Logo image
Logo image

José Ortega y Gasset'ten En İyi Alıntılar

4 dakika
José Ortega y Gasset'ten En İyi Alıntılar
Tarafından yazılmıştır Gema Sánchez Cuevas
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

José Ortega y Gasset’in sözleri, sizi derin düşünmeye ve kendinize sorular sormaya teşvik eder. Metaforlar ve ustaca ifadelerle daha derine inmek isteyen herkes için bir hediyedir. Ortega y Gasset (1883-1955) perspektifçilik teorisi, oranvitalizm ve modernizme karşı noucentisme adı verilen kültürel ve sanatsal hareketle tanınmış bir İspanyol filozof ve yazardı.

Düşüncelerinin, çok sayıda aydın entelektüel üzerinde büyük etkisi oldu. Ve o sadece inanılmaz bir eğitimci değildi, aynı zamanda felsefe, psikoloji, sanat ve edebiyat gibi birçok farklı bilgi alanına da girdi. İnsanlar onun tarzını, özellikle de felsefi yazımını zarif ve özgün olarak görüyorlar. Bunun iki güzel örneği onun eserleridir; Zamanımızın Teması (1923) ve Kitlelerin İsyanı (1929). Onun hakkında biraz daha bilgi edinmek için, bazı alıntılara bakacağız.

Some figure

Kendinize giden yol

“Yavaşça yürü, acele etme, ulaşmak zorunda olduğun tek yer kendin.”

Bu Ortega y Gasset’in en değerli alıntılarından biridir. Hedefiniz bir yer, bir iş ya da bir an değildir. Hayallerinize doğru giden bir yol değil, daha çok kendinizle bir buluşma gibi düşünün. Gerçek özünüzü bulacağınız tam nokta burasıdır.

Bazen en önemli şeylerin dışımızda olmadığını unutuyoruz. Hayır, aslında onlar her birimizin içinde. İstediğiniz her şeyi elde etmenin, hayalini kurduğunuz hayata sahip olmanın ne anlamı var, eğer bunları kendinizle paylaşamıyorsanız … Muhtemelen enerjinin sıralamasını yapıp dış hedeflerinize öncelik verdiğiniz zamanlar vardır, kendiniz hakkında bir şeyler öğrenmek için ilerde zamanınız olacağını düşünürsünüz. Ama en önemli şeyi ertelersiniz: kendinize ulaşmayı.

Hataların değeri

“İnsanın gerçek hazinesi onun bütün hatalarıdır.”

Bir hata bir derse köprü gibidir. Kötü giden bir şeyi düzeltmek için bir şans. Ortega y Gasset’in de dediği gibi, bilgelik dolu bir hazine.

Ve siz, hatalarınız sayesinde büyüme ve değişim elde edebilirsiniz. Bunu görmeyi öğrenmelisiniz. Hatalar insani bir şeydir, hepimiz onları yaparız ve onlardan kaçınmak neredeyse imkansızdır. Aslında hiç kimse onları kontrol edemez çünkü hiç kimse mükemmel değildir. Ama kontrol edebileceğiniz şey, onlarla karşı karşıya geldiğimiz zamanki tavrımızdır.

Hatalar harika öğretmenlerdir. Sadece bu tür bir tutuma bir şans vermelisiniz. Hangi yolu terk etmeniz ya da hangi stratejiyi geliştirmeniz gerektiğini size söylerler. Hatalar yoluyla üstünde çalışabileceğiniz milyonlarca şey olur, çünkü içeride gömülü bir meydan okuma bulunur.

Some figure

Bir yapı olarak gerçeklik

“Bakış açıları kadar çok gerçek var. Bakış açısı olasılıklara yol açar.”

Bu, diğer insanlarla konuştuğunuz zaman hatırlamamız için bir Ortega y Gasset alıntısıdır. Her insan bir dünya yaratır, kendi dünyalarını. Ve etraflarında olan her şey o filtreden geçer. Bu, birçok yanlış anlaşılmaya yol açar ve bu yüzden bazen böyle zor bir zaman geçiririz.

İlişkilerinizle ilgili güzel, zenginleştirici olan şey, etrafınızdaki her perspektifte, her bakış açısında bulabileceğiniz farklı tonlardır. Bu sihir onun gizemi. Kimin baktığına göre büyüyen ve değişen bir gerçeklik.

İleriye taşımak için düşüncelerinizi perspektif içinde planlama ve yerleştirme

“İleriye baktığınız zaman sadece ileri gidebilirsiniz. Eğer büyük düşünürseniz sadece ilerleme için yer vardır. “

Ortega y Gasset haklıydı: İleriye doğru ilerlemek, büyük düşünmek ve herhangi bir şeye inanmak anlamına geliyor. Kendi düşüncelerinize çit çizerseniz, hayalleriniz çok daha küçük olacaktır.

Projeler, hedefler ve amaçlar söz konusu olduğunda, “imkansız” kelimesi kelime dağarcığınıza dahil olmamalıdır. Çünkü eğer görüş alanınızı sınırlandırırsanız, istediğiniz şeyi elde etmemenize şaşırmamalısınız. Orada bir olasılıklar dünyası var, sadece kendinize bir yol bulmalısınız. Meydan okuma budur.

Some figure

Şüphe öğretmek

“Öğrettiğiniz her an, ne öğrettiğiniz hakkında şüphe de öğretmelisiniz.”

Bu, özellikle eğitim ortamında akılda tutulması gereken başka bir Ortega y Gasset alıntısıdır. Eğer kendi kararlarını verebilen bağımsız yetişkinleri şekillendirmek istiyorsanız, şüphe öğretmek şarttır.

Belirli bir fikri zorlamak, uçsuz bucaksız bilgi alanlarını kesip atmak anlamına geliyor. Ama insanlara sadece başka insanları değil, aynı zamanda kendilerini sorgulamayı öğretmek de bilginin anahtarıdır. Bu, çoklu perspektiflerin zenginliğinin kapısı ve özgürleştirici fikirlerin ortaya çıkması açısından temeldir.

Sorumluluğun önemi

“Çocuklar gibi pek çok insan, bir şey ister ama onun sonuçlarını istemez.”

Yaptıklarınızın sonuçları için sorumluluk almak duygusal olgunluktur. Bir kararın bu seçim dışında başka şeyler gerektireceğini bilmek, olmazsa olmazdır. Ve olaylar genellikle gerçekleşmelerinden çok daha uzun sürer. Geride bıraktıkları izlerle ne yapacağınızı bilmek; ilerlemenize, organize olmanıza ve kaybolmamanıza yardımcı olur.

Sorumluluk almayan insanlar kendilerini kurban olarak gördükleri istikrarsız, suçlu yaşamlara yol açarlar. Hangi adımların atılacağını veya daha önce attıkları adımları bilmezler. İstedikleri şeyi aldıkları zaman, sonrasında ne yapacağını bilmenin de önemli olduğunu fark etmezler.

Some figure

Bilginizde alçakgönüllü olmak

“Ne bilmediğini bilmek belki de en zor ve hassas bilgidir.”

Bu, Ortega y Gasset’in en karmaşık alıntılarından biri olabilir, çünkü bunu kabullenmek için çok fazla alçakgönüllülük gerekir, ama aynı zamanda onun en bilgece alıntılarından biridir. Sınırlılığınızı tanımak ve bildiğiniz şeyin çok geniş bir okyanusta bir damla su gibi olduğunu kabul etmek temeldir.

Gerçekten ne kadar biliyoruz? Her şeyi bildiğini düşünen kimseler hayatta fazla ileri gidemez çünkü gururları onları yavaşlatır. Ama kendi cehaletini alçakgönüllülükle kabul eden biri, etrafındaki her şeyi keşfetmek için bir adım daha atar. Ortega y Gasset’in sözleri, kendi kendine düşünme ve bir şeyleri sorgulama çağrısıdır. Düşüncelerinize eğilmeyi kolaylaştırmak istiyorsanız hatırlamanız gereken kelimelerdir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.