Logo image
Logo image

Kelime Haznenizden İki Kelimeyi Çıkarmak Hayatınızı Değiştirebilir

3 dakika
Kelime Haznenizden İki Kelimeyi Çıkarmak Hayatınızı Değiştirebilir
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Edith Sánchez
Son Güncelleme: 20 Ekim, 2022

Konuşmak, hayatı anlamak ve dünya ile iletişim kurmak için en temel yoldur. Duygularınızın ve beyninizin gelişimi üzerinde etkisi vardır. Bernard Roth’a göre kelime haznenizden iki kelimeyi çıkarmak hayatınızı değiştirebilir.

Tüm bu cümle kalıplarını kullanırken düşüncelerimizi nasıl şekillendirdiklerini ve gerçekliğe olan bakış açımızı nasıl değiştirdiklerinin farkına varmayız. Ve doğal olarak, gerçekler hakkındaki konuşmalarınız değişirse, hayatınızda değişir.

“İnsanlar ne derse desin, kelimeler ve fikirler dünyayı değiştirebilir.”

– Robin Williams

Bernard Roth, Stanford Üniversitesinde mühendislik profesörü ve Hasso-Plattner Tasarım Enstitüsü akademik direktörüdür. Konusu başarıya ve başarısızlığa yol açan farklı dil bilimsel formüller hakkında olan Başarma Alışkanlığı isimli kitabın yazarıdır. Bu yazımızda da aynı konudan, başarıya ve başarısızlığa yol açan farklı dil bilimsel formüllerden, bahsedeceğiz.

“Ama” kelimesini kullanmayı bırakın ve hayatınız değişsin

Ama kelimesi olumsuz bir bağlaçtır. Duruma detay eklemek, derinleştirmek ya da aksini iddia etmek için iki farklı fikri bir araya getirir, ve birbiriyle karşılaştırır. Bu kelimeye psikolojik açıdan bakarsak, bir şeyleri haklı veya haksız çıkarmak, ve yapmamak için kullandığımızı fark ederiz.

Some figure

“Evet, ama.” çok sık kullandığımız bir ifadedir. Bu iki küçük kelime bir nevi öz sabotajdırYani kendi kendine engel koymaktır. Önemsiz ve hayali engeller yaratarak kendimizi bir şeyler yapmaktan alıkoyarız.

Profesör Roth, ama kelimesini hayatımızdan çıkarmamızı tavsiye ediyor. Bu kelimeyi hayatımızdan çıkararak, bakış açımızı değiştirmesini engelleyebileceğimizi ve bu sayede hayatımızı değiştirebileceğimizi savunuyor. Öyleyse “Ama” bağlacını “ve” bağlacı ile değiştirmek yeni hedefimiz olmalı.

Örneğin, “İlişkimi bitirmek istiyorum, ama yalnız kalmaktan korkuyorum.” demek yerine “İlişkimi bitirmek istiyorum ve yalnız kalmaktan korkuyorum.” demeliyiz.

Peki sadece bazı şeyleri söyleme şeklini değiştirmek nasıl hayatınızı değiştirebilir? Roth’a göre ama dediğiniz zaman, kendinizi iki farklı şey arasında seçim yapmaya şartlandırıyorsunuz; ya o ya diğeri. Diğer taraftan, ve bağlacını kullandığınız zaman, her iki gerçeği de aynı anda görüyorsunuz.

Asla kendinizi bir seçim yapmak için şartlandırmamalısınız. Seçenekleri bir karar vermek zorunda olmadan incelemelisiniz, böylece bazı şeyleri daha objektif bir şekilde görebilirsiniz ve iki arada bir derede kalmış gibi hissetmezsiniz.

Zorundayım yerine istiyorum demek

Profesör Roth’un diğer bir tavsiyesi ise “yapmak zorundayım” yerine “istiyorum” demektir. “Yapmak zorundayım” dediğiniz an büyük bir yükümlülük hissine kapılırsınız.

Bu kendi başına bile oldukça cesaret kırıcıdır. Belki de yapmak istediğiniz bir şey var fakat istemeden de olsa başka bir şey yapmak zorundasınız anlamına gelir. Bu da kendinizi duygusal olarak rahatsız hissetmenize yol açar.

Some figure

Bernard Roth’a göre bir şey yaptığınız zaman onu asla sadece zorunda olduğunuz için yapmazsınız. Bir şekilde onu yapmayı seçmişsinizdir. Bu nedenle biran önce “Yapmak zorundayım.” ifadesinden kurtulup, yerine “yapmak istiyorum” ifadesini kullanmaya başlamalısınız. Böylece yaşadığınız hayattaki sorumluluklarınızı kabullenmiş olursunuz.

“Zorundayım” ifadesini hayatınızdan nasıl çıkarabilirsiniz?

  • “Yarına kadar bu işi bitirmek zorundayım, çünkü eğer bitirmezsem işimi kaybederim.” demek yerine “ Yarına kadar bu işi bitirmek istiyorum, çünkü bu şekilde işimi sürdürebilirim.” demelisiniz.
  • “Eşime karşı sabırlı olmak zorundayım, çünkü sabırlı olmazsam bana kızabilir ve beni terk edebilir.” demek yerine “Eşime karşı hoşgörülü olmak istiyorum, çünkü bu sayede ilişkimizi güçlendirebilir ve mutlu olabiliriz.” demelisiniz.
  • “Bugün spor yapmak zorundayım, çünkü çok fazla kilo alıyorum.” demek yerine “Spor yapmak istiyorum, çünkü bu sayede vücudumla daha barışık olabilirim.” demelisiniz.

Zorundayım kelimesini istiyorum ile değiştirdiğiniz her zaman negatif bakış açınızı da olumlu bakış açısıyla değiştirmelisiniz. Böylece, sırtınızdan büyük bir duygusal yük de kalkmış olur.

Sonuç olarak, kelime haznenizden iki kelimeyi çıkarmak, hayatınızda büyük bir pozitif değişikliğe neden olacaktır. Hadi bu iki küçük kelimeyi bir ay için hayatımızdan çıkaralım ve gerçekten işe yarayıp yaramadığını test edelim!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.