Logo image
Logo image

Kendinize Nazik Davranmak İçin Uygulayabileceğiniz 2 Yöntem

3 dakika
Kendinize Nazik Davranmak İçin Uygulayabileceğiniz 2 Yöntem
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bizi rahatsız eden sorunların çoğu ortak bir nedene sahiptir: öz-sevgi eksikliği. Dünyanın bizi maruz bıraktığı dış baskılar, kendimize yönelttiğimiz talepler ve kaybolmuşluk ve emin olmama hissi sayesinde kendimize çok sert davranabiliyoruz. Kendinizi daha iyi hissetmek istiyorsanız, önce kendinize nazik davranmak için kararlı olmalısınız.

Kendinize şefkat gösterme kavramı Budizm’e kadar götürebilir. Kendinizi sevmek, yakın bir arkadaşınıza göstereceğiniz cömertlik ve ses tonunu kopyalamayı içerir. Bizi hiçbir yere götürmeyen eleştiri barajlarından vazgeçmeliyiz. Dikkat edersek, çoğu zaman kendimizle sanki en kötü düşmanımızmış gibi konuşuyoruz.

Konuyla ilgili yapılan çalışmalara göre, kendinize karşı nazik olmak üç yetenek geliştirmeyi gerektirir:

  • Öz-sevgi: Bu, kendinize karşı anlayışlı ve sevgi dolu davranma yeteneğini ifade eder. Kendinize evgi göstermek, bir hata yaptığınızda suçluluk duygusuyla perişan olmak yerine kendinizi affetmektir.
  • Ortak insanlık hissi. Garip bir şekilde adlandırılmış bu unsur, gerçekte çok temel bir tutumun ardında gizlidir. Kimsenin mükemmel olmadığına ve hepimizin yanlış anlama hakkımız olduğuna inanmayı gerektirir. Böylece başkalarından daha iyi ya da kötü olmadığımızı anlayabiliriz.
  • Farkındalık: Şu anda yaşayabilme yeteneği, sorunlarımız ortaya çıktığında doğru bakış açısına sahip olmamıza yardımcı olur. Ek olarak, bizi daha dayanıklı kılar ve kendimize olan sabrımızı geliştirir.
Some figure

Kendime karşı nazik olma yeteneğini nasıl geliştirebilirim?

Artık kendinizi sevmenin neyi gerektirdiğini bildiğinize göre, kendinize nasıl nazik davranacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Bu özellikler doğumda bize aşılanmaz. Genetik özelliğiniz sebebiyle buna daha yatkın olabilirsiniz. Bu nedenle, kendinize karşı nazik olmak, çok fazla bilinçli çaba ve sağlıklı bir iş gücü gerektirir.

Bu durumda araştırmacılar, öz-sevgiyi geliştirmek için en iyi stratejilerden birinin kendinize doğru soruları sormak olduğunu keşfettiler. Kendinize belirli sorular sormak bakış açınızı ve davranışınızı değiştirebilir. Bu, başkalarıyla etkileşimde bulunurken çok önemlidir ve kendimizle ilgilenirken temeldir. Dahası, kendinize olan sevginizi göstermek için kendinize sorabileceğiniz en güçlü iki soru olduğunu göreceksiniz.

1. İyi durumda olmak için neye ihtiyacım var?

Bu soru son derece basit görünebilir, ancak çoğumuz kendimize bunu sormuyoruz. Genel olarak, “yapmamız gerekenler” konusunda endişelenmekten kendi ihtiyaçlarımızı unutuyoruz.

Buna katkıda bulunan çarpık fikirlerden biri, egoizm ile negatif bir ilişki kurmamızdır. Kendi mutluluğu için uğraşmak isteyen bir kişiye hemen şüpheli bakışlarla yaklaşırız. Başkaları için fedakarlıklarda bulunmamız gerekmiyor mu oysa? Aristoteles’e göre, kendinize bakmak, bencil olmaktan çok uzaktır. Gerekli bir şeydir.

Başkalarına yardım etmek için öncelikle vereceğimiz bir şey olmalı. Bunu bir düşünün. Kimin iyilik yapma potansiyeli var? Kendine bakmadığı için mutsuz olan biri mi? Yoksa tam tersine, kendisine nazik davranmayı bildiği için iyi hisseden biri mi?

2. Bu durumdaki bir sevdiğime nasıl davranırdım?

Sıklıkla kendimizi en kötü düşmanlarımıza çeviririz. Kimse bizi kendimizden daha sert bir şekilde yargılamaz ya da bu kadar çok şey istemez. Bu durum benlik saygımız açısından ciddi sorunlara yol açabilir. Kendimizden böylesi bir mükemmellik seviyesi beklemek yanlıştır. Diyelim ki partnerinizle kavga ettiniz ve bütün suçu size yükledi. Böyle bir durumda söyleyeceğimiz şeyler şunlar olacaktır:

  • Neden her zaman her şeyi yanlış yapan hep ben oluyorum?
  • Nasıl bu kadar duyarsız olabildim?
  • Her zaman olduğu gibi yine tek başıma kalacağım.

Kendinizi yine bu tür bir irrasyonel düşünceler döngüsünde yakaladığınızda, bu düşünceleri size çok yakın olan birisine söylediğinizi hayal edin. Nasıl hissederlerdi? Gerçekten onlara yardım edebilir miydiniz?

Cevabınız hayırsa, neden kendinize daha kötü davranasınız? Kendine karşı nazik olmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Some figure

Sonuç

Kendinize şefkatli davranmak, geliştirmesi zor bir yetenektir. Kendimize karşı sert davranmak bir değişiklik yapmamıza yardımcı olabilir, ancak bu tutumu aşırıya götürmek çok acı çekmemize yol açar. Bu yüzden, kendinize karşı nazik olmayı öğrenmeye değer.

Bir sonraki adım nedir? Şimdi bu iki soruyu bildiğinize göre kendinizi bir daha sert bir şekilde eleştirdğinizde bunları sormaya karar verin. İlk başta tuhaf gelecek olsa da yavaş yavaş kendinize sevgiyle davranmanın daha doğal hâle geleceğini göreceksiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.