Logo image
Logo image

Hayatınızı Değiştirebilecek 6 Söz

3 dakika
Hayatınızı Değiştirebilecek 6 Söz
Son Güncelleme: 21 Nisan, 2018

Kelimeler düşündüğümüzden daha güçlüdür. Duygularımızı, özlemlerimizi ve sonsuz hislerimizi kelimeler üzerinden yaşarız. Bize kahkahalar attıran ya da acı acı ağlatan da kelimelerdir. Kelimelerin bir araya gelerek oluşturduğu sözler hayatınızı değiştirebilir, size yeni bir amaç verebilir.

Kimi söz savaşları bitirir, kimisi de başlatma sebebidir. Birçok söz çamura batmış insanların kaderine şekil verir. Sahip olduğu her şeyi ortaya koyması için onlara cesaret verir. Bunlar dünyanın dönmeye devam etmesini sağlayan sözlerdir. 

Hayatınızı değiştiren sözler cesareti, dürüstlüğü ve asaleti yücelten sözlerdir. Bunlar en iyi tarafınızı ortaya çıkarmanız, kim olduğunuzu ve kim olmak istediğinizi hatırlamanız için sizi teşvik eder. Bu sözler ilk başta sıkıcı görünse de insanın gelişimi için en temel değerleri içerir.

Hayatınızı değiştirebilecek 6 söz

1. Kimse siz izin vermediğiniz sürece size değersiz hissettiremez

Bu ironik fakat bir o kadar da doğru sözün sahibi Amerikalı politikacı ve yazar Eleanor Roosevelt’tir. Kendisinin de söylediği gibi kimse size değersiz hissettirme gücüne sahip değildir; tabi siz ona bu gücü vermediğiniz sürece.

Kimsenin sizi ezmesine izin vermeyin. Kimsenin insanları aşağılamaya hakkı yoktur, bunu yapanlar ise eğitimsiz kişilerdir ve başkalarına saygısı hiç yok demektir. Eğer kırıcı yorumların sizi etkilemesine izin vermezseniz bu yorumlar kötülük yapma gücünü kaybetmiş olur. 

Some figure

2. Yalnız olmak size yalnız hissettiren biriyle beraber olmak kadar kötü değildir

Bu üzücü fikirin mimarı Robin Williams’tır. İdeal partnere sahip olmamanın başarısızlık olarak algılandığı bir toplumda yaşıyoruz. Çünkü yanımızda başka bir insan olmadan tamamlanmamızın mümkün olmadığına inandırıldık. Bu tamamen yanlıştır.

Yalnız kalmayı öğrenmek, başkalarına karşı duygusal bir bağımlılık geliştirmekten ve bunun tahrip edici sonuçlarından kaçınmamıza yardım eder. Biriyle beraber olmak zorunluluk değil, bir seçim olmalıdır.

3. Hata yaparak öğreniriz

Birçok insan hatalarını kabul etmekten yoksundur. Hatalı olmanın zayıflıkla aynı şey olduğuna inanırlar, halbuki tam tersi hatalarımız bize bilgelik katar. Küçük çocuklar yürümeyi tekrar tekrar düşerek öğrenirler. Aynı şey yetişkinler için de geçerlidir. Yapılan hata aslında bir fırsattır.

Daha önce hiç hata yapmadıysanız hiçbir şey denememişsiniz demektir. Kendinizi geliştirebilmek için düşmeyi ve kusurlarınızı kabullenmeyi öğrenmeniz gerekir. 

“Geçmişteki hatalar geleceğin bilgeliği ve başarısıdır.”

– Dale Turner

4. Kendini sevmek sonsuz bir aşkın başlangıcıdır

Kendinizi sevin. Kendinizi hayatınızın aşkını seviyormuş gibi sevin ve sonunda bu gerçek olsun. Bu sözü ortaya atan kişi Oscar Wilde’dır. Ona göre birbirimize saygılı ve anlayışlı davranmamız gerekir. Bedeninize ve ruhunuza iyi bakın, kimsenin size değersiz olduğunuzu söylemesine izin vermeyin.

Kendini sevmek bu alışkanlıklardan ve sizi sadece üzen insanlardan kurtulmak demektir. İlk önce kendi iyiliğinizi düşünmelisiniz. Size iyi hissettirmeyen ne varsa ondan kurtulun.

Some figure

5. Sevdiğin şeyi bul ve onun seni öldürmesine izin ver

Yazar Charles Bukowski’nin bu sözü tamamen motivasyonla ilgilidir. Tutkuyla istediğiniz ve hayatı sevme sebebiniz olacak bir şey bulun. Kendinizi bununla meşgul edin ve elinizden gelenin en iyisini yapın. Bunun için çok çalışın ve yaptığınız şeye aşık olun.

Elbette hiçbir şeyi takıntı haline getirmemek gerektiğini de unutmayın. Bir şeye karşı motivasyonumuz olması güzeldir ancak hayatınızda ilgilenmeniz gereken başka şeyler de vardır.

6. Eğer hiç düşmanın yoksa hiçbir şey için mücadele etmemişsin demektir

Winston Churchill verdiği bazı kararların ona birçok düşman kazandıracağını biliyordu. Hatta öyle ki tamamen kendi prensiplerine göre hareket etmeyi seçti çünkü doğru olduğunu düşündüğü karar buydu.

Yapmanız gerektiğini düşündüğünüz şey için savaşın. Sizi bu yolda destekleyecek insanlar olduğu gibi sizinle aynı fikirde olmayanlar da olacaktır. Sizden farklı düşünenlere saygı duyun fakat saygın bir amacınız olduğuna inanıyorsanız bu amaca ulaşmanızı engellemelerine de izin vermeyin.

Bu sözlerin vurgulamaya çalıştığı temel değer öz saygıdır. Kendinizi sevin ve kendinize saygı duyun. Sizi mutlu eden şeyler için mücadele edin ve başkalarının sizin adınıza kararlar almasına izin vermeyin. Mutlu olmaya giden bu zorlu yolda başarısızlıklar yaşamak kaçınılmazdır; önemli olan devam etmesini bilmektir.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.