Gönüllülük Duygularınızı Canlandırır

Gönüllülük Duygularınızı Canlandırır
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Sara Clemente

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Para kazandırmayan bir işe zaman ve çaba harcamanın amacı nedir? Bu zamanı karlı bir şeyler yaparak geçirmek daha iyi olmaz mıydı? Bunlar, birçok insanın gönüllü olmadan önce kendilerine sorduğu sorulardır. Bazı insanlar gönüllülük yapmamaya karar verir, çünkü bu sorulara iyi cevaplar bulamazlar.

Ancak, insanlara yardım etmeyi seven ve bunu yapmak için motive olmuş biriyseniz, gönüllü olmak harika bir seçenektir. Ödüllendirici bir faaliyet olmasının yanı sıra, kişisel ve duygusal faydalar da duygularınızı canlandırır.

Gönüllülük yeni gerçekler keşfetmenize yardımcı olur

Toplumun bir parçası olarak yaşamak için kendinizden başka insanlar hakkında düşünmelisiniz. Her zaman tüm dikkatinizi kendi problemlerinize çevirirseniz, etrafınızdakileri takdir edip onlara değer veremeyebilirsiniz.

el ele veren gönüllüler

Yardım ve şefkat isteyen çocuklar, gençler ve yetişkinler var. Toplumca damgalanmış hastalıkları, bağımlılıkları olabilir veya evsiz ya da yetim kalmış olabilirler. Bu insanların hepsinin ortak bir yanı var: dayanışmaya ihtiyaçları var.

Başkalarına yardım etmek, en çok değer verdiğimiz davranışlardan biridir. Aynı zamanda, ilgilendiğimiz diğer şeyleri bir kenara bırakmak ve ihtiyacı olanlara odaklanmak gerçekten zor olabilir. Unutmayın, nereye giderseniz gidin, yardıma ihtiyacı olan insanlar olacak. Gönüllülük yoluyla ortak iyiliğe katkıda bulunmak sadece olanaklı bir şey değildir, bu aynı zamanda bir zorunluluktur!

Bu aktivitenin sağlık üzerinde olumlu etkileri vardır

Kendinle mutlu olmak tatmin edicidir. Bu nedenle gönüllülüğün sağlık yararları, fiziksel egzersiz veya dinlenme ile karşılaştırılabilir. Bir takımın parçası olarak çalışan birçok gönüllü daha büyük bir şeyin parçası gibi hissediyor. Gönüllülerin yaptıkları görevler ve faaliyetler özgüvenini pekiştirir, çünkü yaşam kalitesini ve diğer insanların günlük yaşamını geliştirirler.

Zamanla, bu duygular duygusal sistemimizi daha da güçlendirir. Bu da karşılığında strese yenik düşmeyi veya depresyona girmeyi zorlaştırır. Aynı zamanda, birçok insanın günümüzde mücadele ettiği şey olan yalnızlığa yakalanma riskiniz daha az olacaktır.

Gönüllülük kendinizi tanımanıza yardımcı olur

Can sıkıntısı, en yaratıcı yönünüzü keşfetmek için harika bir fırsattır. Aynı eski rutinden bıkmak, yeni şeyler keşfetmenize ve yeni şeyler yapmanıza neden olabilir. Sizi toplumun planları karşısında hareket etmek için motive eder.

Bu anlamda, gönüllülük yapan insanlar, kendilerini ilgilendiren ücretsiz iş bulan insanlardır. Diğer insanlara yardım etme gerekliliği hissediyorlar ve bu da zamanlarını daha büyük bir iyilik için çalışmaya ayırmaya teşvik ediyor.

Bu aktivite ile profesyonel değerinizi artırabilirsiniz

Gönüllüler genellikle mevcut andan daha büyük endişelere sahiptir. Başka bir deyişle, kollektif refah için endişelenirler. Genellikle kültürel veya sosyal alanın bazı yönlerini iyileştirmeye yönelik inisiyatif, düşünce ve niyet gösterirler.

Bu nedenle, yetenek avcıları gönüllüleri çok takdir eder. İşverenler bir takımda çalışmayı bilen ve zorluklardan korkmayan insanlar arar. Proaktif, kararlı ve ciddi adaylar isterler. Dahası, eğer gönüllü çalışma akademik kariyerinizle ilgiliyse, bir işin adayı olarak değerinizi iki katına çıkarabilir.

yaşlı kadın ile gönüllü

Gönüllülük yeni beceriler öğrenmenin bir yoludur

Normal olanlardan farklı sorumluluklar almak harika bir deneyimdir. Yeni duygusal, sosyal ve entelektüel beceriler geliştirmenize yardımcı olabilir. Pratik becerilerinizi geliştirmenize yardımcı olacak kurslar veya eğitimler sunan sivil toplum kuruluşları (STKlar) bile vardır. Sonuçta, repertuarınızda asla çok fazla yetenek bulunamaz.

Örneğin, utangaç bir kişi yavaş yavaş ve etkili bir şekilde başkalarıyla iletişim kurmayı öğrenecektir. Sabırsız bir genç, beklemenin bazen en iyi strateji olduğunu öğrenecektir ve hoşgörüsüz bir insan alçakgönüllülük dersi alacaktır. Çok hassas biri, empatiyi ölçülü bir biçimde kullanabileceğini anlayacaktır.

Gördüğünüz gibi, gönüllülüğün birçok somut faydası var. Ama en iyisini sona sakladık! Bu aktivite bulaşıcıdır. Etrafınızdaki insanları bir amaca dahil ettiğinizde, o amacın öznel değeri artar. Normalde gönüllüler, bu deneyim sonucunda harcadıkları efora kıyasla çok daha fazlasını kazandıklarını itiraf ederler. İnsan olarak büyümenize yardımcı olacak eşsiz bir deneyim olduğunu söylüyorlar. Daha ne bekliyorsunuz? Bugün gönüllü olmaya başlayın!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.