Logo image
Logo image

Güç Yürüyüşünün Zihinsel Sağlığa Faydaları

2 dakika
Güç Yürüyüşünün Zihinsel Sağlığa Faydaları
Son Güncelleme: 04 Eylül, 2018

Güç yürüyüşü, orta seviye egzersiz yapmaya başlamak için iyi bir alternatiftir. Güç yürüyüşü fit kalmamıza yardım etmesinin yanı sıra, sorunlarımızdan ve kaygılarımızdan uzaklaşmamıza olanak tanır. Bu nedenle sağlıklı olmayı destekler.

Bu, uzun kol hareketleri yaparak geniş adımlarla sürekli ve enerjik tempoda yürümeyi kapsar. Bu yürüyüşte yoğunluk, duruş kontrolü, ritm değişiklikleri ve her egzersizin süresi gibi belirli kurallar takip edilir.

Güç yürüyüşü, normal yürüyüşte söz konusu olan aynı psikolojik yararları sağladığından dolayı zihin için harika bir araç olabilir. Güç yürüyüşünün faydaları ayrıca kardiyovasküler egzersizin faydalarıyla aynıdır.

Dünya Sağlık Örgütü, sağlıklı olmak için yetişkinlerin günde en az 10.000 adımlık veya 7 kilometrelik bir yürüyüş yapmalarını tavsiye etmektedir. İlk bakışta bu kolay gibi görünse de gerçekte böyle olmayabilir. Her durumda, güç yürüyüşü Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiyesine uymanıza olanak sağlayacaktır.

Güç yürüyüşü yapmak hayatınızı değişik şekillerde iyileştirebilir. Aşağıda, bu yürüyüşün en önemli psikolojik faydalarını tartışacağız.

Some figure

1. Güç yürüyüşü stresi azaltır

Güç yürüyüşü, stresin ve günlük endişelerin azaltılmasına yardımcı olur çünkü sorunlardan uzaklaşmamıza ve uygun konsantrasyon düzeyini korumak üzere odağımızı yönlendirmemize olanak tanır.

Bu nedenle, kendimize zaman ayırmamıza ve endişelerimizi serbest bırakmamıza olanak veren etkili bir yoldur. Egzersiz yaptığımızda beynimiz serotonin ve endorfin salgılar ve bu sayede zihnimiz sakinleşir. Bununla birlikte, yürüdüğümüzde ofis çalışmasının yoğunluğundan uzaklaşarak motivasyonumuzu yüksek tutarız.

Öte yandan diğer tüm sporlarda olduğu gibi güç yürüşü kişinin bilişsel işlevini, özellikle de bilgiyi işleme süresini ve tepki hızını geliştirir.

“En iyi düşüncelerim, başıboş yürüdüğüm zamanlardaki düşüncelerimdi.”

– Daniel Kahneman

2. Güç yürüyüşü yaratıcılığı artırır

Yürüyüş daha yaratıcı olmamız için bize yardımcı olur. Aslında, yeni fikirler üretmek için yürümek ideal bir egzersizdir. Vücudumuz rahatlar, endişeler bir kenera bırakılır ve fikirler kendiliğinden akmaya başlar. Etkilerini görmek için sadece 10 dakika yeterlidir!

Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Stanford Üniversitesi ve Santa Clara Üniversitesindeki uzmanlar tarafından yapılan bir araştırma, yürüyüş sırasında, oturduğumuzda olduğumuzdan çok daha yaratıcı olduğumuzu göstermektedir. Bununla birlikte, Amerikalı araştırmacılar yürüyüşün yaratıcılığı önemli ölçüde desteklediğini gösterdi.

3. Güç yürüyüşü, özsaygıyı artırır

Güç yürüyüşü, özsaygımızı iyileştirir ve buna ek olarak, kendimizle olan arkadaşlığımızdan keyif almamıza yardımcı olur. Psikolog Maria Teresa Rubio, “Özsaygı engelleri aşma ve hedeflere ulaşma yeteneğidir ve güç yürüyüşü davranışımızın bu yönlerini geliştirmek için iyi bir yol olabilir.” demektedir.

Ayrıca, yürüyüş duygularımızı kontrol etmemize yardımcı olur çünkü kendimizi dinleyebilir ve neler yaşadığımızı farklı bir bakış açısından görebiliriz.

Some figure

4. Güç yürüyüşü uyku kalitesini artırır

Güç yürüyüşü, uykumuzdan keyif almamıza yardımcı olabilir. Baylor Üniversitesi Tıp Fakültesinde profesör olan Max Hirshkowitx, düzenli olarak fiziksel aktivite yapan insanların %75’inin daha iyi uyuduğunu söylemektedir.

Son olarak, sayısız psikolojik ve fiziksel yararlarından dolayı yürümeyi seven ve yürüyüş hızını artırmak isteyen insanlar için güç yürüyüşünü tavsiye ediyoruz. Haydi, ne bekliyorsunuz?

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.