Kendine Zarar Verme Eğilimi ve Sharp Objects

Diziler ve filmler kendine zarar verme eğilimi olan karakterlerle doludur. Yeni HBO dizisi Sharp Objects söz konusu olduğunda da durum böyledir. Bu dizi, Gillian Flynn'in karanlık romanının bir uyarlamasıdır. Kendine zarar verme eğilimlerini bu şov bağlamında tartışacağız ve aynı zamanda bu zararlı tutumu nasıl önleyeceğimiz ve onlarla nasıl mücadele edeceğimiz konusundaki önerileri tartışacağız.
Kendine Zarar Verme Eğilimi ve Sharp Objects
Guillermo Bisbal

Yazan ve doğrulayan antropolog Guillermo Bisbal.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Kendine zarar verme eğilimi, insanların kendilerini incitmelerine neden olur. Buna kendini kasıtlı olarak yaralama, kendini aç bırakmak ve uyuşturucu bağımlılığı da dahildir. Kendine zarar verme eğilimleri, özgüveni düşük olan veya bir tür çocukluk çağı travması geçiren kişilerde yaygındır.

Diziler ve filmler kendine zarar verme eğilimi olan karakterlerle doludur. Yeni HBO dizisi Sharp Objects söz konusu olduğunda da durum böyledir. Bu dizi, Gillian Flynn’in karanlık romanının bir uyarlamasıdır. Kendine zarar verme eğilimlerini bu dizi bağlamında tartışacağız ve aynı zamanda bu zararlı tutumu nasıl önleyeceğimiz ve onlarla nasıl mücadele edeceğimiz konusundaki önerileri tartışacağız.

cenaze sahnesi

Sharp Objects: Cevaplar peşinde bir gazeteci

Dizi, gazeteci Camille Preaker’in (Amy Adams) öyküsünü ve çocukluğunun geçtiği şehirde yaptığı soruşturmayı anlatıyor. Soruşturma, iki kız çocuğunun öldürülmesiyle ilgilidir. Camille Preaker, bu iki kıza ne olduğunu anlamak için yaptığı derinlemesine araştırması esnasında kendi travmatik geçmişiyle de yüzleşir.

Dizinin başlangıcında Camille, 11 yıl içinde ilk defa büyüdüğü şehre geri döner. Orada, soğuk ve manipülatif annesinin yanı sıra pasif ve ifadesiz üvey babasıyla bir araya gelir. Bu da yetmezmiş gibi, vefat eden bir kız kardeşin acı anılarıyla uğraşması ve ilk kez üvey kız kardeşi ile tanışması gerekir. Üvey kız kardeşi, annesi kadar manipülatif ve sahiplenici bir gençtir.

Camille’in zor çocukluğu onu yaralamıştır. Çocukluğundan beri kendini bilinçli bir şekilde kesmiştir. Kendisini maruz bıraktığı fiziksel acının, duygusal acısından bir miktar uzaklaşmasını sağlayacağını umar. Ayrıca farklı tipte uyuşturucular kullanır ve alkol tüketir.

Sharp Objects karakterlerinde kendine zarar verme eğilimi

İki tür kendine zarar verme eğilimi vardır. Biri direkttir ve doğrudan kendine zarar verme anlamına gelir. Bir birey, bu davranışı kendisine vurarak, kendisini keserek ya da yakarak gösterir. En aşırı durumlarda, bu eğilim kendini intihar olarak gösterebilir. Diğer tür ise dolaylıdır. Bu eylemler vücuda zaman içerisinde zarar verir. Uyuşturucu kullanımı, kumar, yeme bozuklukları, ekstrem sporlar veya korunmasız cinsel ilişki, dolaylı yoldan kendine zarar verme davranışının örnekleridir.

Frederic Nauman, bu tür bir davranışın bilinçli veya bilinçsiz olabileceğini savundu. Her iki durumda da, bir bireyin sağlık ve mutluluk olasılığını sabote eder.

Sharp Objects‘te, karakterlerin çoğu dolaylı olarak kendi kendilerine zarar vermektedir. Camille’in annesi ve onun çocukluk arkadaşlarının çoğu günlerini bol miktarda alkol içerek geçirir. Cinayet kurbanlarının ebeveynleri ve aile üyeleri de kayıplarıyla baş etmek için uyuşturucu ve alkole yönelirler.

Öte yandan, Camille’in üvey kız kardeşi Amma her türlü yüksek riskli sporu yapar. Geceleri şehrin her yerinde ıssız ve karanlık sokaklarda olabildiğince hızlı bir şekilde kaykay kaymak için gizlice dışarı çıkar. Ayrıca yeraltı yarışlarına katılır. Yaptığı her şey “zaman öldürmek” ve annesinin dikkatini çekmeye çalışmak içindir.

Camille, belirgin bir şekilde kendine zarar verme davranışına sahip olan karakterdir. Kişiliğini ve depresyonunu özetleyen kelimeler yazmak için vücudunun birçok yerini kesiyor. Örneğin, kesinlik, utanç, hasta, görünmez, yanlış vb. Dizi boyunca parmaklarında küçük kesikler yapmaya devam ediyor ve vücudunu kaplayan yaraları düşünüyor.

amy adams sahnesi

Kendine zarar verici eğilimlerle nasıl savaşılır?

Bu kendi kendine zarar verici eğilimler, zaman içinde ele alınmadıkları takdirde kendilerini yeniden üretme eğilimindedir. Dahası, bu tür davranışlar, kendine zarar veren kişilerin hissettiği stres ve endişe ile daha sıklaşma ve yoğunlaşma eğilimindedir. Öte yandan, aile ve arkadaş desteği çok yardımcı olabilir. Aynı şekilde, profesyonel yardım veya destek grupları her zaman harika seçeneklerdir.

Kendi kendinize zarar verme eğiliminiz varsa, davranışınızı değiştirmek için atabileceğiniz bazı adımlar şunlardır:

  • Sorunun kökenini bilin ve tanımlayın. Sorunun kökenini kabul ettiğinizde, kendinize zarar verme eğilimlerinizle savaşmaya başlayabilirsiniz.
  • Bu zararlı davranışlar ve nedenlerinin ne olabileceği hakkında birisiyle konuşun. Birine kendi kendinize zarar verme eğilimlerinizden bahsetmek iyileşme yolunda önemli bir adımdır. Bir arkadaşınızla, bir aile üyenizle veya bir doktorla konuşabilirsiniz.
  • Sorununuzla başa çıkmanın başka yollarını arayın. Aklınızı meşgul eden bir şey gibi kendi kendinize zarar vermenin alternatiflerini bulmaya çalışın. Hangi aktiviteyi seçerseniz seçin, kendinizi iyi hissetmenizi sağlamalı ve biraz deşarj olmanıza yardımcı olmalıdır. Ekstrem olmayan bir spor türünü yapmak harika bir seçenektir. Müzik aleti çalmak veya sanatla uğraşmak diğer sağlıklı alternatiflerdir.

Bunlar, kendi kendinize zarar verme eğilimlerinizi gidermek için deneyebileceğiniz şeylerdir. Yardımcı olabilirler ama yeterli de olmayabilir. Bu yüzden her zaman lisanslı bir psikolog veya psikiyatrdan yardım istemenizi öneririz.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.