Logo image
Logo image

Eski Sevgiliniz Geri Döndüğünde

4 dakika
Eski Sevgiliniz Geri Döndüğünde
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Bir mesaj, bir cevapsız arama ve sonrasında işte karşınızda: Eski sevgiliniz geri döndü. İsimlerini dahi unutup, kalbinize temiz hava doldurmaya başladığınız tam şu sıralarda eski sevgiliniz ortaya çıkar ve tıpkı bir bağımlı gibi sizden bir doz daha “ego” dilenir. Sahip olduğunuz tüm o güzel anları size tekrar hatırlatır. Ancak unutmayın, aranızda olan şeyler çok da mükemmel değildi. Hatta sahip olduğunuz, sağlıksız bir ilişkiydi.

Bu anlattıklarımız sanki ikinci sınıf bir gerilim filmi gibi geliyor kulağa; adı da “Eski Sevgilinin Geri Dönüşü”. Ancak endişelenmeyin, işler o kadar da kötü değil. Mutlu veya mutsuz, olgun veya toy çok fazla sayıda duygusal ilişki çeşidi bulunmaktadır. Bu duygusal ilişki türlerinin hepsi de, farklı karakterlere ve davranış şekillerine sahiptir.

“Ben-Huzur-İstiyorum. Ben ego demektir, istemek ise tutkuyu işaret eder. Ben’i ve tutku’yu kaldırın, işte o zaman huzura sahip olabilirsiniz.”

– Sri Sathya Sai Baba

Geri dönen eski sevgililerin yanında, bir de sonsuza kadar ortadan kaybolanlar vardır. Onların ardından akıttığınız gözyaşlarınızı hatırlarsınız. Bunların yanında, ayrıldıktan sonra sırf siz devam ettirdiğiniz için etrafınızda ve sosyal çevrenizde kalmaya devam eden eski sevgililer vardır. Ancak her bir birey kendi dünyasında yaşar ve her bir dünya kendi psikolojik dinamiklerine sahiptir. 

Ancak kendini sürekli olarak tekrar eden bir durum vardır. Bu durum, eski sevgililerin tekrar her şeyi berbat etmek için geri dönmeye karar vermeleridir. Dikkat çekme açlığı içinde size geri gelirler ve bencillikleri yüzünden zamanında çarpıp gittikleri bu kapıya tekrar vurmaya başlarlar.

Some figure

Kaybettiklerini geri almak için ortaya çıkan eski sevgililer

Eski sevgilileriniz kendilerinin olduğunu sandıkları bir şeyi geri almak için geri gelebilirler. Size ait olan duygusal alana sızmak için farklı birçok psikolojik strateji uygularlar. Sizi sadece kendilerinin mutlu edebileceğini söylemekten çekinmezler. Kimse sizi onların tanıdığı gibi tanımıyor, ikinizin sahip olduğu şey oldukça eşsizdi ve bu eşsiz şeyden öylece vazgeçmemelisiniz. Bunun gibi düşünceler bir anda sizi sarmaya başlar.

Bazı insanlar sonlara inanmaz. Öylece veda edemezler ve hatta bazen geri dönme isteklerini tamamen haklı bulurlar. Çünkü bir zamanlar sahip oldukları şeye hala sahip olabileceklerini düşünürler. Bu tarz durumlar oldukça zarar veririci ve şiddetli olabilir. Bunun nedeni, karmaşık ve tehlikeli olan bazı beyin mekanizmalarından kaynaklanmaktadır. İnsanbilimci ve biyolog olan Helen Fisher gibi birçok ünlü bilim insanı ve yazar, bazı kişilerin ayrılık kavramını istemsizce anlayamayabileceklerini ifade etmektedir. 

Some figure

Genellikle bu insanların beyinlerinin ön tavan bölgesinde ve ödül merkezlerinde hiperaktivite baş gösterir. Bu iki bölge bağımlılıkla, takıntıyla ve beynin ödül sistemiyle bağlantılıdır. Beyindeki ödül sistemi ise dopamin salınımıyla ilişkilendirilir.

Bazen “yeter” dersiniz, hayatınızı dramaya çeviren ve sizi mutsuz eden bir kişiyle yaşamaktan bıkmışsınızdır. Ancak bittiği konusunda ne kadar net olsanız da, eski sevgiliniz önceden sahip olduğu şeyi almak için geri dönebilir. Psikolojik anlamda sağlıklı olmayan takıntıları yüzünden güvenli bölgenize girer ve her şeyi tekrar berbat hale getirir. Bunu yapmalarına neden olan şey ise onların sağlıklı olmayan takıntılarıdır.

Sonsuza kadar kapalı kalması gereken kapıları tekrar açmayın

Bazen eski sevgiliniz yeni sevgilisiyle arası iyi olmadığı zamanlarda size geri dönebilir. Bu, oldukça yaygın bir durumdur. Eski sevgiliniz yeteri kadar ilgi bulamadığında ya da egosu aşağılara indiğinde nostalji yüklü bir mesajla bir anda karşınıza çıkar. Bu, en beklemediğiniz anda karşınıza çıkan bir durumdur. Bu nedenle bazen bu mesajlara kanabilirsiniz.

Bu tuzağa düşmeniz oldukça anlaşılabilir bir durumdur. Ancak böyle bir yemin peşinde bu şekilde kancaya takılmanız ve devam etmeniz iyi bir fikir değildir. Artık ayrıldınız, ikiniz de ayrı hayatlar yaşamaya başladınız ve farklı yollara gittiniz. Eski sevgilinizin bu isteklerine ve ilgi açlığına cevap vermeniz kabul edilebilir bir şey değil. Sırf şu anki ilişkisi eski sevgilinize yetemediği için tekrar sizin kapınıza geliyor. Bu gerçeği unutmamalısınız.

Duygu teröristleri gerçektir ve her ilişkide ortaya çıkabilir. Duygu teröristleri, ayrılık sonrası tekrar inşa ettiğiniz her şeyi yıkmak için gelir. Sahte hediyeleriyle, yalanlarla dolu laflarıyla ve ikiyüzlülükleriyle birden ortaya çıkarlar. Bu nedenle hislerinizi törpüleyin ve eski sevgilinizin size sevgi yerine ego sunmaya geldiğini asla unutmayın. Çünkü bu insanlar sadece bencilliklerinden dolayı şu anda buradalar, size karşı hissetleri gerçek sevgiden dolayı değil.

Some figure

Her çift, kendi özel dünyasında bir ilişki yaşar. Hepimiz bunu biliyoruz. Bu nedenle, bitirdiğiniz bir önceki ilişkinize tekrar şans verme isteğinizi tamamen anlıyoruz. Ancak bu, dikkatlice verilmesi gereken bir karardır. Anlık hislerinize göre bu kararı vermemelisiniz. Unutmayın ki bazı kapılar tekrar açılmamalıdır.

Bu ilişkiyi yürütmeyi denediniz, yapabileceğiniz her şeyi çoktan yaptınız. Geriye kalan, mutlu anılardan çok yara izleri oldu. Akıllı olun, önleminizi alın ve temkinkinli yaklaşın. Samimiyetsizlik içinde kapınıza gelenleri içeri almayın. O kapıyı sürgülerle kilitleyin. 

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.