Logo image
Logo image

Kendiniz ile Arkadaş Olmak

2 dakika
Kendiniz ile arkadaş olmak kadar güzel bir his yoktur. Nedenini bu makalede sizler için açıklıyoruz?
Kendiniz ile Arkadaş Olmak
Son Güncelleme: 14 Mart, 2019

Kendiniz ile arkadaş olmak, sizi en çok sevmesi ve koruması gereken insanın yine siz olması gerektiği için, yapabileceğiniz en güzel işlerden biridir. Ne olursa olsun, yaşamın en zor evrelerinde sizin yanınızda duracak olan yine sizsiniz. 

Arkadaşlık bağı kurmak kadar güzel bir şey yoktur bu hayatta. Hele en yakın arkadaşınız kendiniz olursanız, tadından yenmez.

Kendiniz ile barışık olmak, bir insanın tecrübe edeceği en güzel duygulardan biridir. Bugünlerde, binlerce öğreti, din ve ilaç mutluluk ve iç huzur vadediyor. Yine de, kendi kaynağınızı yine kendinizin oluşturmasının vermiş olduğu sonsuz bir tatmin duygusu vardır.

Kendiniz ile Arkadaş Olduğunuz Zaman Ne Olur?

Kaliforniya Üniversitesinde profesör psikolog olan Hal Hershfield, bir konferans sırasında dinleyicilere en büyük düşmanlarının kim olduğu sorusunu sordu. Aldığı cevap, dinleyenlerin ta kendileriydi.

Bu bağlamda, kar amacı gütmeyen bir organizasyon olan KidsHealth, ‘Duygularınızı Anlamak’ adlı bir makale yayınlamış ve bu makalede mevzu bahis olumsuz duygular ile yüzleşmek olduğu zaman, zararlı etkilerini büyük bir oranda azaltmak için, yapılacak en iyi şeyin bunların ne olduğunu kelimeler ile ifade etmektir. Bu durum, duygusal farkındalık olarak bilinir ve daha az saldırgan bir yapı içerisinde sosyalleşmemizi sağlar.

Kendiniz ile samimi bir ilişki kurabileceğinizi bilmek, hatalarınız ne olursa solsun, kadar güzel bir his yoktur. Gerçekte, kendiniz ile dürüst bir biçimde muhabbet edebilmek, kendinize yalan söylememek ve gerçekten ne hissettiğinizi ifade edebilmek eğer alışık değilseniz kolay işler değildir.

Eğer kendinize karşı dürüst olursanız ve sakin ve uzlaşmacı bir tavır takınırsanız, duygu, düşünce ve eylemleriniz arasında harika bir denge sağlayabilirsiniz. Kendiniz ile uyumlu olmak, iç huzurunuzu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Some figure

Bazı insanlar neden mutlu olamadıklarını bilemezler. İstedikleri her şey, ister maddi ister manevi olsun, ellerinin altındadır kendileri ile barışık halde değildirler. Eğer kendiniz ile barışık haldeyseniz, kendiniz ile samimi be gerçek bir arkadaşlık kurar ve geriye kalan her şey su gibi akıp gidecektir.

Kendiniz ile arkadaş olmak kolay bir iş değildir ve bir gecede de olmaz. Hayattaki tüm güzel şeyler gibi, çaba ve uzun süreli planlama gerektirir.

Yine de, kendileri ile barışık olmamın, nefret, haset ve tatminkarsızlığın engellerini aşmak adına tek yol olduklarını bildiklerinden, bu durum bazı insanlar için kolay olduğunu belirtmekte fayda var.

Kendiniz ile Arkadaş Olmak Başkalarını Sevmenizi Sağlar

Kendiniz ile arkadaş olmanın, yalnız başınıza yaşamak olmadığını aksine, hem kendinizi hem de etrafınızdaki insanları sevmek olduğu manasına geldiğinin altını çizelim. Kendiniz ile tam bir denge kurduğunuzda, etrafınızdakileri sevmek daha kolay olur.

Kendinizi sevmeyi ve kabul etmeyi öğrenmek gerekir. Aksi taktirde, her şeyin yerli yerine oturması biraz zaman alır. Kendinizi ve etrafınızdakileri seversiniz, diğer her şey daha da kolaylaşır.

Some figure

Farklı durumlar için duygularınıza ve düşüncelerine saygı duymanız önemlidir. Kendiniz ile arkadaşlık kurmak, karşınıza çıkabilecek tüm sorunlar için size refah sağlayacaktır. Hayat, iç huzuru ve barışı sağladığınız zaman güzeldir.

Kendinizin en iyi arkadaşı olmaya hazır mısınız?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.