Logo image
Logo image

Her İşim Ters Gidiyor! Ne Oluyor Bana?

4 dakika
Her işiniz ters mi gidiyor? Tüm çabalarınızın işe yaramaz olduğunu mu düşünüyorsunuz? Hayal kırıklıklarının yaygınlaştığı bir zaman geçiriyorsanız, size nedenini açıklayacağız.
Her İşim Ters Gidiyor! Ne Oluyor Bana?
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

“Bana neler oluyor? Her işim ters gidiyor!” dediğiniz bir dönem yaşayabilirsiniz.

Hepimizin, her şeyin umutsuz göründüğü, pek çok aksilik, acı hayal kırıklıkları ve paramparça hayallerle zor zamanlardan geçtiği doğrudur. Bazen sadece acı olmakla kalmadığını aynı zamanda motivasyonu da kırdığını kimse inkar edemez.

Peki genellikle tüm bu deneyimlerin arkasında ne yatıyor? Hayatınızın her alanında, işte, kişisel yaşamınızda ve kişisel projelerinizde her şeyin ters gittiğini aniden fark etmek, bir şeylerin bir şekilde tüm bu kötü şansa neden olup olmadığını ve geleceğinizle oynayıp oynamadığını merak etmenize neden olur. Sorun tavrınızda mı? Yoksa sadece mevcut bağlam mı?

Hiçbir umut ışığı görmediğiniz bu tür aşağı doğru sarmaldan geçtiğinizde, en iyi şey durmaktır. Burada sadece yavaşlamaktan ve birkaç gün izin almaktan bahsetmiyoruz. Kafanızda dolaşmaya devam eden tüm düşünceleri, endişelerinizi daha fazla besleyen bu “zihinsel uğuldamayı” durdurmanız gerekir.

Bedeniniz ve zihninizi durdurmak neler olduğunu anlamanıza ve yeniden başlamayı denemenize yardımcı olacaktır.

Some figure

Her işim ters gidiyor: neler oluyor?

Bu olumsuzluk döngüleri vardır ve oldukça sık görülüyorlar. Burada yaşamda, başarısızlıkların talihsizlik ve yalanlarla hayal kırıklıklarıyla bir araya geldiği aşamalara atıfta bulunuyoruz.

Bunlar, yaptığınız bir hatanın ardından hayal kırıklığı geldiği ve gerçekleşeceğini düşündüğünüz bir şeyin artık gerçekleşmeyeceğine dair isteksiz bir kabul olduğu zamanlardır. Bununla birlikte, çoğu durumda, bu döngüler çok uzun sürmez ve tutumunuz ve dış koşullarınız yakında iyileşir.

Bununla birlikte, hayattaki bu aşamalarla ilgili en tehlikeli şey, onlara sıkışıp kalmaktır. Her şeyi özellikle “Neden benim başıma geliyor?” “Hayat beni niye bu noktaya getirdi?” “Bende yanlış bir şey mi var ve bu yüzden mi her şey kötüye gidiyor?” gibi düşünceler ile bütün durumu beslemek sık sık olan bir şeydir.

Neredeyse farkında olmadan, ne yaparsanız yapın, hiçbir şeyin olumsuz durumunuzu değiştirmeyeceğini varsaydığınız bir çaresizlik durumuna girersiniz.

Nedenleri ne olabilir?

Kötü şans diye bir şey var mı? Bilmiyoruz. Bunun bilimsel bir kanıtı yok. Dolayısıyla, objektif ve belirli nedenler ve sebepler aramak gerekir. Her olumsuz olayın arkasında olabilecek tetikleyicileri belirleyebilirseniz, daha büyük bir kontrol hissi elde edebilirsiniz ve bu her zaman olumlu bir şeydir.

Olası açıklamalara bir göz atalım:

  • Filtreleme olgusu. Bu durumda, bilişsel bozulma denilen bir şey yaşayacaksınız. Zihinsel yaklaşımınız, her şeye çok özel bir önyargı ile bakmanıza neden olur: olumsuz bir önyargı. Sadece neyin yanlış gittiğine bakarsınız ve sadece hatalarını görürsünüz. Sadece olumsuz koşulları görürsünüz ve başka hiçbir şey göremezsiniz. Kara “gözlükleriniz” her şeyi bulanıklaştıracaktır. Bu şekilde, meydana gelen iyi ve olumlu şeyleri asla göremez veya algılayamazsınız.
  • Edinilmiş karamsarlık. Hayat boyunca her şeyin ve herkesin onlara karşı olduğunu düşünen insanlar var. Kronik kötümserlik baskın geliyor. Çoğu zaman, yetiştirilme biçimlerinde, dünyanın kötü bir yer olduğunu, kimseye güvenemeyeceğinizi ve iyi şeylerin asla gerçekleşmediğini ileten ebeveynlerle kök salmaktadır.
  • Düşük benlik saygısı. Bu faktör bir gün aniden aklınıza gelebilecek bir şey değildir. Benlik saygısı zamanla ve deneyim ile zayıflayabilir ve değişebilir. Yani, neden her işinizin ters gittiğini merak etmeye başlarsanız, belki de kendinize benlik algınızın, benlik saygınızın ve özgüveninizin nasıl olduğunu sormanın zamanı gelmiştir.
  • Gizli depresyon. Anksiyete veya depresyon gibi duygudurum bozuklukları, her şeyi kapsayan bir örtü görevi görür. Her şeyin her zaman biçimsiz olduğu fikri ve ne kadar çabalarsanız çabalayın, hiçbir şeyin istediğiniz gibi olmayacağı düşüncesi, bazen depresyonun sizi ele geçirdiğini gösterebilir. Örneğin, Massachusetts Üniversitesinde Dr. Paula Pietro tarafından yapılan çalışmalar, bu tür bir düşüncenin sürekli olarak depresif bir zihinde gerçekleştiğini vurgulamaktadır.
  • Zor zamanlar, farklı sonuçlar. Zor zamanlarda, birçok şey aynı anda ters gitmeye başlayabilir, bu doğrudur. Ancak, bunların sadece geçici durumlar olduğunu anlamalısınız. Kötü şans sonsuza kadar sürmez.
Some figure

Her işiniz ters gittiğinde ne yapabilirsiniz?

Her işinizin ters gittiği bir zaman geçirdiğinizde, yapmanız gereken son şey hiçbir şey olmamış gibi devam etmektir. Halihazırda kaybedilen hedeflere veya hayallere ulaşmaya çalışmamalısınız. Buradaki ideal şey, aşağıdaki noktalar üzerine düşünmektir:

  • Her şeyin ters gidiyor olduğu gerçeği, neden dolayıdır? Bunlar size bağlı olan şeyler mi? Ya da sizin kontrolünüz dışında olan şeyler mi? Yapmanız gereken ilk şey, durup biraz zaman ayırarak olaylar üzerine düşünmektir. Bu negatif olaylar zincirini tetikleyen şeyi netleştirin.
  • Bazı faktörlerin gerçekten kontrolünüz dışında olduğunu kabul etmelisiniz. Sık sık, sizinle hiçbir ilgisi olmayan bazı şeylerin gerçekleştiği zamanlardan geçersiniz. Bu gerçeği kabul edin ve bu zor zamanların ortasında yeni kararlar almaya çalışın.
  • Ayrıca düşünce hayatınızın içeriğine de dikkat etmeniz gerekir. Çevrenizdeki her şeye negatif bir filtre uyguluyor musunuz? Kendinizle ilgili neyin yanlış olduğuna çok mu odaklanıyorsunuz?
  • Duygularınıza dalın. Gerçekten ne hissediyorsunuz? Bu hayal kırıklığı veya uyuşukluğu ne kadar süredir hissediyorsunuz? Belki de her şeyin sizin için yanlış gittiği gerçeği, ruh halinize dayanıyordur. Profesyonel yardıma ihtiyacınız olabilir ve düşüncelerinizi odakladığınız yer burası olmalıdır.

Son olarak, hayatınızın birçok yönünün daha da kötüye gittiği zamanlardan geçtiğinizde, yukarıda söylediğimiz gibi, biraz zaman ayırmak her zaman iyi bir fikirdir.

Bunu yaparken, küçük olsa bile değişiklik yapmanın zamanının geldiğini görebilirsiniz. Bazen, hayattaki basit değişiklikler bile işleri tersine çevirebilir ve size umut verebilir.

Bunu düşünün, “iyi şanslar”!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Pietromonaco, P. R., & Markus, H. (1985). The Nature of Negative Thoughts in Depression. Journal of Personality and Social Psychology48(3), 799–807. https://doi.org/10.1037/0022-3514.48.3.799

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.