Logo image
Logo image

Güç Durumlarla Karşılaştığımızda Harekete Geçmek

2 dakika
Güç Durumlarla Karşılaştığımızda Harekete Geçmek
Son Güncelleme: 27 Mayıs, 2017

Mutlaka hayatımızın belli bir döneminde hepimiz güç durumlarda bulmuşuzdur kendimizi ve çok farklı duygularla yüz yüze gelmişizdir. Çünkü böyle durumlarda bizi doğrudan etkileyen önemli faktörler vardır. Yine de doğru adımları atarsanız her güç durumla başa çıkabilirsiniz.

Güç durumlar karşısında nasıl hareket etmeli?

Durumun ne kadar zor olduğunu değerlendirin. Her şey, sizin nasıl algıladığınıza bağlıdır, çünkü ana ve değerlendiren kişiye bağlı olarak güçlük farklı gözükür.

Güç durumlarla en iyi şekilde nasıl başa çıkacağına karar veren sizsiniz. Pozitif ya da negatif olmayı seçebilirsiniz, ama tavsiyemiz daima durumun pozitif yanını bulmaktır.

Yaratıcılığı teşvik edin. Zorluklarla karşılaştığınızda asla vazgeçmeyin. Durumunuz hakkında bilgi edinin ve bu güçlüğü aşmak için mevcut tüm kaynaklardan faydalanın.

Duygularınızı ifade edin, çünkü aksi halde öfke, üzüntü, hayal kırıklığı, kızgınlık ya da utanç gibi negatif duygusal tepkiler ortaya çıkabilir. Bu duyguları hissetmeli, ifade etmeli ve mücadelenize devam etmelisiniz…

Durumun sizi değiştirmesine izin vermeyin, tabi bu pozitif bir durum olmadığı sürece. Ayrıca zor durumlar insanlar olarak gelişmemize yardımcı olur. Bu yüzden, içinde bulunduğunuz güç durum yüzünden başkalarına gücenip onları suçlamanıza izin vermeyin.

Mizah anlayışınızı asla kaybetmeyin ve ne kadar kötü olursa olsun her duruma gülmeyi öğrenin. Hislerinizi not alın ve bunları huzurlu bir şekilde dışa vurmanın yolunu bulun. Yürüyüşe çıkın, doğru nefes almayı öğrenin, müzik dinleyin ya da güzel bir film izleyin.

İyi bir destek sistemi sağlayın. Bu destek, arkadaşlarınız ya da aile üyelerinden ya da aynı durumu yaşayan kişilerden gelebilir. Kendinizi sevmeyi unutmayın ve durum ne kadar güç olursa olsun, kendinizi şefkatle sarın.

Durumları hoşgörüyle karşılayın

Başkalarını dinleyin ve yaşananları gözlemleyin. Bu durumu anlamak ve daha iyi yönetmek için başka insanların nasıl hissettiğine bakın.

Güç bir durumdayken sessiz kalın ve sakin olun, çünkü böyle yaptığınızda durumun tabiatını daha iyi anlamanız ve gerektiğinde kafanızı boşaltmak için kendinizi bu durumdan uzaklaştırmanız daha kolay hale gelecektir.

Muhtemel çözümleri sunmak ve tartışma başlatmamak adına gerektiğinde konuşun.

Güç bir durumda olan başka kişilere kulağınızı dört açıp gülümseyerek yaklaşın; durumu hâlihazırda olduğundan güç hale getirmeyin.

Resim: Foto Pamp

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.