Logo image
Logo image

Julio Cortazar İle Aşk Üzerine

3 dakika
Julio Cortazar İle Aşk Üzerine
Son Güncelleme: 12 Eylül, 2017

Julio Cortazar, kendi zamanın en yenilikçi yazarlarından biriydi. Kısa öyküler, şiirler, kısa anlatımlar ve romanlar yazmıştır. Hopscotch adlı eseri ile öykü türü bazında bilinen tüm klasik yazım kurallarını ve edebiyat anlayışını yıkıp geçmiştir. Aşk üzerine bir çok şey yazan Cortazar’ın düşünceleri, günümüzde hala pek çok kişi için ilham kaynağıdır.

Tarih boyunca, pek çok çeşitli konu hakkında çok şey yazılmıştır. Bununla birlikte, felsefe ve edebiyat gibi disiplinlerde daima bir değişmez konu vardır: aşk teması. Tarihin her döneminde binlerce kelime metne dökülmüştür. Ve bu metinler, hayallerimizi besleyip, bize ilham vermiştir.

Cortazar’ın aşka dair düşünceleri, aşkı anlamanın ve bize acı vermemesi için duyduğumuz gereksinimin birer örnekleridir. Cortazar kelimeleri şiire döküp, bize aşk, acı, hafıza ve unutulma hakkındaki görüşlerini yansıtır.

Zamanı geldiğinde ayrılmayı bilin

İnsanların bir ilişki içerisinde en çok yaptığı hatalarından biri, artık bize hiç bir mutluluk emaresi vermeyen bir ilişkiye devam etmeye çalışmasıdır. İlişkiyi sonlandırmak ya da yaşanılan sorunlar çerçevesinde bir uzlaşma yolu aramak, artık kurtarılması adına hiç bir umut kalmayan bir şeyi düzeltmek için sarf edilen nafile bir çaba olur.

“Her şey, her zaman gerekenden biraz daha fazla uzun sürer.”

Some figure

Eğer birisi bizi mutlu etmiyorsa, artık onun yanında kalıp, ilişkiyi gereksiz yere daha da uzatmanın, boş yere bir acı çekme döngüsünden başka bir getirisi yoktur

Aşk bir ortaklık ve karşılıklı anlayış meselesidir

Eğer yaşadığınız ilişki içerisinde, verdiğiniz sevgiye karşılık, ilgisizlik ve aşağılanma görüyorsanız, bu dengeli ve sağlıklı bir ilişki değildir. Aşk, bir karşılıklı anlayış durumudur ve birbirine ihtiyaç duyan insanlar birbirlerinin yanındadır. En dibe vurduğumuz anımızda yanımızda olanların yaydığı duygudur aşk.

“Eğer düşersen, elinden tutup seni tekrar ayağa kaldıracağım. Eğer bunu yapamazsam, senin yanına uzanacağım.”

Aşk da bir ortaklık meselesidir, çünkü sadece tutku ile devam ettirilebilecek bir iş değildir. Ayrıca sağlam bir sevgi temeli oluşturmak için, arkadaşlığa ve en güçlü hali ile bir güven tesisine ihtiyacınız vardır. Eğer eşiniz size güvenmiyor veya siz ona güvenmiyorsanız ya da ilişkiniz sadece cinsel tatminkarlık duygusuna bağlı olup, samimiyetsizlik ve ilgisizlik diz boyuna ulaşırsa, o ilişki artık sona ermeye mahkumdur. Eğer bunun gibi şeyler olursa, yolunda gitmeyen bir şeyler vardır ve ilişkinizi gözden geçirmenizin zamanı gelmiştir.

Peki aşk bittiğinde ne olacak?

Egomuzu yerle bir ettiği için, hayal kırıklığını kabul etmek zordur. Bununla birlikte, bazen aşk birçok farklı nedenlerden ötürü biter ama hayatın hala devam ettiğini öğrendiğimiz ve anladığımız bir zaman gelir. Her ne olursa olsun, hayat hala devam ediyor, yaptığınız yanlışlardan ders almanın tam zamanı.

“Her geçen gün, daha az hissedip ve daha fazlasını hatırlayacağım.”

Ayrılmanın akabinde ilk duyduğunuz üzüntü ve ağlama arzusu yavaş yavaş güzel anılarla değişecektir. Acı kaybolmaya başlayacaktır. Zaman geçtikçe, yavaş ama acısız olarak yavaş yavaş daha iyi hissetmeye başlayacağız.

Aşk yalnızca kelimeler ve sözlerle yaşanmaz

Bazen sözlere ve verilen vaatlere çok bağlanıyoruz. Ancak, zamanla bu sözler ve vaatler anlamını yitirir ve yerine getirilen eylemler ile uyuşmaz. Aşk verilen sözler ile değil, daha çok hal, hareket ve tutumlar ile beslenir. Aşk içerisinde işe yarayan tek şey cinsellik bazlı değildir, her şekilde duyguların ifade edilmesi gerekir.

“Aşk hoş sözlerle ve geniş açılı vaatlerle yürümez.”

Some figure

Asla tutulmayan ya da yerine getirilmeyen vaatler üzerine kurulan bir aşk içerisinde, taraflarından birinin kaçınılmaz olarak hayal kırıklığına uğrayacağı açıktır

Aşk doğru zamanda hissedilir

Bu durum hepimizin başına en az bir kere gelmiştir. Bize ilk bakışta mükemmel biri gibi görünen biri ile tanışırız. Tam istediğimiz ve yıllardır beklediğimiz biri gibi olmasına rağmen, bir ilişki için ne doğru zaman ne de doğru yerdeyizdir; binlerce farklı durumdan, hoşlandığımız kişinin başka bir şehirde yaşıyor olabileceğinden, zaten bir sevgilileri olabileceğinden ya da bir sevgili istemediğimizden ötürü bu iş olmayabilir.

“Sen uzak mesafedeki mükemmel insansın.”

Mesafe, zaman ya da yer yanlış olabilir. Bu nedenle, bu durumlardan ders çıkarmaya ve hayatımıza bu şekilde devam etmeye çalışmalıyız. Gelecekte neler olabileceğini ve bu mükemmel kişinin tekrar ortaya çıkıp çıkmayacağını bilemeyiz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.