Hayatın Güzel Olduğunu Hatırlatacak 10 Cümle

Bu yazımızda size hayatın güzel olduğunu hatırlatacak 10 cümle derledik. Hayatınızdaki mutlulukların farkına varmak için yazımızı okuyun.
Hayatın Güzel Olduğunu Hatırlatacak 10 Cümle

Son Güncelleme: 12 Aralık, 2020

Bazen sorumluluklarımıza o kadar dalmış oluruz ki, sonunda ne için dünyada var olduğumuzu unuturuz. Başkalarının bizim için belirlediği sorumlukları yerine getirmeye, onları memnun etmeye çalışırız. Bu yüzden size bugün hayatın güzel olduğunu hatırlatacak, onu kollarınızda hissetmenizi sağlayacak ve ona bir yol çizmenizi sağlayacak 10 cümle hazırladık.

Bu nedenle, bazen değişmesi gereken şeyin hayat değil, ona karşı bakış açımız olduğunu fark etmiyoruz. Basit ama kalbimizin en derinlerine kadar tecrübeleriyle hissettiğimiz yaşam, büyük başarılarla dolu bir yaşamdan daha önemli olabilir.

Hayatın güzel olduğunu hatırlamamızı sağlayan cümleler, bize mutlu olmak için dünyada olduğumuzu görmemizi sağlar. Karşımıza çıkan engeller bir öğrenme yoludur. Bu engellerin her öğrenmenin bir yoludur ve hepimiz bu hayatta iyi olmayı, hayatın bize sunduğu fırsatları hak ederiz. Bu da bizi hayat macerasına atan itici bir güçtür.

“Hatalardan ders alınarak öğrenilmiş bir hayat sadece onurlu bir yaşam değildir, hiçbir şey yapmadan yaşamaktan daha faydalı bir yaşamdır.”

– George Bernard Shaw

Hayatın güzel olduğunu hatırlatacak 10 cümle

Hayatın güzel olduğunu hatırlatan ifadelerden biri de ünlü şarkıcı Bob Marley tarafından söylenmiştir. Bunu çok kısa ancak tam da kalbimize dokunan şekilde ifade etmiştir. Şöyle diyor: “Yaşadığın hayatı sev. Sevdiğin hayatı yaşa.” Sevgi her şeyin merkezindedir ve hayatımızda yaptığımız her şey kaynağını sevgiden alır.

şişeden çıkan güvercin

Soren Kierkegaard da bu konuda bize güzel yaklaşım da bulunuyor: “Hayat, çözülmesi gereken bir sorun değildir, yaşanması gereken bir gerçekliktir.” Bu sözlerle bizi, sanki zihnin ya da aklın içindeymiş gibi yaşamayı bırakmaya davet eder. Bu şekilde yaşamak yerine hayatın doğal ve spontane akışına kendimizi teslim etmeliyiz.

Diğer taraftan Hellen Keller ise şöyle der: “Hayat ya cesaretle yaşanılan bir macera ya da hiç bir şeydir.” Bu cümlede “macera” kelimesi, büyük bir eğlence macerası anlamına gelmez. Daha ziyade, coşkuyla ele alınması gereken bir meydan okuma anlamına gelir. Kendimizin en iyi ifadesi olmak için sürekli bir çaba göstermemiz gerektiğini işaret eder.

Mutluluk

Mutluluk, hayatın güzel olduğunu hatırlatmak için sık sık cümlelerde kullanılan kelimelerden biridir. Viktor Frankl’ın bu ifadesi, bizi hepimizin aradığı, ancak bazen nasıl tanımlayacağımızı bilemediğimiz durumların önüne gerçekçi bir düzleme yerleştiriyor.  Frankl, şöyle diyor: “Mutlu olmayı isteyerek mutluluk elde edilemez. Mutluluk, kendinden daha büyük bir hedef peşinde koşarken, karşımıza çıkan beklenmedik bir sonuç olarak görünmelidir.

Bu ifade, mutluluğun kendi başına bir durum olmadığını, daha büyük bir gerçekliğe eşlik ettiğini gösterir: insanın sınırlarını aşan idealin peşinde olmasını. Kendini daha yüksek bir düzlemde bulma: büyük değerler düzlemi üstünde. Gandhi’nin diğer cümlesiyle bu ifade aynı doğrultudadır: “Mutluluk düşündüğünüz, söylediğiniz ve yaptığınız şeyle uyumlu olduğunda ortaya çıkar.

çicek ve adam

Albert Schweitzer ise mutluluk hakkında şuna dikkat çeker: “Mutluluk, paylaşıldığında çoğalan tek şeydir.” Bu sözle, başkalarına hizmet etmenin, başkaları için bir şeyler yapmanın insan mutluluğunu artırdığını vurgular. Mutluluk bireysel yaşanan bir mesele değildir.

Son olarak, John Lubbock, her birimizin mutlu olmamızı ya da olmamamızı sağlayan bir yaklaşımı benimsediğini vurgular. Şöyle der: “Mutluluk, keman gibi pratik edilmesi gereken bir şeydir.” Öyleyse mutluluk aynı zamanda sürekli pratik gerektirir, pratiği kazanmak için istekli olma durumudur: mutlu olma sebebidir.

Hayatınıza güzel deneyimler katın

Bize hayatın güzel olduğunu hatırlatan sözler arasında, varolmanın getirdiği harikaları keşfetmenin yolunu bize gösteren bazı sözleri unutamazdık. Deborah Norville bize şunu der: “Yaptığınız işte kendinize karşı dürüst olduğunuzda, büyüleyici şeyler olur.” Başka bir deyişle, kendimiz olduğumuzda istediğimiz veya sevdiğimiz şeyleri yaptığımız için başımıza gelenleri kabulleniriz.

Diğer yandan Franklin D. Roosevelt ise şunu söyler: “Sevinç, başarının sevincinde ve yaratıcı olma çabasında yatar.” Bu ifadede de, hayatı yoğun bir şekilde yaşayanların ruh hallerinden biri olan sevinçten bahsetmektedir. Roosevelt’in dediği gibi, onu geliştirmenin yollarından biri, yaratıcı bir şekilde çalışmak ve bu çalışmanın meyvelerini toplamaktır.

William Hazlitt de bize hayatın güzel olduğunu hatırlamamız için o harika sözlerden birini söyler. Şöyle der, o söz: “Birkaç nazik söz, sıcak bir kitap ve dürüst bir gülümseme mucizeler yaratabilir.” Kesinlikle haklıdır. Bu küçük ifadelerde ve sözlerde varoluşun kalp atışını duyarız. Onlara sahip oldukları değeri vermemiz gerekir.

Önemli olan şey hayatın güzel olduğunu bilmektir çünkü var olmamızı sağlayan tek fırsat budur. Var olmak kendimizi tanımak anlamına gelir. Etrafımızdakilerden ve kendimizden daha iyi bir insan yaratmak için içimizdeki potansiyeli ortaya çıkarmaktır. Kendimizi tanımanın yolu budur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Dfarhud, D., Malmir, M., & Khanahmadi, M. (2014). Happiness & health: the biological factors-systematic review article. Iranian journal of public health43(11), 1468.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.