Logo image
Logo image

Giuseppe Verdi: Vatansever Besteci

3 dakika
Giuseppe Verdi opera dünyasının en önemli figürlerinden biridir. Bir toplum müzisyeni ve vatansever bir adamdır. Onunla ilgili her şeyi burada okuyun!
Giuseppe Verdi: Vatansever Besteci
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Camila Thomas
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Giuseppe Verdi bir toplum bestecisiydi. Bestelerini yaparken ülkesini ve ülkesinin insanlarını düşünürdü ve müziği insanlığın tutkusunu ve aşk, nefret, kıskançlık ve korku gibi duyguları gösterir.

“Eğer bana İtalya’yı verirseniz siz evreni alabilirsiniz.”

– Giuseppe Verdi

Giuseppe Verdi müziğiyle ülkesini birleştirmeye çalıştı. Gerçek bir milliyetçi olan Verdi’nin operaları İtalyan halkının gurur kaynağıydı ve hala olmaya da devam ediyor.

Giuseppe Verdi’nin çocukluğu

Giuseppe Verdi 10 Ekim 1813’te Parma’da doğdu. Çok mütevazi bir ailenin çocuğuydu. Babası Giuseppe bir hancıydı ve annesi Luisa bir terziydi.

Giuseppe sekiz yaşına geldiğinde müziğe ilgi duymaya başladı, bu yüzden babası ona onun için özel yapılmış bir klavsen verdi. Bir çocuk dahi olan Giuseppe Verdi daha sonra vasisi haline de gelmiş olan Antonio Barezzi tarafından keşfedildi

On iki yaşına bastığında Verdi, Barezzi ile yaşamak üzere Busetto’ya taşındı. Barezzi, Verdi’nin eğitimi ile ilgilendi ve ona en iyi müzik eğitimini verdi. Bu dönemde Verdi, Fernando Provesi ile tanıştı.

Some figure

Bir genç yetişkin olarak Giuseppe Verdi

On sekiz yaşına bastıktan hemen sonra, Verdi Milano’ya taşındı ve şehrin konservatuvarına girmeye çalıştı ama konservatuvar eğitimi almak için çok yaşlı olduğuna inandılar. Ayrıca, Verdi’nin piyano çalma tekniği onlar için biraz garipti. Tuhaftır ki, bu konservatuvar şimdi onun adını taşıyor.

Sonrasında, 1836’da, 23 yaşındayken, Verdi vasisinin kızı Marguerita Barezzi ile evlendi. Çiftin iki çocuğu oldu ve erken yaşlarda öldüler. Bu dönemde Verdi opera prima‘sı Oberto‘nun üstünde çalışıyordu.

Çift, Scala’da Oberto‘yu çalabilmek için birtakım ayarlamalar yaptılar. Opera başarılı oldu ve 14 kere sergilendi. Bundan sonra, Verdi tiyatro ile üç bestesinin daha ilk defa orada çalınması üzerine bir antlaşma yaptı.

Marguerita 18 Haziran 1840’ta ensefalit (beyin yangısı) dolayısıyla vefat etti. 26 yaşındaydı. Verdi hüsrana boğulmuştu ama çalışmaya devam etmek zorundaydı. Bu dönemde bir komedi olan Un giorno di regno‘yu yazdı. Opera ilk defa 5 Eylül 1840’ta sergilendi ve mutlak bir başarısızlık yaşadı. Kalbi kırılan Verdi, pes etmeyi bile düşündü.

Kalbi kırılmış Verdi

İtalya çökmüş bir ülke haline gelmişti, bu da Verdi’yi Nabucco‘yu bestelemeye itti. Opera ilk defa 1842’de La Scala’da sergilendi ve inanılmaz bir başarı elde etti. İnsanlar akın akın tiyatroya geldiler ve Verdi’nin draması ile gerçekten empati kurdular.

Nabucco, Verdi’nin hem bir besteci hem de İtalya’yı birleştirme eforlarının bir sembolü olarak Milano’da kendini kanıtladığı eserdi. Hatta insanlar “Va, pensiero” adlı eserini bir direniş marşı olarak değerlendirdi.

Some figure

Verdi’nin ilk başyapıtları ve son eserleri

İlk magnum opus’u Rigoletto ilk defa 1851’de sergilendi. İki yıl sonra ise Il trovatore ve La traviata geldi. Giuseppe Verdi bir besteci olarak sınırlarını zorlamaya devam etti ve Aida gibi eserler yarattı (1871). Bu operası önceki eserlerinden daha harmonikti. Bu eserde daha kısa fakat daha iyi entegre edilmiş aryalar ve daha kohezif (uyumlu) hareketler vardı.

Bu noktadan sonra, Verdi son iki başyapıtını yarattıktan sonra yavaşça beste yapmayı bıraktı: Othello ve Falstaff.

Giuseppe Verdi’nin ölümü ve mirası

Yaşamının son yıllarında Giuseppe Verdi sakin bir hayat yaşadı ve kendisini kırsal kesime adadı. Milano’ya seyahat ederken felç geçiren Verdi 27 Ocak 1901’de öldü. Ölümü ülkesini ve müzik dünyasını şoka soktu.

Ölümünden önce, Verdi, emekli ve evsiz müzisyenler için la Casa di Riposo per Musicisti adlı bir bakım evi kurdu. Bütün servetini bu bakım evine bıraktı ve dilekleri doğrultusunda bu evin bahçesine, 1897’de ölen ikinci karısı Giuseppina’nın yanına defnedildi. Günümüzde bu bakım evi yaşlı müzisyenlere bakıyor.

Some figure

Çok az sayıda müzisyen ve besteci, politik felsefelerini Giuseppe Verdi kadar müziğe aktarabilmiştir. Toplum Verdi’nin eserlerini çok sevdi, ki Verdi bu yüzden böylesine başarılı oldu.

Verdi eşsizdir çünkü müziği insanları bir araya getirmek için kullanmıştır. Çok fazla insan intihar, tecavüz ve özgür aşktan bahsettiği için operalarını eleştirmiştir. Yine de, Verdi bir sürü zorluğun üstesinden geldi ve müziğini kendi kurallarına göre icra etti.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mila, M., de Aranda, C. G. P., & Tamargo, C. S. (1992). El arte de Verdi. Alianza.
  • Southwell-Sander, P. (2001). Giuseppe Verdi. Ediciones Robinbook.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.