Hayır, Siz Kötü Bir Anne Değilsiniz

Hayır, Siz Kötü Bir Anne Değilsiniz
Alicia Escaño Hidalgo

Yazan ve doğrulayan psikolog Alicia Escaño Hidalgo.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

İnsanlar “kavga moduna” geçmek için bahane arıyormuş gibi görünüyorlar. Annelik ve kötü bir anne olmanın ne anlama geldiği konusunda bir savaş almış başını gidiyor. Ama her zaman olduğu gibi bundan zarar gören sadece kadınların kendisi oluyor.

En kötüsü de birbirini kıran, ebeveynlikleriyle ilgili birbirini acımasızca yargılayan bu kişilerin hepsinin anne olması. Bazı şeyleri yapmanın yalnızca tek bir doğru yolu varmış ve geri kalan tüm yollar akla hayale sığmazmış gibi.

Maalesef, çocuğunu terk eden ya da ihmal eden anneler her zaman vardı ve her zaman da olacaklar. Ancak böyle durumlarda bile, bir kadını kötü bir anne olarak görüp gözden çıkarmamız gerekmiyor, onu sorunları olan bir kadın olarak görmeyi tercih etmeliyiz. Bir hata yapmış olabilir, hayatıyla ilgili kötü bir karar vermekten başka çaresi kalmamış olabilir.

Ama kararlarının ağırlığını tüm hayatlarında boyunca sırtında taşıyacak olanlar da yine bu kadınlar. Elbette bunlar uç noktadaki örnek ve bu örnekleri, çocuklarını seven ve onlar için ellerinden gelenin en iyisini yapan annelerle karşılaştırmıyoruz.

Her birimiz anneliği kendimize göre farklı şekilde algılarız. Çocuklarımıza öğretmek istediğimiz şeylerle ilgili kendimize ait fikirlerimiz vardır. Ancak bu, bizim annelik algımızın ve fikirlerimizin en iyisi olduğu ve tüm annelerin bizimle aynı şekilde davranması gerektiği anlamına gelmez.

Çocuklarını farklı şekilde yetiştirmeyi tercih eden annelere karşı da anlayışlı olmalıyız. Ne çocuk ne anne zarar görmediği ve her ikisi de mutlu olduğu sürece, ortadaki sorun nedir?

Neden kötü bir anne değilsiniz?

Kararlarınızı alırken hem çocuğunuzun mutluluğunu hem de kendi mutluluğunuzu göz önünde bulunduruyorsanız kötü bir anne değilsiniz. Uzmanlar ebeveynlikle ilgili belli ilkeleri izlemeyi tavsiye etse de, çocuğuyla saatlerce vakit geçiren kişi annedir. Çocuğunu tanır ve onunla ilgili kimsenin bilmediği şeyleri o bilir.

anne, oğlu ve çiçekler

Çocuğumuzu uzun süre emzirirsek de eleştiriliriz, reçeteye uysak da… İnsanlar, belli bir yaşa kadar çocuğumuzla birlikte uyuduğumuzda da eleştirir, onları “çok erken” yaşta tek başlarına uyumaya alıştırsak da… Bir çocuğu kucakta olmaya alıştırmak iyi değildir ancak beşiklerinde ağlamalarına izin vermek de yanlıştır… Gerçekten her şeyi bu kadar kötü mü yapıyoruz?

Durum hiç de öyle değil. Harikayız. Her şeyi elimizden gelen en iyi şekilde sevgiyle yapıyoruz. Ne de olsa, bebeğin gerçekten anladığı tek şey sevgidir ve onlar için en iyisini istiyoruz.

Çünkü her çocuk aynı değildir: Bazı çocuklar odalarında yalnız başına kalmaktan nefret eder, bazıları hiçbir sorun yaşamadan huzur içinde uyur. Yeterli anne sütü alamayan ve ek gıdaya ihtiyaç duyan bebekler vardır. Kimi bebek ise yalnızca anne sütüyle harika bir şekilde büyür.

Eğer ikiniz de mutsuz olacaksınız altı aylık olduktan sonra kesin bir şekilde çocuğunuzun odasını değiştirmenin ne faydası vardır? Sizi kaygılandırıyorsa ve bu durumunuz bebeğinizi de etkiliyorsa neden kendinizi emzirmeye devam etmek için zorlayasınız? Annelik sürecinde olumsuz duygularla uğraştığınız yeter! Bu dönemin keyfini çıkaralım ve mutlu olmaya bakalım. Bilimin ve sağduyunun sayesinde, bu süreci kolaylaştırmanın yolları var.

Ne başkalarına ne de kendinize karşı aşırıya kaçan davranışlarda bulunmayın

Aristoteles’in dediği gibi, erdem, ortak paydadır. Ve bu çok da mantıklı! Anneler olarak yapabileceğimiz en iyi şey ılımlı kararlar almaktır. Diğer anneleri yargılarken ise daha da ılımlı olmalıyız. Annelik, ebeveynlikle ilgili piyasada bulunan kitapların her birini okumak ve alanlarında uzman oldukları söylendiği için orada tavsiyeleri uygulamak değildir, nokta.

Annelik, aynı zamanda içgüdülerinizin size söylediklerini göz önünde bulundurmaktır. Verdiğiniz kararlarla ilgili kendinizi iyi hissetmeye bakın ve kendinizi acımasızca yargılama alışkanlığınızı bir kenara bırakın. En önemli şey, hem bebeğinizin hem de sizin, fiziksel ve zihinsel açıdan sağlıklı olmanız ve mutlu hissetmenizdir. Bu, annelik denen şeyi başarıyla yapıyor olduğunuzun en iyi göstergesidir.

İşleri berbat etmenin doğru yolu

çimenlerde uzanan anne ve küçük kızı

İnsan olduğumuzu ve hatalar yapıp onları düzeltmeye hakkımız olduğunu hiçbir zaman unutmayalım. Hayır, işleri yüzünüze gözünüze bulaştırmanız kötü bir anne olduğunuz manasına gelmiyor. Yeniden başlayıp hatalarımızı düzeltebiliriz ve bu dünyanın sonu olmayacak.

Annelerin birbirlerini desteklemeleri ve her şeyden öte birbirlerine saygı duymaları gerekiyor. Yargılanmaktan hoşlanmıyorsanız siz de aynı fikirde olmadığınız diğer anneleri yargılamayın.

Aslında, bize yol göstermeleri ve tavsiye vermeleri için gidebileceğimiz pek çok uzman var. Bu yüzden sizden farklı davranan başka anneleri uyarmak iyi bir fikir değil. Aşırıya kaçan davranışlarda bulunmayın; her zaman en iyisi ılımlı olmaktır. En önemli şeyi gözden kaçırmayın: Bir çocuğun sahip olabileceği en iyi şey onu her zaman seven ebeveynlerdir.

Ne kadar iyi bir anne olduğunuzu düşünüp kendinizi tebrik edin ve hata yaptığınız zamanlarda kendinizi hırpalamayın. Çocukları büyütmek ve eğitmek müthiş derecede özel süreçler olsa da, onlar aynı zamanda hayatın bir parçasıdır. Artık hataları, ebeveynliğin bir parçası olarak kabul etme zamanı. Siz kötü bir anne değilsiniz.

İlginizi çekebilir ...
Yeni Anne Olunca Hissedilen Duygular
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Yeni Anne Olunca Hissedilen Duygular

Yeni anne olmak beraberinde bir sürü yeni duygu getirir. Bebeğinizin yüzünü ilk gördüğünüz anda, mutlu, korkmuş, nostaljik hissedersiniz.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.