Hemşireler Sağlık Hizmetlerinin Kalbidir

Hemşireler Sağlık Hizmetlerinin Kalbidir

Son Güncelleme: 16 Kasım, 2017

Hemşireler ve hemşire asistanları, sağlık hizmetlerinin merkezinde yer alan asli unsurlardır. Yaptıkları iş doktorların ki kadar hayatidir. Ve tüm bunlara rağmen, onların sarf etmiş oldukları emek olmadan bunlardan hiçbirinin mümkün olamayacağını birçok kez unutuyoruz.

Hemşirelerin meslekleri adete birer melek gibi, bizim korkularımızı, ağrılarımızı ve sağlık problemlerimizi çekilebilir bir hale getirir.

Eğer aldığınızı yaraları ya da çektiğiniz acıları hafifletecek bir el varsa yanı başınızda, ızdırabınız daha da hafifler. Sizin acınızı azaltacak, belirsizlik karşısında sizi sakinleştirecek ve korkmanızı engelleyecek birinin olması çok önemlidir.

hastanın elini tutan hemşire

İsimlerini unutabiliriz ama bize nasıl davrandıklarını asla unutamayız

İsimlerini unutabiliriz, ama gerçek şu ki, bize nasıl davrandıklarını ve kendimizi nasıl hissettirdiklerini asla unutamayız. Yaşamın her alanında olduğu gibi, az ya da çok yetenekli ve az ya da çok profesyonel olan insanlar ile karşılaşırız.

Bununla birlikte, hemşirelerin büyük çoğunluğu, yaptıkları işi sevdikleri için bulundukları yerden memnunlar. Onlar, başkalarına yardım etmeyi ve acılarını hafifletmeyi severler. Sağlık hizmetine olan tutkuları, mesleği tıpkı bir sanat haline getirir. Bu meslek, büyük bir özveri ve eksiksiz bağlılık gerektiren uzun bir hazırlık süreci gerektirir.

Hemşirelik yapan kişiler, sevgi dolu kalpleri ile hayatımıza girer. Bu kalpler, sadece bir dakika içinde bir ömür boyu iz bırakabilecek ruhlara ev sahipliği yaparlar.

Hemşireler, sağlık için verilen savaşta, her zaman için ön saflarda yer alan, kararlı, aktif ve dinamik profesyonellerdir. Kendi durumlarını dikkate almaksızın, hayatlarını, ihtiyaç sahibi kişilerin tıbbi bakımına adarlar.

“Bir hemşire size daime umut verecektir. Onlar boynunda stetoskop ile uçan meleklerdir.”

– Terri Guillemets

hemşire anatomisi

Hayat için sevgi, mesleklerinin başlangıcı

Hemşireler hayattan zevk alır ve bu nedenle sağlık hizmetlerinin yerine getirilmesi için her saniye mücadele edeler. Çocuk bezlerini değiştirir, hayati organları elleri ile taşır, ilaçlar verir, duyguları yönlendirip hayatımızın en zor günlerinde bize yardımcı olurlar.

İşte bu yüzden, tam da bu nedenle, her gün onlara saygı göstermeliyiz. Çünkü emekleri olmadan, yürekleri olmadan, başkalarına yardım etme arzusu olmadan ve her bir benzersiz gerçekliğin desteği ve bilgisi için motivasyonları olmadan, sağlık sistemi diye bir şey olmaz.

“Hemşireler, geçici bilinç kaybının bilinci, intiharın yaşama aşkı, amputenin bacağı, yakın zamanda kör olmuşun gözleri, yeni doğanın hareket etme korkusu ve konuşamayacak kadar zayıf olanın sesidir.”

– Virginia Henderson

genç eller yaşlı elleri tutuyor

Bakım hemşirenin özüdür

Bu sağlık hizmeti meleklerinin bize kesin olarak gösterdiği için bir şey varsa, o da,  bunun sadece bir meslek değil, aynı zamanda, bir yaşam biçimi de olduğudur. Çünkü hemşirelik bir iş olmaktan çok daha fazlasıdır. Bilgi, yürek, güç ve insanlığın bir arada bulunduğu profesyonel bir performanstır.

Bütün bunlar için, 12 Mayıs bizim için çalışan hemşirelerin günü. Hepimizin sağlıklı, sıhhatli ve kaliteli bir sağlık hizmeti alabilmemiz için ayakta kalıp savaşmaya devam eden hemşirelere selam olsun.

Farklı bir hayat sürdükleri, her şeye bir çare buldukları, duygulara önem verdikleri için onlar, sağlık hizmetlerinin can damarlarıdır. Bu nedenle tüm hemşireler büyük bir şükran duygusunu hak ediyor. Hepimizin koruyucu melekleri olduğunuz için sizlere teşekkür ediyoruz!

İlginizi çekebilir ...
Bakıcılık: Her Zaman Takdir Görmeyen Bir Sevgi Eylemi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bakıcılık: Her Zaman Takdir Görmeyen Bir Sevgi Eylemi

Bakıcılık işi, sadece en büyük sevgi eylemlerinden biridir. Yaşlı ya da hasta bir kişiye yeterli bir yaşam kalitesini sağlarken kendine bakmayı da ...


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.