Kegel Egzersizleri ile Pelvik Tabanı Korumak

Günlük olarak Kegel egzersizlerini yapmak pelvik taban kaslarınızı güçlendirmenize ve yaşam kalitenizi artırmanıza yardımcı olabilir. Bu egzersizler sonrasında yaşadıkları değişikliği fark edenlerin sayısının neden her geçen gün arttığı hakkında daha fazla bilgi edinmek için bugünkü yazımızı okumaya devam edin!
Kegel Egzersizleri ile Pelvik Tabanı Korumak
Valeria Sabater

Yazan ve doğrulayan psikolog Valeria Sabater.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Amerikalı bir jinekolog olan Dr. Arnold H. Kegel, 1940’ların sonlarında Kegel egzersizleri diye bilinen egzersiz yöntemini geliştirdi. Kegel, bununla, insanların bir refah, uyum ve iç denge duygusu kazanmalarına yardımcı olmak istedi. Bu anlamda da, yaptığı işler, kesinlikle binlerce insanın hayatını değiştirdi. Bu nedenle, bu sistem sadece yeni ve başka bir heves değil, pelvik tabanı sıkılaştırmak için en yaygın ve kabul gören uygulamalardan biridir.

Muhtemelen bu tür bir egzersizin yapılıyor olduğunu duymuşsunuzdur, ancak çok az kişi vücutlarındaki değişimi görene kadar bunun önemini gerçekten anlamıştır. Bu değişimler, hamilelik, menopoz, inkontinans (idrar kaçırma) sorunları, darbeli sporlar veya sadece yaşlanmaya bağlı olabilir.

Pelvik taban vücutta meydana gelen değişikliklere duyarlı bir bölge. Temelde üreme, sindirim ve idrar sistemlerini destekleyen bir dizi kas ve dokudan oluşur.

Eskiden ürogenital bölge hakkında konuşamazdınız bile, çünkü bu konu bambaşka bir tabuydu. Neyse ki insanlar değişti ve bilim ilerlemeye devam etti. Şu anda, Kegel egzersizleri, tıp ve fizik tedavi alanında bir strateji haline gelmiş durumda. Buradaki temel amaç, yaşam kalitesini yükseltmektir.

Kegel egzersizleri ve yumurta şeklinde taşlar.

Kegel egzersizleri, amaçları ve faydaları

Bu egzersizler 20. yüzyılın ortalarında insanlar arasında bilinir hale geldi ve bu egzersiz rutininin net bir amacı vardı: idrar tutamama sorununa son vermek. Bu nedenle, birçok insan diğer yönlerinin yanı sıra, idrar akışını kontrol etmeye yardımcı olan pubokoksigeal kasını güçlendirerek, bu anlamda bir ameliyat olmaktan kurtuldu.

Benzer şekilde, bazen hataya neden olabilecek önemli bir husus daha var. Bu durumun nedeni, tüm tekniklerin işe yaramaması. Diğer bir deyişle, tüm fiziksel uygulamalar, özgün Kegel egzersizlerini kullanmak zorunda değil. Bazıları mesane, bağırsaklar veya üreme sistemi gibi organlara herhangi bir etkisi olmayacağının farkında olmadan sadece karın ve kalçayı çalıştırır.

Kegel egzersizleri, gücün, sağlığın ve iç dengenin merkezi olduğu için pelvisi çalıştırmalıdır ve bu egzersizleri yapmak, hayatınızda değişiklik yaratabilir. Gördüğünüz gibi, pelvik tabana iyi bakmak ve çalıştırmak hayatınızı tamamen değiştirebilir. İşte bunun nedeni.

Hamilelik öncesi ve sonrası için en iyi egzersizler

Pubokoksigeal kasın (pelvik taban kası) kasılması ve gevşetilmesi, hamilelikten önce ve sonra yapabileceğiniz en iyi egzersizdir. Neden mi? Çünkü hemoroidi uzak tutacak, epizyotomiyi ve hatta sarkma riskini önleyecektir.

Aynı şekilde, bu durumlarda Kegel egzersizlerinin en büyük faydalarından biri, doğum sonrası dönemin daha hızlı bir şekilde üstesinden gelebilmektir.

İdrar kaçırmanın etkisini azaltın

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Kegel, idrar kaçırmanın insanlar üzerindeki etkisini azaltmak için bu egzersiz setini geliştirdi. Hiç, etrafınızdaki herhangi birinin “Beni güldürme bak, çünkü altıma işeyeceğim” dediğini duydunuz mu?

Bu durum, bu egzersiz dizisini hayatlarına dahil etmeyenlerin başına kesinlikle gelebilir.

Cinsel hayatınızda da fark yaratacaktır

Kegel egzersizleri cinsel yaşamınızı nasıl iyileştirebilir? Aslında birçok yönden. Örneğin, pelvik taban kasları daha güçlüyse vajinal hassasiyet de çok daha yoğun olacaktır. Böylece daha keyifli orgazmlar yaşarsınız.

Bütün bunlara ek olarak, yoni yumurtalarını kullanarak bu egzersizleri yapmanın harika bir yolu var. Bunlar, cinsel gücünüzü artırmaya ve duygularınızı uyandırmaya yardımcı olacak, eskilerden kalma Çin uygulamalarının bir parçasıdır. Elbette, bu uygulamalar, sizin en önemli günlük müttefiklerinizden biri olacaklar.

Yumurta şeklindeki taşların kullanımı.

Menopoz dönemi için de Kegel egzersizleri uygulamak harika bir stratejidir

Pelvik taban bir hamak şeklindedir ve aslında bu şekil pek tesadüfi değildir. Bunun nedeni, kasık kemiği ile omurganın tabanı arasında bulunan bu kas setinin, insanın iç organlarının büyük bir bölümünü desteklemesidir.

Bununla birlikte, menopozun gelişiyle birlikte, bu kaslarda sarkmaların meydana gelmesi de yaygın bir durumdur. Bunun anlamı, bazı organların bir şekilde aşağı doğru düşmesi ve dış pelvik boşluğa yaslanmasıdır. Böylece bu sarkmalar menopoz döneminde idrarın kaçırılmasına ve kabızlığa neden olur.

Gördüğünüz gibi, Kegel egzersizlerini günde üç kez uygulamak kadar basit bir uygulama, bu sorunların çoğunu önleyecek ve sizi tedavi edecektir. Bunları yapmak, kesinlikle yaşam kalitenizi artıracaktır.

Neden bugün başlamıyorsunuz? Vücudunuz, bu egzersizlerden kesinlikle ve kesinlikle faydalanabilir. Sizin de çok iyi bildiğiniz gibi, esenlik ve mutluluk insanın içinden başlar. Bu anlamda, ihtiyaçlarınızın farkında olun ve daha sağlıklı alışkanlıklar edinin. Kegel egzersizlerini rutininizin bir parçası haline getirerek bu dönüşüme hemen bugün başlayın.

İlginizi çekebilir ...
Evde Yapmanız İçin Üç Meditasyon Egzersizi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Evde Yapmanız İçin Üç Meditasyon Egzersizi

Meditasyon kısa süreli bir yol değildir ancak devam ettiğinizde vücudunuza da zihninize de pek çok fayda sağlayan bir pratiktir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.