Friends Dizisi Bir Nesli Nasıl Tanımladı?

Bu program neredeyse 25 yıldır bütün bir genç neslin kendine bakış açısını değiştirdi. Friends dizisi bu dönemde yaşayanlar için gerçeküstü beklentiler yarattı.
Friends Dizisi Bir Nesli Nasıl Tanımladı?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Camila Thomas

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Friends dizisi bir nesil genç insanı tanımladı. İlk olarak 1994’te yayınlanmıştır ve küçük bir kafede toplanan yirmili yaşlarda altı arkadaşın hikayesini anlatır. New York’ta yaşayan genç insanlar olarak hayatları aynı zamanda basit ve karmaşıktır.

Aslında, dizi Insomnia Cafe olarak adlandırılacaktı. Dizi için seçilen hedef kitle Seinfeld dizisini ve Woody Allen filmlerini seyreden insanlardı. Ancak, Friends kendisini benzersiz kılacak beklenmedik bir dönüş yaptı.

Friends dizisi, Seinfeld ile aynı nevrotik mizahı taşısa da, aslında çok umut verici bir dizi oldu. Bu altı karakter parlak geleceğe sahip görünüyordu. Aşk, cinsiyet, ilişkiler ve profesyonel yaşam hakkında bir şovdu. Her şeyden önce, Friends arkadaşlık hakkında bir TV şovuydu ve arkadaşların seçtiğiniz aile olabileceğini gösteriyordu.

Friends bir nesneyi gerçekçi olmayan beklentilerle nasıl tanımladı?

Bu dizi, karakter gelişimi nedeniyle önemli bir başarı sağladı. Friends 2004 yılında son bölümünü yayınlamasına rağmen, bu gün bile izlenmeye devam ediyor. 25 yıldan uzun süren bu dizi, genç bir kuşağın dünya görüşünü değiştirdi. Friends, yeni yüzyıldaki yaşamla ilgili gerçekçi olmayan beklentiler yarattı.

friends dizisi

1. Ev durumu

Chandler ve Ross’un dışında, ana karakterlerin hiçbiri iyi ödeme yapan işlere sahip değildi. Joey hiç çalışmayan bir aktördü. Monica yarı zamanlı bir şefti. Rachel bir kafede garsonluk yapıyordu ve Phoebe part-time masözdü. Hiçbiri bir apartman dairesi satın almak, hatta kiralamak için yeterli paraya sahip olamazdı.

Modern dünyada, genç bir insanın bu yaşam tarzını sabit bir iş olmadan sürdürmesi çok zordur. Dizideki dairelerin büyüklüğü ve dekorasyonu, 90’lı ve 2000’li yıllarda gençlerin isteklerini tanımladı. Bu tür gerçekçi olmayan beklentiler, önemli bir hayal kırıklığı kaynağı olabilir.

2. Nörotik cinsel yaşam

Dizi, karakterlerin sevgisini ve cinselliklerini hiç de çekici olarak resmedmez. Karakterlerin her zaman romantik problemleri vardır. Dizideki erkekler acıklı ve kadınlar ise nevrotiktir.

Ross ve Chandler her zaman cinsel açıdan sıkıntılı olurdu. Joey, sadece bir gecelik aşklara sahip olabileceğine inanıyor gibiydi. Diğer yandan Rachel, Monica ve Phoebe, arkadaşlarının cinsel yaşamlarını sürekli olarak sekteye uğrattı. Friends, cinselliği uzak ve neredeyse bürokratik bir sürece dönüştürdü.

3. Joey Tribbiani: Cinsel tacizin sınırları

Bu nokta bir öncekiyle yakından ilgilidir. Kadınların çoğu, spor salonundaki, bakkaldaki, parktaki, gazete bayisindeki vb. garip adamların sözde “övgüler”inin hedefi olmuştur. Bu etkileşimler tatsızdır ve aynı zamanda Joey de kadınları bu şekilde tavlıyordu.

Joey, bir çok gencin ilişki kurma konusunda yanlış fikirlerle büyümesinin sebebi olmuştur. Joey, kadınlar açısında sözde çok “başarılı” olan, kendine inanılmaz derecede güvenen biriydi. Bu güven, normalde kadınlarla başka şekilde bağlantı kurabilecek genç erkeklerin bazı davranışlarına ilham verdi. Kadınları tavlamaya yönelik Tribbiani “yöntemi” cinsel tacizle sınırlıdır ve bu hiç de iyi değildir.

4. Bir kafede harcanacak doğru zaman miktarı

Kafeler eşzamanlı olarak eğlenceli, huzurlu, gürültülü ve sakindir. Diğer restoran ve işletmelerin aksine, arkadaşlarla bir araya gelmek için bir yer sunarlar. 90’lı yıllarda kafelerde takılmak nispeten yeni bir olguydu. Bu TV dizisi, kafelerin bugünkü kadar popüler olmasından kısmen sorumludur.

Yine de, Friends dizisinin kafelere karşı teşvik ettiği olumsuz bir bakış açısı da var. Bir kafede saatlerce takılı kalıp oturan insanlardan bahsediyoruz. Sohbet edebilirler, Wi-Fi kullanabilirler ya da kitap okuyabilirler, ama bu insanlar koltuklarından kalkmazlar. Adeta kafede bulundukları noktayı rezerve etmiş gibidirler. Bu Friends dizisinde sevimli görünebilir, ancak bu davranış kişinin iş hayatı için gerçekten kötü olabilir.

friends dizisi

5. Asla bitmeyen zehirli ilişkiler

Friends dizisi bu olumsuz mirasa sahip bir nesli tanımladı. Bugün Ross ve Rachel’ın ilişkileri zehirli sayılabilir. Rachel’in arkadaşları ilişkisini sonlandırmasını söyledi. Ross’un arkadaşları da ilişkisini sonlandırmasını söyledi. Kimse ilişkiyi desteklemedi.

İkisi de hiç mutlu görünmüyordu. Sürekli savaşıyorlar. Daha sonra, ilişkiyi kısmen sonlandırdılar çünkü kesin kararlar vermekten korktular. Ayrıca birbirlerini diğer insanlarla da aldattılar. Her şey çok kafa karıştırıcı. Bütün bunlara rağmen, birçok insan onları ideal çift olarak görüyordu. Dizideki, uzun ve sorunlu ilişkileri “romantik” olarak resmedilmiştir.

Ross ve Rachel, çok uzun süre belirsiz romantik bir ilişkide kalırlar. Dahası, bu ebedi ilişki, “ilişkilerin nereye gittiği” ile ilgili bir o kadar uzun sohbetler için kapılar açıyordu.

Her ilişkide iletişim, bir insanın diğerinden ne beklemesi gerektiğini bilmesi açısından önemlidir. Yine bir ilişki her iki partnerin de olayların akışına izin vermesi gereken bir noktaya ulaşır. Bunun yerine, Ross ve Rachel ölü bir atı dövmeyi sürdürmeye kararlı görünüyor.

Günün sonunda, Friends bir nesil tanımlıyor ve kesinlikle izlemek için eğlenceli bir dizi. Diyaloglar komik ve durumlar aptalcadır. Ama yine, bu ve benzeri TV dizilerini eleştirel gözle izlemekte yarar var. Bu şekilde, onlarda sunulan sorunlu fikirleri ve davranışları uygulamaktan kaçınabiliriz.

İlginizi çekebilir ...
Bağımlılık Yaratan Psikolojik Temalı 5 TV Dizisi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Bağımlılık Yaratan Psikolojik Temalı 5 TV Dizisi

İyi bir TV şovunu izlemeyi kim sevmez ki? Birçoğumuz, bağımlısı olduğumuz bazı TV dizilerinin son yayımlanan bölümlerini izlemek için sabahın körün...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.