Logo image
Logo image

Evlat Edinme Öncesi Unutulmaması Gereken 4 Şey

4 dakika
Evlat Edinme Öncesi Unutulmaması Gereken 4 Şey
Tarafından yazılmıştır María Prieto
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Biyolojik olarak çocuk sahibi olamayan insanlar için evlat edinme muhteşem bir şeydir. Farklı bir yolla anne veya baba olmayı sağlayan bir olaydır. Ancak, evlat edinmek büyük bir karardır. Evlat edinme süreci öncesi konuşmaya ve analiz etmeye değer bir dizi engel bulunabilir.

Evlat edinen anne ve babalar sadece bakıcı rolü üstlenmezler. Bunun yanında çok daha fazla sorumluluğu gerektirir. Evlat edinme çocuğu kendi biyolojik evladı gibi sevmek anlamına gelir. Asıl amaç hem seven ve hem de özenle bakımını üstlenen bir aile oluşturmaktır.

Bu dikkat edilmesi gereken oldukça kompleks bir süreçtir ve evlat edinen anne ve babaların birçok sorularının ve endişelerinin olması normaldir. Evlat edinen anne babaların sormak istedikleri birçok soruları ve karmaşık duyguları olabilir. Onlar “Ona iyi bir anne/baba olabilecek miyim?”, “Beni sevebilecek mi?” veya “Gerçek bir aile olacak mıyız?” gibi düşüncelerle doludurlar.

Evlat edinen anne ve babanın endişe ettiği en büyük sorunlardan biri çocuğun sevildiğini hissetmeyeceği endişesidir. Bunun ilginç bir yönü de çocuğun da muhtemelen yakında anne ve babası olacak kişilerle ilgili aynı endişeleri taşımasıdır.

Evlat edinme büyük bir sorumluluktur. Çünkü çocuğun sevilmeye ve korunup, bakılmaya ihtiyacı vardır. Evlat edinilen çocukların pervasız anne babaya ihtiyacı yoktur. Endişeyi nasıl olumlu bir şekilde idare edeceğini bilen ebeveynlere ihtiyaçları vardır.

Some figure

Evlat edinme öncesi unutulmaması gereken 4 şey

Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesine göre evlat edinmek doğurganlık sorunlarına çözüm değildir, fakat terk edilmiş, anne babasız çocukları korumaya almak için bir yöntemdir.

Bir çocuğu evlat edinmek hafife alınacak bir mesele değildir

Evlat edinen anne babaların cevaplamaları gereken  basit ve temel bir soru vardır: Niçin evlat edinmek istiyorsun?

Bu soruyu cevapladıktan ve evlat edinme kararı aldıktan sonra, zor bir süreç başlar. Evlat edinme şirketleri insanları istenen çocuğa bakıp, onu yetiştirecek kapasitede aday olup olmadıklarını görebilmek için değerlendirmeye alırlar. Çocuk için en iyi aile olup olmadıklarını anlamak için yaşantıları etraflıca analiz edilir. Bu araştırma anne baba adayının gergin olmasına yol açabilir, ama yapılması gereken basit bir şeydir.

İnsanlar evlat edinmenin uzun bir süreç olduğunu unutmamalıdır. Birçok durumda oldukça zordur. Bu süreci gerçekleştiren profesyonel kişiler evlat edinmek isteyen karı kocaların iş, arkadaşlık ve bütün bir hayat tarzlarını çeşitli açılardan derinlemesine incelemelidir.

Başvuranlar sıklıkla bütün bu araştırmaların ve soruların aşırı olduğunu düşünebilir. Ancak, sabırlı olmak ve esas amacı asla unutmamak gerekir: evlat edinmek. Diğer yandan, görüşmeleri yürüten yetkililer hassas ve anlayışlı olmalıdırlar.

Görüşmeler için hazırlanmak

Evlat edinme için başvuranlar çok kısa sürede işlemin sonuçlanmasını ve çocuğu hemen evlat edinmeyi isterler. Bu yüzden de süreç onlara çok uzun gelebilir. Kriterler onlara son derece sübjektif ve haksız gelebilir. Bununla birlikte, aslında uluslararası sözleşmelerde oluşturulan yasalara tabidirler ve bu yasalar çok anlam ifade eder.

Görüşmeleri yapan kişiler başvuranlara onları bu işe yönelten sebepleri sorarlar. İlaveten onların birbirleriyle olan ilişkilerini, kişiliklerini, fiziksel koşullarını ve evlat edinebilmek için ilişkilerini geliştirme ve güçlendirme becerilerini ayrıntılı olarak incelerler.

Evlat edinme hayır işlemekle eşdeğer değildir

Şimdi direkt olarak şu tespiti yapalım: evlat edinmek bir hayır işi değildir. Hem ebeveyn ve hem de evlat edinilen çocuk zorluklarla karşılaşırlar. Yeni aile düzenini oluşturmaya başladıklarında hepsi düzelecektir. Evlat edinme birlikte daha iyi bir gelecek kurmak için yapılır, bir iyilik değildir. Karşılığını bulan bir düştür.

Ebeveynin isteği çocuğu eve götürdüklerinde yerine getirilmiştir. Fakat iş bununla bitmez, çünkü yapılacak çok şey vardır. Bu unutulmaması gereken bir şeydir, çünkü bazı anne babalar bundan sonra her şeyin bittiğini zannederler. Evlat edinen ebeveynler etraftan gelen sorulara kesin ve olumlu cevaplar vermelidirler.

Some figure

Öte yandan, evlat edinme konusunda çocuklar en önemli unsurlardır. Anne babalar da şüphesiz çok önemlidir. Ama, korunmasız olan çocuklardır ve dayanak noktaları daha azdır.

Yeni bir hayata başlamak

Çocuğun yeni bir aileye ve yeni bir eve uyum sağlaması zor olabilir. Bu uyum süreci çocuk eğer başka bir ülkeden gelmişse çok daha karmaşıktır. Onun önceki hayat hikayesi, deneyimleri ve hayat tarzı yeni hayatına ve çevresine alışma sürecini etkiler.

Yaygın inanca zıt olarak evlat edinilen çocuk yeni çevresine kolayca uyum sağlıyor görünebilir (kişisel, sosyal, ailevi ve eğitim seviyesine göre). Aslında, evlat edinilen çocukların yeni hayatlarına oldukça kolay ve olumlu bir şekilde adapte olduklarından bahsetmek bazen zordur.

Evlat edinen anne babalara vereceğimiz iyi tavsiye kendileri gibi evlat edinen başkalarıyla arkadaş olup, onlarla görüşmeleridir. Eğer sıkıntılar yaşıyorsanız, onların da sizinle hikayelerini, deneyimlerini ve duygularını paylaşmalarını sağlamalısınız. Ayrıca, çocuğun eve gelmesinden sonraki ailenin uyum süreciyle ilgili de peşin fikirli olmamak önemlidir. Bu dönem hem çocuğun ve hem de ebeveynin sevgiye, saygıya ve ortak güvene dayalı bir ilişki kurmaya başladıkları bir safhadır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.