Hedeflerinizden Bahsetmek, Onlara Ulaşamayacağınız Anlamına Gelir

Uzman Derek Sivers, hedefleriniz hakkında konuşmanın, sizi onlara ulaşmaya iten motivasyonu aşındırdığını söylüyor. Aynı fikir, 1926'dan beri yürütülen birkaç çalışma tarafından da desteklenmektedir. Bu yazıda, böylesine ilginç bir fenomene neyin sebep olduğunu inceleyeceğiz.
Hedeflerinizden Bahsetmek, Onlara Ulaşamayacağınız Anlamına Gelir
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 10 Ekim, 2021

Bazı insanlar bunu sadece kötü bir alamet olarak görür. Ancak, şaşırtıcı bir şekilde, hedeflerinizden bahsetmek, onlara ulaşamayacağınız anlamına geliyor olabilir ve bu fikri destekleyen kanıtlar var gibi görünüyor. Ayrıca, şansla, kaderle ya da bu satırlardaki herhangi bir şeyle ilgisi yoktur. Aslında, görünüşte alakasız bu iki şeyi birbirine bağlayan mantıklı bir bağlantı var.

Derek Sivers bir girişimci ve insan davranışı uzmanıdır. Hedefleriniz hakkında konuşmanın genellikle onlara ulaşamayacağınız anlamına geldiğini belirtiyor. Bu iddiasını çeşitli araştırmalara dayandırmaktadır. Bunlar Kurt Lewin (1926), Wera Mahler (1933) ve Peter M. Gollwitzer’in (1982 ve 2009) çalışmalarıdır.

Aynı doğrultuda, birkaç güncel araştırma, amaçlarını ve projelerini kamuoyuna açıklayanların, onları gerçekten gerçekleştirmeyecek olma olasılığını artırdığını gösteriyor. Peki bu neden oluyor? Hedefleriniz hakkında konuşmanın, onlara ulaşamamakla ne ilgisi var?

“Eğer bir hedefi isabet ettiremezseniz, değiştirin.”

– Derek Sivers

Bir dağda başarısını kutlayan bir adam.

Hedeflerinizden bahsetmek

Derek Sivers’e göre insan beyninin fonksiyonlarında bazı kusurlar var. Aslında sinirbilim de bu sonuca işaret ediyor. En önemli kusurlardan biri, beynin gerçeği kurgudan her zaman ayırt edememesidir. Örneğin, gerçek olmadığını bildiğiniz halde hüzünlü bir film izlerken ağlayabilirsiniz.

Bu önyargı nedeniyle, beyin genellikle söylemekle yapmayı karıştırır. Bu, çoğunlukla söyledikleriniz aşırı derecede vurgulu veya tekrarlı olduğunda ortaya çıkar. Hedef, henüz gerçekleştirmediğiniz görselleştirilmiş bir dilektir. Bununla birlikte, öneri, bunu başarmak için motivasyona sahip olduğunuzdur.

Ancak bir hedef hakkında çok konuşmak bir tür yanılsama yaratır. Nitekim, beyniniz zaten bu hedefe ulaşmış olduğu hissini üretmeye başlar. Hedefe ulaşmanın tadını çıkarmaya başlar, bu da gerçekten hedefe ulaşmanın değerini düşürür. Sanki çoktan ulaşmış gibi hissetmeye başlıyormuşsunuz gibi.

Bunun neden bir sorun olduğunu sorabilirsiniz. Genel olarak, insanların amaçları ve hedefleri hakkında konuşmayı gerçekten sevdikleri gösterilmiştir. Bunu yaparlar çünkü umutlarını ve hayallerini paylaşma fırsatı onları yaşamak için bir fırsat gibidir. Aslında hedeflerini gerçekler yerine hayaller üzerine kurmayı tercih ediyor gibiler.

Fenomenin nedeni

Ancak, beyin neden başarı yanılsaması yaratıyor? Yukarıda bahsettiğimiz çalışmalara göre, bunun yalnızca başkalarıyla hedefleriniz hakkında konuştuğunuzda gerçekleştiği görülüyor. Gerçekten de, başkalarıyla paylaşmadığınız sürece, onlar hakkında düşünebilir, yazabilir, zihninizde evirip çevirebilir veya istediğinizi yapabilirsiniz.

Bunun nedeni, hedefleriniz hakkında yüksek sesle konuşmanın genellikle geri bildirim sağlamasıdır. Örneğin, karşınızdaki kişi hedefinizi olumlu olarak görüyorsa, muhtemelen yalnızca hedefinizi belirttiğiniz için onlardan takdir alacaksınız.

Daha sonra hedefinize gelecek için önerilen bir eylem olarak değil, belirli bir gerçek olarak davranmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, hedefinizi düşündüğünüzde bir dizi duyumlar hissetmeye başlayacaksınız, bu da aslında onu başarma arzunuzu yıpratır.

Araştırmalar, hedefleriniz hakkında konuşmanın, onlara ulaşamayacağınız anlamına geldiğini gösteriyor.

Hedeflerinize ulaşmak için onlardan bahsetmeyin

Eylemlerin kelimelerden daha yüksek sesle konuştuğu söylenir. Bu, özellikle hedefler için doğrudur. Gerçekten de, daha az konuşur ve daha fazlasını yaparsanız, büyük olasılıkla daha yüksek motivasyona sahip olursunuz. Aslında, beyninizin kendi tuzağına düşmesini engellemiş olacaksınız.

Derek Sivers, hedefiniz başkaları tarafından hayranlık uyandırıyorsa, kendinizi çok minnettar hissedeceğinize ve hedefe ulaşmanın sizin için ikinci planda kalacağına dikkat çekiyor. Aşağıdakileri tavsiye ediyor:

  • Hedefleriniz hakkında konuşacaksanız, bunu yalnızca genel yorumlar ve belirsiz tanımlar kullanarak yapın. Zaten başarana kadar belirli bir şeyden bahsetmeyin.
  • Bir hedef veya proje hakkında konuşma dürtüsüne karşı koyamıyorsanız, fikirlerinizi, bunun hala gelecekteki bir hedef olduğunu gösterecek şekilde ifade edin. Henüz başaramadığınızı açıkça belirtin.

İlk öneriyle ilgili olarak, bunun bir örneği, hedefinizin tam olarak ne olduğunu açıklamak yerine “Sağlığımı iyileştirmek için bazı egzersiz rutinlerine başlıyorum” gibi bir şey söylemek olabilir. İkincisine gelince, şöyle bir şey söyleyebilirsiniz: “Hedefim bir ayda bir kitap okumak. Bir ay içinde birbirimizi görürsek ve ben bunu yapmadıysam, bana bunu hatırlat.”

Neden denemiyorsunuz? Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için başkalarını bu şekilde kullanmak kesinlikle etkili olabilir!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Kawasaki, G. (2016). El arte de empezar 2.0. Barcelona: Planeta-Deusto.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.