Kendinize Karşı Şefkatli Olmamanızın Dört Nedeni

Kendinize karşı şefkatli olmak, ruh halinizi iyileştirir ve sahip olduğunuz herhangi bir sorunu çözmek için size motivasyon ve yaratıcılık verir. Ancak, bazı insanlar bu fikri reddediyor. Bu yazımızda nedenini anlatıyoruz.
Kendinize Karşı Şefkatli Olmamanızın Dört Nedeni

Son Güncelleme: 16 Haziran, 2022

Kendinize nadiren şefkat gösteriyorsunuz. Aslında, uzun zamandır şefkat kelimesinin olumsuz bir çağrışımı olmuştur. Bunun nedeni, terimin diğer olumsuz yönlerin yanı sıra şikayet ve üzüntü, acıma ve pasiflik duyguları ile ilişkilendirilmesidir. Ancak durum böyle değil.

Kendinize karşı şefkatli olmamanızın nedenlerinden biri, prensipte, başkalarına karşı gösterdiğiniz bir tutum olarak görülmesidir. Etimolojik açıdan , “birlikte acı çekmek” anlamına gelen Latince cumpassio kökünden gelir. Bu, empatinin ötesine geçen bir şeydir: bu, diğeriyle empati kurduğunuz ve onlarmış gibi acı çektiğiniz anlamına gelir.

Bu terim başkalarına değil de kendinize uygulandığında, kendi acınıza sempati duymak anlamına gelir. Onu susturmak, sorgulamak ya da gizlemek değil, öz bakım ve kendini koruma duygusuyla olumlu bir şekilde karşılamak. Bununla birlikte, kendinize karşı şefkatli olmanızı engelleyen birkaç faktör vardır. Bu yazıda bunlardan dördü hakkında konuşuyoruz.

Merhamet birçok farklı şekilde tanımlanabilir, ancak özü, kendisinin ve diğer canlıların ıstırabının derin bir farkındalığı ile birlikte, onu hafifletmek için istek ve çaba ile temel bir nezakettir.”

-P. Gilbert…

1. Merhametle acımayı karıştırmak

Daha önce de belirttiğimiz gibi, kendinize karşı şefkatli olmayı, acıma veya mağduriyetle karıştırmak son derece yaygın bir durumdur. Her iki duygu da aynı köke sahip olsa da, birini diğerinden ayıran şey, her birinin içerdiği eylemdir.

Kendiniz için üzüldüğünüzde, acınızın farkına varır ve bunu hissedersiniz. Bir yarayı fark edip orada olduğunu hissetmek gibi. O yarayı yalayabilir veya başkalarının da görmesini ve tanımasını sağlayabilirsiniz.

Öte yandan, öz-şefkat sadece kendi incinmenizi veya acınızı tanımak değil, aynı zamanda onu anlamaya ve kendinizle sevgi dolu bir şekilde iyileştirmeye çalışmaktır. Bu bir öz saygı ve öz bakım egzersizidir, acı çekmenin yüceltilmesi değil.

Gözleri kapalı kadın

2. Kendinize karşı nasıl şefkatli olacağınızı bilmiyorsunuz

Kendinize karşı şefkatli olmanın önündeki en büyük engellerden biri, bunu nasıl yapacağınızı bilmemenizdir. Teoride, kendi acınıza sempati duymanın ne demek olduğunu anlayabilirsiniz, ancak bunu günlük pratiğe dönüştürmek her zaman kolay değildir.

Şefkatli olabilmeniz için önce kendinizi anlamanız ve duyarlı hale getirmeniz gerekir. Ancak bu şekilde acının veya ıstırabın varlığını tanımlayabilecek ve yoğunluğunu algılayabileceksiniz. Kişisel bakım, kendinizi açığa vurmamak veya sizi inciten şeylere maruz kalmanızı sınırlamamak anlamına gelir. Ayrıca, kendinizi savunmasız hissettiğiniz zamanlarda öz taleplerinizi azaltmayı da içerir.

Çoğu zaman, kendinize karşı şefkatli olmanın en iyi yolu, yardım istemenize izin vermektir. Ne de olsa, sık sık, bir nedenden ötürü kendi başınıza çözemeyeceğiniz durumlarla karşılaşırsınız. Bu nedenle, başkalarından yardım istemek ve kabul etmek, aynı zamanda acınızla dayanışma göstermenin bir yoludur.

3. Kendinize kötü davranmanın sizi daha güçlü kıldığını düşünüyorsunuz

Bu, öz-şefkat uygulamasının önündeki en büyük engellerden biridir. Saldırılara yılmadan direndiğinizde güçlü olduğunuza dair yanlış bir inanca sahipsiniz. Sanki hareketsiz bir meşe ağacıymışsınız gibi.

Duyarsızlaştırma yolu sizi bir dereceye kadar acı çekmekten koruyabilir. Size buna karşı bağışıklık kazandırmaz, ancak içinizde herhangi bir hasarı azaltan bir direniş duruşu oluşturur. Sorun şu ki, bu aynı zamanda tembelliğe de yol açıyor ve sizi hayatı ve duygularınızı derinlemesine yaşamaktan alıkoyuyor.

Duyarsızlık güç değildir. Gerçek güç, kendinizle bağlantıda kalma ve bu sayede huzur içinde olma yeteneğinde yatar. Kendinize karşı şefkatli olmak sizi güçlü kılar çünkü koşullar ne olursa olsun kendinizi daha iyi anlamanıza ve kendinizi daha doğru konumlandırmanıza yardımcı olur.

Kırık bir aynada kendisine bakan kadın

4. Kendinize karşı şefkatli olursanız bencilleşeceğinize inanıyorsunuz

Bir başka yanlış inanç ise öz-anlayış ile bencilliği eşitleyen inançtır. Aslında, kendinize çok fazla odaklanmanın başkalarına hakaret olduğu fikri yaygın olarak paylaşılıyor. Sonuçta, bazı insanlar sizden çok daha kötü durumda. Kendi ıstırabınızla ilgilendiğinizi görseler ne derler?

Ancak gerçek şu ki, önce kendinize şefkat göstermezseniz, başkalarına karşı şefkat geliştirmek son derece zordur. Biri diğerine yakından bağlıdır. Duyarlılık ve anlayış yolu ile hepimiz kendi içimizde tüm insanlığı buluruz.

Kendinize karşı şefkatli olmayı başarırsanız, öz eleştiriyi azaltır, kendinize olan güveninizi artırır ve hatta bağışıklık sisteminizi iyileştirebilirsiniz. Ayrıca başkalarına karşı daha anlayışlı ve destekleyici hale gelirsiniz. Kısacası, daha iyi bir insan olursunuz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Araya, C., & Moncada, L. (2016). Auto-compasión: origen, concepto y evidencias preliminares. Revista Argentina de Clínica Psicológica25(1), 67-78.
  • Arrebola-Domínguez, M. (2018). La autocompasión.
  • Estupiñan Sanfeliú, A., Pérez Prieto, J. A., & Rios Fino, L. M. (2019). Revisión sistemática de literatura de las intervenciones en y con Auto-compasión de 2016 a 2019.
  • Galve, J. J. G. (2012). Revisión del concepto psicológico de la autocompasión. Medicina naturista, 6(1), 5-7.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.