Logo image
Logo image

Kaba İnsanlar ve Onların Davranışlarından Dolayı Sorumluluk Almayın

3 dakika
Kaba İnsanlar ve Onların Davranışlarından Dolayı Sorumluluk Almayın
Son Güncelleme: 26 Aralık, 2018

Tahripkar yorumlar ve davranışlar bizi farklı seviyelerde etkileyebilir. Bununla birlikte, onlardan kendinizin sorumlu olduğunuzu düşünmeyin. Çevrenizdeki insanlar uygunsuz davrandıklarında, yanlış hareket edenin siz değil, onlar olduğunu unutmayın. Kaba insanlardan siz sorumlu değilsiniz. Buna aslında zihninizde tahammül ettiğinizi unutmayın.

Dünyada hiç bir şey bir insanın uygunsuz davranmasını meşrulaştıramaz. Kaba hareketler, kötü sözler veya düpedüz kaba davranışlara asla hak verilemez. Yine de öyle şeylere çok ilgi gösteririz ve sürekli başkalarının bize karşı davranışlarından etkileniriz.

Bahsi geçen bu davranışlara ilgi gösterirsek, kaba insanlar kendilerini başarılı, gururlu ve hatta mutlu hissederler. O zaman yaptıkları davranışlarda hiçbir hata olmadığını ve aslında tam zıddı olmasına rağmen yanlış tavırlarının gerçeği yansıttığını düşünmeye başlarlar.  Kendi kişiliklerindeki belirsizliği ve iç çatışmalarını yansıttığı için onların hareketlerinde hiçbir geçerlilik yoktur.

Some figure

Acaba niçin kaba insanları görmezden gelmek daha iyidir?

Hakaretleri, eleştirileri ve istenmeyen davranışları önemsemeyin. Kelimeler onlara izin verdiğiniz sürece sizi etkiler. Eğer kaba, saygısız insanların sizi etkilemesine izin verirseniz, hem şimdi, hem sonra onların size zarar vermesine izin veriyorsunuz demektir.

Yine de o yapılan uygunsuz davranışların doğurduğu kötü hislerden ve düşüncelerden bir şeyler öğreniriz. Daha önceden duymuş olmalısınız; önemli evrensel bir gerçeğe göre, bazı insanlar hayatımıza aslında hiç kendileriyle ilgisi olmayan şeyleri öğretmek için girerler.

Karşılıklı saygı ve iyi muamele sizin sağlıklı, tatmin edici ve huzurlu bir hayat sürmeniz için gerekli değerlerdir. Bu demektir ki; başkalarına kötü davranan insanlar açıkça kendi mezarlarını kendileri kazmaktadır. Başkalarına çok negatif davranarak kendilerinin dünyayla barışık yaşamalarını engellerler.

Some figure

Özsaygınızı korumanın en iyi yolu mesafenizi korumak ve görmezden gelmektir

Kaba davranan insanlardan kendinizi korumanın en iyi yolu onları görmezden gelmektir. Duygusal bağlar önemli ve değerlidir. Ve eğer incinmek istemiyorsak, kendimize ihtimam göstermeliyiz. İşte bu yüzden bizim özsaygımıza zarar vermek isteyen ve kendimizi değersiz hissettiren insanlardan uzak durmanın hayati önemi vardır.

Eğer sürekli sizi aşağılayan insanlarla birlikteyseniz, mümkün olduğunca çabuk onlardan kaçmak en iyisidir. Kaba, saygısız kişilerin amacı yalnızca başkalarını incitmeye çalışmaktır. Sadece kendileri ve elde edecekleri şeyler üzerinde odaklaşan bencil kişilerdir. Bu, eğer onlarla aranıza sınır koymazsanız, size zarar vermeye devam edecekler demektir.

Bu açıdan, onların ne yaptığına odaklanmak yerine, onların davranışlarından ne öğrenebileceğinize konsantre olun. Bu size kişisel seviyede ilerlemeniz için fırsat sağlar ve özsaygınızın ve ruhsal gücünüzün artmasına neden olur.

Some figure

Gerçek niyetlerden haberdar olmak

İhanet, bencillik ve kibir son derece inciten keskin hançerlerdir. Fakat en acı verici olanı ise önceden arkadaşlık yaptığımız kişilerin gerçek renklerini gördükten sonra ilişkilerin sonlanmasıdır. Ara sıra tanıdığımız birisinin bizden bir fayda görmemeye başladıktan sonra gerçek niyetine tanık  oluruz. Biz o kişi için bundan sonra işe yaramaz, değersiz biriyizdir.

Kaba insanları tanıdıktan sonra durumu analize edebiliriz, onların reaksiyonlarını ve niyetlerini sezebiliriz. Böylece, görmezden gelme yetisiyle kendimize bir siper oluştururuz. Ve onların kaba tavırlarını ve kötü sözlerini sezebiliriz.

Sözde arkadaşınızın gerçek niyetlerinden haberdar olmak oldukça zor bir süreç olabilir. Sadece bir kimse öldüğü zaman hüzünlenmezsiniz. Sizin için önemli bir insanın size ihanet ederek arkadaşlığınızı bitirdiği için de üzülürsünüz.

Bütün bunlara rağmen cesaretinizin kırılmasına izin vermeyin. Yolunuzda ilerleyin ve önceliklerinizi analiz edin ve bu olayın yeni arkadaşlar edinmenize engel olmasına izin vermeyin. Başkalarıyla yeni bağlar kurmak en kolay yol olmayabilir. Fakat bizim sosyal doğamız bunu gerekli kılar.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.