İçsel Yaşamınızı Düzenlemek için 5 Temel Bilgi

Ağustos 12, 2018

İçsel yaşamınızı düzenlemek, varlığınızı kontrol eden bir kaos istemiyorsanız üzerine düşünmeniz gereken bir süreçtir. Eğer bunu yapmayı daha önce düşündüyseniz, zaten doğru yoldasınız demektir. Bu yazımızda, içsel yaşamınızı başarılı bir şekilde düzenlemeniz için 5 temel bilgiden bahsedeceğiz.

Kendinize sormanız gereken ilk şey neyi düzenlemeye ihtiyaç duyduğunuz ve bunu nasıl başaracağınızdır. İç kontrol sağlamak için ilk önce dengesizliğe ve kaosa neden olan şeyleri belirlemelisiniz. Bu dengesizlik ve kaostan kurtularak, hayatınızdaki belirsizliği önleyebilirsiniz. Bu sizi daha mutlu edecek ve daha iyi bir ruh sağlığına sahip olmanızı sağlayacaktır. İçsel yaşamınızı düzenlemek için uygulamanız gereken 5 temel adım vardır:

Kendinize kısa süreli hedefler koyun

İç dünyanızı düzenleyerek, hayatınızdaki gerginliklerden kurtulabilirsiniz. Bu başarmak için yapmanız gereken ilk şey plan yapmayı öğrenmektir.

Başarmak istediğiniz her şeyin bir listesini çıkarın. Zamanınızı en uygun şekilde yönetin. İlk başlarda hedefleriniz arasında öncelik sıralaması yapmak zor olabilir, endişelenmeyin. Aklınıza gelen her şeyi yazın, ve daha sonra sizin için en önemli olan hedefleri belirlemeye çalışın.

kahve eşliğinde not tutmak

Listenizi kategorilere ayırın. Bu hedeflerinizin şekil almasını kolaylaştıracaktır; ve bu da gerçekleşmesini istediğiniz şeyi daha kolay elde etmenizi sağlayacaktır.

Kısa dönemli hedefleriniz gerçekçi yani başarılması mümkün olmalıdır. Etkili hedefler koymak için onlara ulaşmak istediğinizde net olması gerekir. Diğer bir yandan, hedefe tam olarak ne zaman ulaşmış olacağınızı da belirlemelisiniz.

Tüm hedeflerinizi ve onlara nasıl ulaşabileceğinizi belirledikten sonra doğru yolda olup olmadığınızı görmek için hedeflerinizi ara sıra gözden geçirin.

Bir süre için telefon, bilgisayar, tablet vb. teknolojik cihazlardan uzak durun

İçinde bulunduğumuz İnternet ve sosyal medya çağında, çoğu insan her şeyle “bağlantısı koparmayı” tercih ediyor. Teknolojik cihazlardan uzak durmak çok zor görünse de, zamanla rahatlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca işten hayatınızdan sosyal ilişkilerinize kadar yaşamınızı tüm yönleriyle geliştirebilir.

Aşırı bilgi, ve sürekli bağlantı halinde olma ihtiyacı strese ve endişeye yol açar. Ve bazen, hayatımızdaki uygun denge perspektifini kaybetmemize neden olur. Her gün birkaç saat teknolojiden uzak durmanız ve sanal dünya ile olan bağlantınızı tamamen kesmeniz zihninizin yenilenmesini sağlar. Ayrıca içsel yaşamınızı düzenlemenizi engelleyen dikkat dağınıklığından kurtulmanızı sağlar.

İnsanlarla olan ilişkilerinizi güçlendirin

Çoğu zaman günlük uğraşılarımızla o kadar meşgul oluruz ki, etrafımızdaki insanlarla ilgilenmeyi unuturuz. Daha önce hiç hayatınızdaki en önemli şeyin ne olduğunu düşündünüz mü? Çoğu insanın hayatındaki en önemli şey genellikle ailesi, partneri veya arkadaşıdır; yani kısaca sevgidir.

Başkalarına saygı gösterdiğinizde, onlarla daha fazla anı biriktirmek için birlikte zaman geçirdiğinizde, o kişilere güven sağlarsınız. Güven iyi bir ilişkinin olmazsa olmazıdır. Şunu unutmayın ki, sizi gerçekten seven insanlar, sizi dinlemek ve içsel yaşamınızı düzenlemenize yardımcı olmak için her zaman orada olacaktır.

Tek taraflı ilişkiler uzun sürmez. İlişkide bir kişi sürekli veren taraf olurken, diğer kişi sürekli alırsa, bu ilişki uzun vadede dağılır. İnsanların sağlıklı bir ilişki kurabilmesi için karşılıksız sevgilerinin olması gerekir. Bu nedenle, kişisel hedefinize ulaşmanıza yardımcı olan ve hayatını iyileştirmeye çalışırken desteğinizi esirgemeyeceğiniz kişilerle sosyal ilişkiler kurun.

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimseyin

Sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek için içsel yaşamınızı değiştirdiğiniz bu andan yararlanın. Düzenli uyku saatlerine sahip olmak, sağlıklı yiyeceklerle beslenmek ve spor yapmak, içsel yaşamınızdaki karışıklığın tamamından kurtulmanıza yardımcı olabilir.

ormanda koşan genç kadın

Beslenme düzeniniz sağlıklı ve dengeli olmalıdır. Doktorunuz herhangi bir gıdayı tüketmemeniz gerektiğini söylemediği takdirde, her çeşit gıda ile beslenmelisiniz. Örnek olarak, sebze, meyve, et, baklagiller ve süt ürünleri. İşlenmiş gıdalardan ve şekerli gıdalardan mümkün olduğunda uzak durmaya çalışın.

Hareketsiz bir yaşam tarzından kaçının. Spora başlamak için hiç bir zaman geç değildir. Yürümek, dans etmek veya herhangi başka bir spor alışkanlığı, ideal vücut ağırlığını korumaya yardımcı olur. Ayrıca, hastalık riskini azaltır, öz güveninizi arttırır ve kendinizi iyi hissetmenizi sağlar.

Son olarak, vücudunuzun ihtiyacı olan uyku saatlerini ve uyku düzenini oluşturun. Uyku hem uyurken hem de gün içinde kendinizi iyi hissetmenizi sağlar. Gece huzurlu uyumak, gün içindeki ruh halinizi belirlediği için oldukça önemli bir faktördür.

Kendinizi düşünün

Bazen hayatın çok çabuk geçtiğini, zamanının ellerimizden kayıp gittiği ve zamanı iyi değerlendiremediğimizi düşünürüz. Belki sorun, başkalarının ne düşündüğünü çok fazla umursamamamız ve kendimizle ilgilenmeyi unutmamızdır.

Fakat, başkalarını sevebilmek için öncelikle kendinize saygı duymalısınız. Kendinizle ilgilenmek, çevreniz üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir: kendi ihtiyaçlarınızı karşılarsanız, boşlukların doldurması için başkalarından bir bekletiniz olmaz. Ayrıca, kendinizi düşünmek, içsel yaşamınızı düzenlemenize ve dünyaya daha fazla katkıda bulunmanıza yardımcı olur.

Bu yazıda, içsel yaşamınızı düzenlemek ve yaptığınız şeylerden daha fazla zevk almak için 5 temel adım hakkında bilgi sahibi oldunuz. Şimdi sıra sizde: adımlardan birini seçin ve işe koyulun!