Güne Güzel Başlamak İçin 6 Tavsiye

Güne Güzel Başlamak İçin 6 Tavsiye

Son Güncelleme: 07 Temmuz, 2017

Hayatta her şeyin su gibi akıp gittiği zamanlar vardır. Hayat güzeldir diye düşündüğümüz ve yaşama kapılıp gittiğimiz anlar.  Böyle zamanlarda ne yaşadığımız üzerinde düşünmeyiz çünkü hayatımızdan ve kendimizden memnunuzdur. Böyle zamanlarda sabahları yataktan kolayca kalkar ve güne başlayabiliriz.

Diğer yandan, hayat bazen bize kötü zamanlar da sunar. Ekstra çaba gerektiren ve en küçük işleri bile tamamlamamızı güçleştiren en karanlık dönemlerdir bunlar. 

Bu anların sebebi, bir yakınımızın ölümü, ayrılık, çalışma hayatındaki sorunlar, ekonomik baskılar ya da çocuklarımızla ilgili sorunlar olabilir.

Yaşadığımız şeyin nedeni veya ciddiyeti önemli değildir. Sorunun bizim için ne kadar ciddi olduğunu yargılama becerisine sahip değildir kimse. Hayatta küçük dönüşlerin bize daha sert darbeler vurduğu zamanlar vardır ve bunlara saygı göstermeyi öğrenmeliyiz.

Ama kişinin kendi sorunlarıyla nasıl yüzleştiği önemlidir. Sorunlarla baş etmenin en iyi yolu ise yataktan çıkıp güne başlamaktır.

Başarılı bir gün için tavsiyeler

  1. Leziz bir kahvaltı yapın. Hiç şüphesiz, kahvaltı günün en önemli öğünüdür. Ayrıca leziz bir kahvaltı hazırlamak, güne iyi başlamamız için bizi motive edecektir.
  2. Biraz kitap okuyun ve haberleri sonraya bırakın. İnsanlar genelde güne gazete okuyarak başlıyor ki bu da strese yol açıyor. Bunun yerine kitap okuyabilir ve böylece beyninizi canlandırabilir, ruhunuza iyilik edersiniz.
  3. Meditasyon yapın. Bacaklarınızı lotus pozisyonuna getirerek oturun, ellerinizi dizinize koyun,sırtınızı düz tutun ve kafanızı boşaltın. Bu sizin için güç bir şeyse, küçük titreşimler halinde nefesinize odaklanın, burnunuzdan nefes alıp verin. Fazla zamana ihtiyacınız yok. Günde on dakikayla büyük farklar göreceksiniz.
  4. Egzersiz. Biraz az uyuyup yürüyüşe çıkmak ya da evde jimnastik yapmak gibi egzersizlerin sağlığınıza faydaları kanıtlanmıştır. Egzersiz, vücudumuzun endorfin yani beynin zevk alma merkezlerini uyaran hormonları üretmesine yardımcı olur. Ayrıca egzersiz, kaslarımızı ve zihnimizi rahatlatarak daha iyi ve derin uyumamızı sağlar.
  5. İyi giyinin. Önemli olan içimizdir ama dışımız da bunu yansıtan bir şeydir. Kötü giyinip bakımsız olduğumuzda hissettiklerimizle dış görünüşümüze güvendiğimizde duyduklarımız çok farklıdır.
  6. Güven. Gün boyunca ortaya çıkan problemleri çözme kapasitenize inanın. Aynaya bakın, kendinize gülümseyin, korkularınızı kabul  edin ve becerilerinizi tasdik edin. Yavaş yavaş kendinize daha çok güvenirsiniz ve durumun kontrolünü ele alırsınız.

Çoğu insan güne bedeni ve zihninin tam olarak farkında olmadan başlar ve hayattan sanki otopilotta gibi gelip geçerler. Bu nedenle güne başlamadan evvel biraz zaman ayırın ve kendinize, düşüncelerinize odaklanın.

Asla unutmamalıyız ki düşüncelerimizi kendimiz seçeriz ve onlar da bizim davranışlarımızı belirler. Yaptığımız her seçim; fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak nasıl hissettiğimizi belirler.

Resim: Vibrant Image Studio

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.