Gerçek Nezaket Evrensel Dildir

Gerçek Nezaket Evrensel Dildir
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 10 Ocak, 2019

Gerçek nezaket onu uygulayanları güçlendirir. İyi davranışların ya da formalitelerin ötesine geçer. İyilik otantik olduğunda başkaları için gerçek bir saygı ve ilgi göstermek demektir. Aynı zamanda iyi bir karakterin kanıtıdır ve çoğu kapıyı açan bir anahtardır.

Gerçek şu ki şefkat ve nezaket evrensel bir dildir.

Bu sadece arkadaşlar arasında kullanılabilecek bir dil değildir. Nezaket zor koşullarda ya da inatçı insanlarla gerçekten zor olabilir. İnsanların çoğu samimi bir tavrın gücüne açıktır.

Bazen ikiyüzlülükle nezaketi karıştırırız. Bazen insanlar başkalarına karşı iyi davranırlar ya da sessiz kalarak çatışmaları önlemeye çalışırlar. Ya da durumu kontrol altına almak için karşısındaki kişinin duymak istediği şeyleri söylerler. Bu gerçek nezaket değildir. Daha çok manipülasyona benzer.

Gerçek nezaket insanların beden dilinde sosyal formaliteleri göre daha belirgindir. İşte gerçek nezaketin nasıl tespit edilebileceğine dair ipuçları.

“Nezaket sağırların duyabileceği ve körlerin görebileceği dildir.”

– Mark Twain

Görsel temas ve gerçek nezaket

Görsel temas düşmanlığı ve nezaket tespit etmenin bir yoludur. Eğer birisi gözümüze bakmaktan kaçınırsa bu belli bir reddetme derecesine işaret eder. Çenenizi aşağı düşürmek ya da omuzunuzun üzerinden bakmak aynı zamanda düşmanlık belirtileri de olabilir.

Birisine nezaketle baktığınız zaman kendiliğinden ve samimi bir şekilde yaparsınız. Nazik bir insan kimin nasıl konuştuğunu görür. Nazik bir insan konuşurken dinleyicileriyle gerçekten iletişim kurar. Bu sıcak ve açık kontakt, herkesi rahat ve eşit seviyede hissettirir.

mutlu çift

Kabul hareketleri

Gerçekten nazik insanlar diğer insanların fikirlerine saygı duyarlar. Diğer kişiyle aynı fikirde olmasalar bile nasıl dinleyeceklerini bilirler. Bazı insanlar diğer insanlar konuştuğunda onay jestleri yapar. Bunu konuşmayı teşvik etmek ve dinlediklerini göstermek için yaparlar.

Başınızı sallamak ya da diğer kişiye doğru hafifçe eğmek konuşmacının konuşmaya devam etmesini teşvik edecektir. Bu hareketler, küçük görünseler de, insanların kendilerini ifade etmelerini kolaylaştırır. Var olabilecek engelleri yıkarlar. Gülümsemeler de onay ve kabul belirtileridir. Bunların hepsi konuşmacıyı rahatlatır ve herkesin daha bağlantıda hissetmesini sağlar.

Konuşmada dengeyi bulmak

Çok az kişi konuşma sanatında ustadır. Gerçek bir samimiyet atmosferinde herkes, denge etkileşimlerinin önemini anlar. Her iki taraf da, iyi bir sohbette geri-ileri gitmenin önemini zahmetsizce algılar. Konuşmak için bir zaman ve dinlenecek bir zaman vardır. İyi iletişim kurmanın tek yolu budur.

Konuşmaları tekelleştirmek ya da grubun genel çıkarına uygun olmayan konulara yönlendirmek iletişim için kötüdür. İdeal olarak, herkes konuşmaya katılabilmelidir. İnsanlar bir şeyi empoze etmeye ya da zorla göstermeye çalışmıyorsa, konuşma doğal olarak gerçekleşir. Herkes özel çaba sarf etmek zorunda kalmadan sözler akar.

oturup konuşan çift

Övgü, nezaket ile eşanlamlı değildir

Bazı insanlar kendilerini nerede bulurlarsa bulsun, ev sahibini ya da hostesi oynar. İnsanlar ile ilişki kurmak ve kendilerini iyi hissettirmek için komplimanlar ve övgüler kullanırlar. Ancak, bunu içten olarak değil, otomatik olarak yaparlar. Gerçekten düşündükleriyle hiçbir ilgisi olmayan bir senaryo okur gibidirler.

Nezaketin özgü ile ilgisi yoktur. Diğer insanların başarılarının değerini ve anlamını bilmek bir şeydir ve onlara bunun için yalakalık yapmak başka bir şeydir. Nazik olmak tatlı konuşmacı olmaktan çok farklıdır. Hakiki nezaket belli durumlara adapte olabilir, ama asla tiyatro oynamaz. Gerçekten nazik insanlar bir oyun halinde değildir.

mutlu sohbet

En yaygın kişilik testlerinden birinde insanların özelliklerini değerlendirmede kullanılan bir derece de nezakettir. Elbette, Büyük Beş modeli hakkında konuşuyoruz. Bu kişilik testinin detaylı bir açıklamasını Jan J. F. Ter Laak’ın çalışmasından inceleyebilirsiniz.

Tüm insani eylemler ve kelimeler nezaketle geliştirilebilir. Hepimiz nazik olmak için daha fazla çaba göstersek, zor ilişkilere ve durumlara daha zekice ve kolaylıkla yaklaşabiliriz.

İlginizi çekebilir ...
Zalimliğe Verilecek En İyi Cevap, Nezakettir
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Zalimliğe Verilecek En İyi Cevap, Nezakettir

İyi ve kötü konsepti, tarih boyunca insanlara konuşacak çok şey vermiştir. Özellikle de insan ruhu her iki yöne gidebildiği için böyle olmuştur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Batson, C. D. DarieyJ. M., y CokeJ. S. (1987). Altruismo y amabilidad humana: Determinantes internos y externos de la conducta de ayuda. Perspectives in International Psychology. Nueva York (trad. cast. UNED, 1985).


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.