Hayatınızı Basitleştirmek İçin On Tavsiye

Hayatınızı Basitleştirmek İçin On Tavsiye

Son Güncelleme: 28 Ocak, 2021

Hayatınızı basitleştirmek ve daha fazla zaman kazanmak, birçok fayda sağlar. Düşünürseniz, günlerimizi genellikle önemsiz ve tatmin edici olmayan etkinliklerle geçiririz. Ama böyle olmasına gerek yok. Zamanımız değerli ve bundan en iyi şekilde yararlanmamız gerekiyor.

Görevlerimize o kadar dalıyoruz ki, bazen vaktimiz olmadığı için kendimizi mahrum bıraktığımız basit zevkleri unutuyoruz. Saatlere ve endişelerimize göre yaşıyoruz. Bazen daha basit bir yaşamın endişelerimizin cevabı olduğu gerçeğinin farkında değiliz.

“Sadelik, tüm gücün en büyük çekiciliğidir.”

– Louisa May Alcott

Hayatınızı basitleştirmek için sadece sağduyunuzu kullanmanız gerek. Mümkün olduğunda zaman kazanmak ve daha fazlasını hak eden şeylere bu zamanı adamak. İşte bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olmak için işe yarayabilecek 10 çözüm öneriyoruz.

Evdeki hayatınızı basitleştirmek için ipuçları

Ev temizliği için harcadığınız zamanı size kazandıracak birkaç tavsiye var. Yaşamı basitleştirmenin büyük bir kısmı, çok fazla enerji harcayan ev işlerine zaman, çaba veya dikkat harcamak zorunda kalmamaktır.

hayatınızı basitleştirmek

Mesela, evinizdeki zeminleri daha uzun süre temiz tutmak için, kirlenmekten kaçınmaktan daha iyi bir şey yoktur. Bunu yapmanın en iyi yolu da ayakkabılarınızı kapının yanında bırakmak. Bu, bazı ülkelerde uygulanan eski bir gelenektir. Gerçek şu ki çok da pratik. Ayrıca çıplak ayakla veya çorapla yürümek çok rahatlatıcıdır ve ayak sağlığına katkıda bulunur.

Bir başka ipucu da daima bir tepside yemek yemektir. Kırıntıların veya yiyecek parçalarının etrafa uçması çok kolaydır. Bir tepsiyi temizlemek ise koca bir alanı temizlemekten daha mantıklı olacaktır. Bu evdeki hayatınızı basitleştirmek için bir yöntem.

Daha Basit Bir Yaşam Tarzı

Evde geçirdiğimiz zamanı yeniden değerlemek önemlidir. Yalnız yaşıyorsak, burası kendimizi yeniden merkeze alabileceğimiz alandır. Başkalarıyla birlikte yaşıyorsak, evimiz bir buluşma alanıdır. Hayatınızı basitleştirmek, evde geçirdiğiniz bu zamana daha fazla değer verdiğinizde daha etkilidir.

Bunu yapmanın ilk yolu, mümkün olduğunca iletişim cihazlarından uzak kalmaktır. Buna televizyon, telefon ve bilgisayar da dahildir. Meditasyon yapmak, kitap okumak veya rahatlamak için zaman ayırmak daha iyidir.

Hayatınızı basitleştirmek için bir başka faydalı ipucu, çalışma uygulamalarınızın işe yarayıp çalışmadığını tespit etmek için haftalık bir değerlendirme yapmaktır. Hangi faaliyetlere son vermeli ve neleri asgari sürede yapmalısınız? İşleri daha akıcı bir şekilde yapmak için yöntemlerinizi nasıl optimize edebilirsiniz?

Ekonomik Durumunuzu Düzenleyin ve Hayatınızı Basitleştirin

Para dikkatimizi, zamanımızı ve enerjimizi alan bir şeydir. Hayatınızı basitleştirmek istiyorsanız, hesabınızı bilmekten daha iyi bir şey yoktur. Yani ekonomik durumunuzu netleştirmeniz gerekir. Aylık bütçenizi yazılı olarak planlamak, bir lüks değil zorunluluktur. Ne kadar paramız olduğunu ve kontrole sahip olduğumuzu gördüğümüzde hayat çok daha organize ve sakin hâle geliyor.

pembe kumbara

Benzer şekilde, borçlarımızı ödemeyi de öncelikli tutmak çok önemlidir. Bu büyük duygusal yük getirebilecek bir konudur. Borcumuz olan miktarı kısa sürede ödeyebilmek için bir plan yapmak çok önemlidir.

Sağlığınızı korumak için kolay tavsiyeler

İşiniz dış görünüşünüzü yönetmeyi gerektirmediği sürece, her gün spor salonuna gitmeyi saplantı hâline getirmenize gerek yoktur. Her gün yarım saat koşmaya veya yürümek size çok pahalıya mal olmaz ve hayatınızı daha zevkli hale getirecektir.

Bir çeşit rahatlama tekniği uygulamak ya da yoga gibi pratiklerle tanışmak da iyidir. Uykusuzlukla mücadelede haplar yerine bu tür stratejiler ve faaliyetler iyi bir alternatiftir. Uzun vadede çok daha verimli ve daha tatmin edicidir.

Kişisel Yaşam da Basitleştirilebilir

Hayatınızı basitleştirmek için en iyi tavsiye, diğer insanları veya dünyayı değiştirmeye çalışmayı tamamen unutmaktır. Yalnızca kendinizde yaptığınız değişikliklere odaklanın. Dünyanın daha iyi olmasını istiyorsanız, iyi bir örnek olmaya uğraşın. Hiçbir şey ve hiç kimse, sırf siz istiyorsunuz diye değişmeyecektir.

Dahası, yılda bir kez inzivaya çekilmek önemlidir. Birkaç günlüğüne daha önce bulunmadığınız bir yere gidin. Bu, neyin iyi gitmediğini ve neleri iyileştirebileceğinizi anlamanıza, ayrıca rahatlamanıza yardımcı olacaktır.

Hayatınızı basitleştirmeyi başarırsanız, çok şey kazanacaksınız. En önemlisi, huzur. İç dengeye ulaştığımızda her şey daha basit ve yapılabilir hale gelmeye başlayacaktır. Sadece bir kez yaşıyoruz. Bu yüzden, değmeyecek şeylere zaman harcamamalıyız. İlginizi çekebilir ...

6 Kolay Meditasyon Egzersizi Uygulaması
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
6 Kolay Meditasyon Egzersizi Uygulaması

Bugünkü yazımızda gerginliğinizi azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç basit meditasyon egzersizi göstermeye karar verdik.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.