Logo image
Logo image

İhanetin Ardından Yeniden Kendinize Güvenmek

2 dakika
İhanetin Ardından Yeniden Kendinize Güvenmek
Son Güncelleme: 04 Temmuz, 2017

Kendimize olan güvenimizi baltalayan şeylerden biri, partnerimizin sadakatsizliğine maruz kalmaktır. Bu durumda kendimizi aşağı görür, öz güvenimizi yitirir, kendimize gerektiği gibi değer vermeyiz ve yaşadıklarımızın kendi hatamız olduğunu düşünürüz. Peki partnerimiz bizi hayal kırıklığına uğrattıysa, başka neler ters gidebilir?

Negatif düşüncelerden en kısa zamanda kurtulun

Sadakatsizlik yüzünden acı çektikten sonra durumu doğru bakış açısıyla görmek ve kötü düşüncelerin işgaline uğramaktan kendimizi korumak önemlidir. İlk düşünce, durumun kendi hatamız olduğudur. Aksi halde daha güvensiz hale geliriz. Sorumlu olanın aldatan kişi olduğunu ne kadar çabuk kavrarsanız, korkularınızı o kadar çabuk aşabilir ve hayatınıza sağlıklı bir şekilde devam edebilirsiniz. 

İhanet nedeni

Partnerlerden biri problemlerini, ilişkinin dışında çözmeye çalıştığında ihanet yaşanması yaygın bir durumdur. Bu sorunlar genelde öz güven ve öz saygı eksikliği, çok baskın bir kişiliğe sahip olmak, arzu edilmeyi istemek gibi sebeplerden kaynaklanır. Taraflardan biri, çözülmemiş sorunlarla bir ilişkiye başladığında, ihanet yaşanması çok kolaydır.

Sağlıklı ilişki yaşamak için öncelikle tüm ilişki sorunlarımızı çözmeliyiz, konuşmalıyız ve düşüncelerimizi belirtmekte özgür olmalıyız. Dikkat ettiğimizde, ihanetlerin düşündüğümüz kadar kadar münferit durumlar olmadığını görebiliriz. Modeller ve çok güzel aktrisler dahi ihanete uğramıştır. O yüzden, hatanın sizde olduğunu düşünmekten vazgeçin.

İhanetin ardından ne yapmalı?

Birçok insan ihanetin ardından kendinizi iyi hissetmeniz için neler yapmanız gerektiği konusunda size tavsiye verecektir. Ama arkadaşlarınızla buluşmak, alışveriş yapmak kendinize bir ziyafet çekmek, saç şeklinizi değiştirmek gibi basit şeyler çok yardımcı olabilir. Ayrıca hobilerinizi yapabilir, eski partneriniz sevmiyor diye yapmadığınız şeyleri deneyebilirsiniz. Bütün bunlar, kaybettiğinizi sandığınız güveninizi kazanmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca kendinizi yeni gözlerle görüp tekrar değer vermenize yardım edebilir.

İhanet sonrasında kendinizi yıkılmış hissedebilirsiniz. Bu yüzden arkadaşlarınız ve aileniz ile sizi seven insanların dostluğu, devam edebilmeniz ve ne kadar değerli olduğunuzu kendinize hatırlatabilmenizde size yardım edecektir. Sizi en iyi anlayan kişileri arayın ve yanınızda olmalarını isteyin. Korkmayın. Yanınızda olacaklarını çünkü sizi sevdiklerini unutmayın.

Gerçekten faydalı olabilecek bir diğer şey de değişimdir: yeni bir saç modeli, gardırobunuzu değiştirmek, yeni bir kursa kaydolmak, yabancı bir yere gitmek vs. Bütün bunlar hâlen kendiniz olduğunuzu ve partnerinize ihtiyaç duymadan sevdiğiniz şeyleri yapabileceğinizi fark etmenize yardımcı olacaktır. Böylece ne kadar değerli olduğunuzu yeniden görebilirsiniz.

Resim: deKPG Idream

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.