Logo image
Logo image

Genç Kızlar Neden "Kötü Erkek" Seviyor?

3 dakika
Günümüzde kadınların büyük başarılar elde ettiği varsayılsa da, çevrelerinde gördükleri "kötü adam" karakterlerine karşı sempati beslemeleri, duygusal yönden bu tarz erkeklere bağlandıkları bilinen bir gerçektir.
Genç Kızlar Neden "Kötü Erkek" Seviyor?
Son Güncelleme: 10 Nisan, 2021

Ergenlikte kızların genç kızların gözünü “kötü erkek” karakterine sahip erkeklerin büyülediği sık bilinen bir gerçektir. Bu nedenle, bu rolü üstlenmeye istekli birçok genç erkek vardır. Çünkü bu onları karşı cinse karşı daha çekici kılar ve akran grupları içinde onlara belirli bir yetki verir.

Yetişkin çiftler arasında ilişkisel şiddetin arttığına ilişkin birkaç çalışma vardır. “Kötü erkek” karakterine sahip erkekleri tercih etmeleri ve bu erkeğin peşinde koşan kızların olması gittikçe yaygınlaşan bir olay haline gelmiştir.

Huelva Üniversitesinde olduğu gibi yapılan birkaç araştırma, kızların daha çok fiziksel ve sözlü şiddeti oluştururken, erkeklerin de cinsel ve ilişkisel şiddet uygulayıcısı olduklarını ortaya koymuştur.

“Hiçbir mantığa sığmayan bu egemen olma arzusu, karşımızdaki kişi üzerinde kontrol ve iktidar kurmak için aile içi şiddeti körükleyen ana güçtür.”

– Luis Rojas Marcos

“Kötü erkek” olgusu

“Kötü erkek” modeli, maskülen erkeği temsil eden cesaret, korkusuzluk ve güveni gibi erdemlerin bütünün somut göstergesidir. Edebiyatın “destansı kahramanı” gibi her alanda yenilmez görünen ve sanki hiçbir duygu onu etkilemiyormuş gibi duygu yokluğu gösteren kişidir.

Bu tür bir figür, farklı kültürler tarafından erotik nitelikleriyle erkeklerle özdeşleştirilmiş en klasik erkeklik modelini temsil eder. Tarihteki “Kötülük” kavramı güvenli bir yeri temsil ediyordu. Her şeyin gücünü yitirdiği yaşlarda çok çekici hale gelir. Tıpkı ergenlik döneminde olduğu gibi.

“Kötü erkeğe” kolayca aşık olan birçok genç kız vardır çünkü tam da anne ve babalarından ayrıldıkları sırada onlara sahip olmadıkları güveni verirler. Genç kızlar için sığınılacak güvenli bir liman gibidirler. Bu tür erkeklerin sert mizaçlarında genellikle babacan bir figürü temsil etmek  fikri yatar.

Genç çiftler arasında şiddet

“Kötü erkek” genellikle cinsiyete dayalı şiddetin faillerinden biridir. Daha önce de belirttiğimiz gibi bir ilişkideki şiddet kullanan kızların sayısı da önemli ölçüde artmaktadır ancak bu yazımızda erkeklerin uyguladığı şiddet vakalarına odaklanacağız.

Bu ilişkide şiddetin uygulanma şekli çok çeşitlidir. Sahiplenme duygusu genellikle cinsel taleplerle kendini gösterir. Bu tarz erkek figürlerinden birine ilişkisinde sahip olan genç bir kadın, sürekli olarak “ertesi gün hapı” kullanılır çünkü cinsel istekler zamansız bir şekilde gerçekleşir ve erkek prezervatif kullanmayı reddeder. Ertesi gün hapı kullanımının bazen kadınların sağlığı üzerinde önemli sonuçları vardır.

Bu tarz erkeklerle ilişki kurmaya meyilli genç kadınlar, genellikle erkek arkadaşlarına karşı güçlü bir bağ oluşturma eğilimindedir. Bir saldırı ve uzaklaştırma emrinin çıkmasından sonra, bizzat bu erkeklere yaklaşmaya çalışanların yine bu genç kızlar olduğunu söylemek tuhaf olmayacaktır.

Yapılan araştırmalar, bu tür bir ilişkiyi yasaklamanın iyi bir fikir olmadığını, çünkü bunun genellikle ters etki yaratan etkileri olduğunu ortaya koymuştur. En yaygın olanı, aşık kızın bunu aşkın gücüyle aşılması gereken bir engel olarak algılamasıdır. Çoğu zaman, yasaklar yalnızca ilişkiyi daha takıntılı hale getirir.

Some figure

Cinsiyete dayalı şiddeti önlemek için erkek çocuklarınızı eğitin

Bu durumu yaşayan genç kızların çoğu uygulanan “teorinin” farkındadır, ancak bunu uygulamaya koymakta büyük zorluklar çekmektedirler. Birçok kadın kendilerine sorulduklarında kadınlara yönelik şiddeti kınadıklarını, haklarının farkında olduklarını ve bu hakların onlar için çok değerli olduğunu söylemektedir ancak yaptıkları eylemleri eylemler nihayetinde söyledikleriyle uyuşmamaktadır.

“Kötü çocuklara” aşık olan kızlar genellikle gerçek anlamda bir psikolojik müdahaleye ihtiyaç duyarlar. Bunun için okulda verilen iki saatlik bir atölye çalışması yeterli değildir. Ebeveynleri tarafından verilen bir ders de yeterli değildir. İçlerinde güvenlik eksikliği, belki de çözülmemiş travmalar veya uygunsuz modellerin içselleştirilmesi vardır. Bu yüzden sohbetten daha fazlasına ihtiyaçları vardır.

Bu kız çocuklarının cinsiyet dayalı şiddetin yaşandığı evlerden gelmesi de yaygındır. Genç kızlar bunu reddeder, evet ama eylemleri söz konusu olduğunda, ailelerinden öğrendikleri kalıbı tekrar ederler. Bu durumlarda en uygun olan şey bir psikologa gitmektir. Eğer kız çocukları bu ilişkiden gerçekten zarar görüyorsa, aileler doğrudan bu ilişkiye müdahalede bulunabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


Rossi, C. P. (1999). El amor es una droga dura. Editorial Seix Barral.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.