Logo image
Logo image

Her Zaman Yeniden Başlayın

2 dakika
Her Zaman Yeniden Başlayın
Son Güncelleme: 23 Ağustos, 2017

Her şiirin bir güzelliği vardır. Ama bazıları ruhumuza başka türlü işler. Belki de bu şiir onlardan biri olacak. Her cümlesiyle, her kelimesiyle. Daha iyi yazılamazdı. Pek çok durumda hepimizin hissettiği duyguları tarif ediyor.

Kalbimize doğrudan hitap eden tam anlamıyla bilgece sözler.

“Yorgun olsan bile,
Başarı senden kaçsa da,
İhanet sana acı verse de,
Sana yapılan tek şey nankörlük olsa da,
Yeniden başla.”

– Cecilia Prezioso


Hayatın karşısında kim yenilmiş ya da yorgun hissetmemiştir ki? Her gün kavga etmekten yorgunuz. Diğer insanlarla…ve kendimizle. Gücümüz azalıyormuş ve bu konuda hiçbir şey yapamayacakmış gibi hissetmekten yorgunuz. Komşularımızdan, yöneticilerimizden ve hatta çocuğumuzun öğretmeninden bıkmış durumdayız.

Dinlenmeden çalışmaktan yorgunuz. Hatta yorulmaktan yorulduğumuz anlar bile oluyor. Ama bunların sadece anlık olduğunu, geçiş aşamaları olduğunu düşünmeliyiz. Her şey geçer. Yakında yeniden güç kazanacağız. 

Hatalar ve başarısızlık. Kesinlikle çok sayıda hata yapacağız ve başarısızlığa düşeceğiz. Bir kere değil, bin kere. Hata yapmamaya çalışarak, kendimizden beklentilerimizi çok yükseltiyoruz ve bu bizi üzebilir. 

Hatta kendimize duyduğumuz saygıyı en derin kuyulara atmamıza sebep olabilir. Kendinize inanın. Hatalarınızdan, başarısızlıklarınızdan ders alın ve… yeniden başlayın. Kim size hata yapma hakkınızın olmadığını söyledi? Belki de o kişi sizsinizdir, en acımasız eleştirmeniniz.

İhanet. Zaman zaman hepimiz ihanete uğramış hissederiz. Hatta farkında olmasak da biz de başka insanlara ihanet ederiz. Belki, ihanet de kalp kırılması gibi hepimizin başını ağrıtması gereken şeylerden biridir.

Ama, neden bana bunu yaptı? Neden bu şekilde davrandı? Belki de başımıza gelen ihanetleri tekrar tekrar düşünerek boşuna çok fazla enerji harcıyoruzdur.

Vefasızlık ve anlayışsızlık. Hepimiz anlaşılmayı isteriz. Hepimiz başka biri için bir iyilik yaptığımızda, en azından bir gülümsemeyle bize teşekkür edilmesini isteriz. Ama bazen ne anlayış görürüz ne de bize teşekkür edilir, bu durumda üzülürüz. Dünyaya ve başka insanlara olan inancımızı kaybederiz.

Ama her zaman yeniden başlamak zorundasınız. Çünkü yeni tanışacağınız kişiler başkalarının göremediği özelliklerinizi görecek. Hayat devam ediyor ve ne kendimizin ne de başkalarının hatalarına demir atamayız. Her zaman yeniden başlamak zorundasınız.

Yorgun olsan bile,
Başarı senden kaçsa bile…

Kendimizi kaç defa yorgun ya da savaşıyormuş gibi hissettik? Kaç defa sanki tüm savaşları kaybediyormuşuz gibi hissettik? Bu, tekrar tekrar hissettiğimiz acı bir duygu. 

…Bir hata seni üzse bile,
Bir hayalin suya düşse bile…

Hepimiz başarıyı da başarısızlığı da deneyimleriz. Hayat bundan ibarettir. Ama başarısızlığa düşüp üzüntüsünü yaşadıktan sonra güçlü bir şekilde ayağa kalkmalıyız…ve yeniden başlamalıyız.

İhanet canını yaksa bile,
Bir beklentin gerçek olmasa bile…

Dostlarımız ya da iş arkadaşlarımız yüzünden kaç hayal kırıklığı yaşadık? Hiçbirimiz mükemmel değiliz ve hepimiz hata yaparız. Ama kendimize olan güvenimizi tazelemeli, yeni hayaller kurmalıyız.

Some figure

…Acı bizi yaksa bile,
Çabalarımız görmezden gelinse bile,
Tek gördüğümüz nankörlük olsa bile,
Yanlış anlamalar kahkahalarımızı dondursa bile,
Her şey bir hiçmiş gibi görünse bile…

Bazen seviliyor, değer veriliyor, takdir ediliyor gibi hissetmeyiz. Hiç kimse hiçbir şey için bir teşekkür bile etmiyor gibi gelir. Ve gerçekten yalnız hissederiz, hem de çok yalnız. Ama şiirin sonunda da dediği gibi…

Yeniden başlamalıyız!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.