Logo image
Logo image

Facebook, Instagram'ın Gençlere Zarar Vereceğini Biliyordu

3 dakika
Bir iç Facebook araştırması, şirketin yıllardır Instagram'ın bazı gençlerde zihinsel sağlık sorunlarına neden olabileceğini bildiğini ortaya koydu.
Facebook, Instagram'ın Gençlere Zarar Vereceğini Biliyordu
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Wall Street Journal’daki bir rapora göre Facebook, Instagram’ın ergenlere zarar verme olasılığının yüksek olduğunu ve zihinsel sağlıkları üzerinde zararlı bir etkiye sahip olduğunu biliyordu. Aslında, daha savunmasız bir kişiliğe ve düşük benlik saygısına sahip gençlerin çeşitli psikolojik rahatsızlıklardan muzdarip olma riskini taşıyacağını biliyorlardı.

Facebook gibi büyük teknoloji şirketleri periyodik olarak çalışmalar yürütüyor. Bunu, kullanıcıların davranışlarını ve buna karşılık, platformlarının kullanımının etkisini ve bunların üzerinde yaptıkları değişiklikleri anlamak için yapıyorlar. Instagram en çok kullanıcıya sahip platformlardan biridir. Aynı zamanda, en çok analiz edilenlerden biridir. Muhtemelen bildiğiniz gibi, bu uygulamada görüntü her şeydir.

Instagram’da gezinirken, metnin genellikle minimum düzeyde olduğu bir dizi fotoğraf arasında sıkışıp kalırsınız. Bu dijital evrende gençlerin erken yaşta maruz kaldıkları pencereler açılıyor. Kendi hikayelerinin inşasını koşullandıran, özellikle görsel senaryolara tanık olurlar.

Bu portallar, etkileyicilerin (sosyal medya ünlülerinin) gençler için hem referans hem de sosyal modelleyici olduğu tamamen gerçek dışı, yapay evrenlerdir. Ancak internette gösterdikleri hayat, gerçekte sahip oldukları hayattan çok uzaktır.

Buna, bu makalede inceleyeceğimiz diğer faktörler de eklendi. Bu faktörler, sosyal ağların ruh sağlığı için bir tehlike olabileceği önermesini güçlendiriyor.

Hayatı sadece sosyal ağlarda olup bitenlerle anlamak, gençlerin hiçbir şeyi kaçırmamak için her an güncellemelerini kontrol etmeleri gerektiğini hissettiriyor.

Some figure

Facebook, Instagram’ın gençlere zarar vereceğini biliyordu

Wall Street Journal (aboneleri için) Instagram ile ilgili daha önce bahsettiğimiz çalışmayı yayınladı. Bu, Mark Zuckerberg ve meslektaşları tarafından kurulan uygulamadır.

Facebook, 2011 yılında Instagram’ı iki milyar dolara satın aldı. Yaratıcılar, potansiyel kullanıcılar için tehlikeli olabileceğini biliyor gibi görünse de, iş şimdiye kadar karlı olduğunu kanıtladı.

Bu çalışma, teknoloji pazarını düzenleyen bazı şirket ve kurumlar tarafından zaten bilinen veri ve bilgileri ortaya çıkardı.

Kentucky Üniversitesi, bazı rahatsız edici verileri ortaya çıkaran bir araştırma yaptı. Instagram gibi sosyal ağların kullanımının ergenlerin kendilerini giderek daha güvensiz, tatminsiz ve hayatlarından bıkmış hissetmelerine neden olduğunu keşfetti.

Instagram ve gerçek dışı mükemmellik

Facebook, Instagram’ın gençlere zarar verebileceğini biliyordu. Ancak, ruh sağlıklarını korumak için hiçbir adım atılmadığı görülüyor. Buna ek olarak, yukarıda bahsettiğimiz araştırma çalışması, Instagram kullanımının kendi bedenleri hakkında iyi hissetmeyen ergenlerde benlik saygısını önemli ölçüde azalttığını buldu.

Ayrıca, Instagram kullanıcılarının yüzde 40’ı kendilerini daha az çekici hissettiklerini belirtti. Bu gerçeği destekleyen daha fazla veri var. İlk faktör, çocukların ve ergenlerin bu uygulamalardaki görüntülerin çoğunun gerçek olmadığının farkında olmamasıdır.

Görünüşte mükemmel insanlardan oluşan bu evrenin, tamamen ulaşılamaz güzellik beklentileri ve idealleri yarattığını da anlamıyorlar. Bu, yavaş yavaş beden imajlarının ve kendilerine ilişkin görüşlerinin tamamen çarpık hale geldiği anlamına gelir. Hatta imajlarının sosyal olarak kabul edilebilir olan parametrelere uymadığına inanmaya başlayabilirler.

Wall Street Journal, Mark Zuckerberg ve tüm ekibinin, bu uygulamanın özellikle genç kızlar için özellikle “zehirli” olacağını önceden bildiği konusunda ısrar ediyor. Aslında Instagram kültürü, yalnızca mükemmelliğin önemli olduğu bir ortam yaratır.

Depresyon ve intihar düşünceleri: Facebook, Instagram’ın zarar vereceğini biliyordu

“Beğeni” zorbalığı ve ekranlara mutlak bağımlılık, birçok genci depresyona, kaygı bozukluklarına ve hatta intihar düşüncelerine götürüyor. Johns Hopkins Tıp Okulu, bu endişe verici gerçeği vurgulayan araştırmalar yaptı.

Sosyal ağların yirmi yıl önce gelişinden ve yayılmasından bu yana, özellikle ruh sağlığı konularında gençlerin ve ergenlerin yaşamları tamamen değişti. Nitekim, depresyon insidansı ve intihar davranışları, intiharın 10 ile 34 yaş arasındaki ölümlerin önde gelen nedeni olduğu noktaya kadar yükselmiştir.

Bağlantısız olduklarında bir şeyleri kaçıracakları hissi ve sürekli fotoğraf ve yayınlarını pekiştirme takıntısı onları sağlıksız bir yaşam tarzına yöneltiyor. Ayrıca bir gerçek daha var. Bu, özellikle bu yaşlarda beyinlerinin sürekli olarak kendilerini başkalarıyla karşılaştırmaya programlanmasıdır.

Geçmişte, bu gelişmemiz ve birbirimizden öğrenmemiz için faydalı olabilirdi. Ancak dijital çağda bunun bir anlamı yok. Çünkü gerçekçi olmayan ve ulaşılmaz modelleri referans alıyorlar.

Some figure

Eğitim ve önlemenin önemi

Facebook, Instagram’ın ergenlere zarar vereceğini biliyordu ve bu etkiyi azaltmak için mekanizmalarından birini bile değiştirmedi. Dahası, uygulamanın algoritmaları, bize daha önce görüntülediklerimize dayanarak bakmamız için daha fazla hesap önerdiği anlamına gelir. Örneğin, bir genç nasıl kilo verileceğini açıklayan bir sosyal medya ünlüsünü takip ederse, aynı konuda daha fazla tanıtım alır.

Bu endişe verici gerçek hakkında ne yapılabilir? Çözüm, kullanımlarını yasaklamak değildir. Aslında, bu çok az fayda sağlayacaktır. Gerçekten yararlı olan şey eğitim ve önlemedir.

Bu nedenle, benlik saygısı, kişinin kendi vücudunu kabul etmesi ve ekranların ötesine geçen diğer dinamikler gibi yönler üzerinde çalışmak esastır. Bu, bu gençleri gerçek dünyaya bağlamaya yardımcı olacaktır. Gençlerimizin gelecekteki sağlığı ve mutluluğu için bunu akılda tutmak iyi bir fikirdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Rajanala S, Maymone MBC, Vashi NA. Selfies-Living in the Era of Filtered Photographs. JAMA Facial Plast Surg. 2018 Dec 1;20(6):443-444. doi: 10.1001/jamafacial.2018.0486. PMID: 30073294.
  • Salomon I, Brown CS. The Selfie Generation: Examining the Relationship Between Social Media Use and Early Adolescent Body Image. The Journal of Early Adolescence. 2019;39(4):539-560. doi:10.1177/0272431618770809

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.