Logo image
Logo image

Kendinize Sevginizi Yitirecek Gibi Olduğunuzda Yardımı Dokunabilecek 4 Film

3 dakika
Kendinize Sevginizi Yitirecek Gibi Olduğunuzda Yardımı Dokunabilecek 4 Film
Son Güncelleme: 25 Eylül, 2017

“İyi şarap iyi filme benzer: bir an sürse de ağzımızda harika bir tat bırakır.” Büyük İtalyan yönetmen Federico Fellini böyle söylemişti. Film seyretmenin keyfi kendinize olan sevginizi tekrar kazanmayla birleştiğinde daha da keyifli hale gelir.

Film, nasıl adlandırırsanız adlandırın, eğlence ya da sanat türünden öte bir şeydir. Hislerimizi harekete geçirir. Canımızı yakar, usandırır, acı verir, eğlendirir, güldürür ve korkutur bizi. Yedinci Sanat olarak bilinen sinema kalbimize işlemeyi başarır her seferinde. Kim bilir, belki hayatınızı bile değiştirebilir.

Kendinize sevginizi yitirecek gibi olduğunuzda yardımı dokunabilecek filmler

Kendinize sevginizi yitirecek gibi olduğunuzda size yardımı dokunacak bir film listesi paylaşmak istiyoruz aşağıda. İster kendi kendinizi hayal kırıklığına uğratmış olun, ister sıkıcı işinizden ya da gerçekleşmemiş hayallerinizden dolayı üzülmüş olun bazen hayata devam etmemizi sağlayacak gücü ve motivasyonu bulmak zordur. Bu yüzden ittirici güç olarak neden filmlerden medet ummayalım?

“İnsanlar motivasyonu bulduklarında istedikleri her şeyi öğrenirler.”

– Javier Cámara – Kapalı Gözlerle Basit Yaşam

Some figure

Yeniden Başlasam (1998) – Yönetmen: María Ripoll

María Ripoll’un yönetmenliğini yaptığı Ayakkabıları Yağmur Dolu Adam uluslararası oyuncu kadrosuna sahip bir film. Ters giden ilişkisine ikinci kez başlama fırsatı yakalayan bir adamın hikayesini anlatıyor. Adam ne kadar denerse denesin, sürekli işleri berbat ediyor.

Douglas Henshall, Lena Heady ve Penélope Cruz gibi dünyaca ünlü oyuncuların oynadığı filmin ilginç bir hikayesi var. Bazen, zaten kusurlu olan bir ilişkiye ya da projeye başlayarak işleri daha beter hale getiririz.

İlginç olan şu ki gözümüzün önündeki cevapları fark etmez, bir de görmeyi reddederiz. Bu tip durumlarda şöyle bir durup, gevşeyip daha geniş ve objektif bir açıdan bakmalısınız olaylara. Yeni bir amaç edinmenin, neşelenmenin ve kendinizi tekrar sevmenin tek yolu bu olabilir.

Hector Mutluluk Peşinde (2014) – Yönetmen: Peter Chelsom

Hector, yolunu kaybetmiş bir psikiyatrdır. Hayatından sıkılır ve hastalarına verdiği tavsiyelerin onlara hiç mi hiç iyi gelmediğini fark eder. Böylece kaybettiği mutluluğu bulmak için uzun bir yolcuğa çıkmaya karar verir.

Peter Chelsom’ın yönettiği bu filmde Simon Pegg, Rosamund Pike ve Stellan Skarsgard gibi oyuncular oynuyor. Bu film insan bazen insanın rahat, tasasız bir hayatın içinde kaybolup gidebileceğini gösteriyor.

Böyle bir hayatta tutku nerede peki? Her şey bu kadar basit göründüğünde kendinize olan şefkati kaybetmeniz çok kolay çünkü gerçekte hiçbir şey göründüğü kadar basit değildir. Hayallerinizin peşinden gitmeniz ve daha mutlu olmaya çabalamanız iyi bir şeyse de can sıkıntısının ve rutinin asla normaliniz olmasına izin vermemeniz gerekir.

Duyguların Rengi (2011) – Yönetmen: Tate Taylor

Tate Taylor’ın Duyguların Rengi adlı filmi çok kişiyi şaşırttı. Amerika’nın güneyinde, ırkları ve sosyal statüleri yüzünden uğradıkları kötü muameleye ses çıkarmayan, büyük acılara göğüs germiş kadınların hikayesi bu. Seslerini duyan var mı acaba? Nasıl hissettiklerini düşünen?

Viola Davis, Bryce Dallas Howard ve Emma Stone’un oynadığı bu harika film bir kendini sevme, özgürlük ve baskılara karşı sesini yükseltme hikayesi. Sesinizi yükseltmenin tek yolu bağırmak değil, başka yollar da bulunur.

Film, gazeteci olmak isteyen yardımsever genç bir kızın hizmetçilere ses olup deneyimlerini kitaplaştırmasını konu ediniyor. Bu kitap sayesinde kendileri gibi davranıp hikayelerini anlatabiliyorlar. Duyulmalarında, sevilmelerinde ve değer verilmelerinde bu kitabın rolü büyük.

Milyonluk Bebek (2004) – Yönetmen: Clint Eastwood

Bir şeye inandığınızda elinizden gelen her şeyi yapın derler. Usta yönetmen Clint Eastwood’un yönettiği Milyonluk Bebek bunu anlatıyor işte. Clint Eastwood’a ek olarak Hilary Swank ve Morgan Freeman’ın başrolleri paylaştığı film gerçek bir cesaret hikayesi.

Boksör olmak isteyen bir kızın hikayesi anlatılıyor filmde. İnsanlar ilk başta onu anlamasa da o hiç pes etmiyor. Tüm gücüyle hayali için savaşıyor. Elinden geleni yapıyor başarmak için. Ve her şeyden öte hiç kimsenin ya da hiçbir şeyin kendisini korkutmasına izin vermiyor. Hayalinin her gün antrenman yapmaktan ve kendisinin yıllar yıllar önünde olan kadın boksörleri yenme isteğinden geçtiğini bildiği için tüm çabasıyla hedefine kilitleniyor.

“Bazen istediğimiz şeyle korktuğumuz şey arasındaki farkın bir kirpik kadar olduğunu düşünüyorum.”

– Jay McInerney

Milyonluk Bebek, kendinize olan sevginizi yitirdiğinizde size yardım edebilecek filmler listemizi bitirmek için mükemmel bir film şüphesiz. Badire atlatıyor gibi mi hissediyorsunuz? Cevabınız evetse filmler sizi yatıştırabilir. Saydıklarımız bunlardan sadece dördü fakat Yedinci Sanat bir sürü filme sahip. Sizi neşelendiren bir film bulup beyaz perdenin büyüsüne kapılın.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.