Eros ve Psyche Efsanesi

Eros ve Psyche efsanesi bir aşk hikayesidir. Bize bu hissin tesadüfen nasıl ortaya çıktığını ve ilham verdiği şeyi fiziksel görünümün ötesinde nasıl beslediğini anlatıyor. Ayrıca, bu güven aşkın temeli ve belki de birbirinizi affetmenin en iyi nedenidir.
Eros ve Psyche Efsanesi
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2020

Eros ve Psyche efsanesi, bir kralın üç kızından biriyle ilgilidir. Hikayeye göre, sadece Anadolu’daki (günümüz Türkiye’si) en adil kadın olmakla kalmıyor, aynı zamanda dünyadaki de en güzel kadındı. Hikayede, ne kadar güzel olduğunu gördükten sonra herkes ona aşık oluyordu. Bu nedenle aşk tanrıçası Venüs kıskanmaya başladı. Bir ölümlünün ondan daha güzel olabileceği gerçeğini kaldıramadı.

Çünkü erkekler, tapınağında Venüs’e ibadet etmek yerine Psyche’nin güzelliğini düşünüyorlardı. Böylece, tanrıça artık dayanamadı ve oğlu Eros’a onu bulmasını ve onu oklarından biriyle vurmasını emretti, ayrıca en korkunç varlıklara aşık olacağını söyledi.

Oldukça itaatkar olan Eros, annesinin emrini yerine getirdi. Ancak, yanlışlıkla Psyche’de kullanacağı oku kendine değdirdi ve ona deli gibi aşık oldu. İronik olarak, aşk tanrısının aşk ile bizzat bir deneyimi yoktu ve onunla ne yapacağını bilmiyordu. Bu yüzden ışık ve gerçeğin tanrısı Apollo’dan yardım istemekten başka seçeneği yoktu.

Garip bir kader

cupid heykeli

Eros ve Psyche efsanesi bize, Tanrı Apollon’un da ne yapacağını bilmediğini söyler. Ona göre, en azından prensip olarak, Psyche’nin tüm taliplerini denklemden çıkarmak en iyisi gibi görünüyordu. Böylece, gücü ile erkekler Psyche’ye hayran olmaya başladı, ancak ona aşık olmadı. Bu nedenle, herkes güzelliğinden bahsetti, ancak kimse onunla evlenmek istemedi.

Örneğin, Psyche’nin iki kız kardeşi zaten evliydi ve o değildi. O zaman böylesine bir şanssızlıktan etkilenen babası tanrıların yardımını istedi. Apollo, Eros’un sevgisinin bir sır olarak kalması gerektiğini biliyordu, çünkü Venüs aksi takdirde kızacaktı. Böylece, krala onu uzak bir dağa götürmesini ve orada terk etmesini tavsiye etti.

Babası çok üzgün olmasına rağmen, Apollo bilge bir tanrı olduğu ve kızı kesinlikle mutlu olacağı için onun yönergelerine itaat etti. Eros ve Psyche efsanesi, kızın tepeye ulaştığında tesellisiz bir şekilde ağladığını ve sonra uykuya daldığını söylüyor. Uyandığında, güzel bir bahçede, güzel bir kalenin yanındaydı. Sonra, bir ses onu içeri girip güzel elbiseler giymeye ve tüm lezzetli yiyecekleri yemeye davet etti.

Eros ve Psyche Efsanesi

Onu yönlendiren aynı ses, kocasının gece onu ziyaret edeceğini söyledi. Ancak karşılaşmalar karanlıkta olacaktı ve hiçbir sebeple yüzünü göremezdi. Eğer yüzünü görürse, ikisi sonsuza dek ayrılmak zorunda kalacaktı. Bu yüzden ona güvenmek zorundaydı çünkü eğer güven yoksa, sevgi olasılığı yoktu.

Hikaye, kızın bu kadar ilgi karşısında yüreğinin okşandığını söylüyor. Sonra, her gece onunla geçirdikten sonra kocasına daha fazla aşık olmaya başladı. Ancak, hala ona acı veren bir şey vardı bu da bir süredir kız kardeşlerini görmemiş ve onları çok özlemiş olmasıydı. Kocası onu davet etmemesi için ikna etmeye çalıştı, ama Psyche bunu yapmaya kararlıydı. Sonunda kabul etti ama onlarla kocası hakkında konuşmaması için onu uyardı.

Kız kardeşler saraya gittiler ve kardeşlerinin sahip olduğu her şeyi ve gözlerini ışıl ışıl aydınlatan aşktan ötürü kıskançlık hissediyorlardı. Böylece, kalbine güvensizlik aşılamaya başladılar. Ona kocasının korkunç bir canavar olabileceğini söylediler.

Aşkın bedeli

eros ve psyche

Eros ve Psyche efsanesi bize kızın kız kardeşlerinin tavsiyelerine uyduğunu söyler. Böylece, ışığı açtığında, yanında yatan güzel Eros’u gördü. Ona bakarken, kazara yağ lambası ile kendine zarar verdi. Sonra, gözle görülür şekilde incindi ve üzüldü, ondan uzaklaştı ve annesini aramaya gitti. Asla Psyche’ye dönmeyeceğine yemin etti.

Güvensizliğinden pişman olan Psyche, Venüs’ü aramaya gitti ve evliliğini düzeltmesini istedi. Venüs onu her türlü sert, insanlık dışı teste maruz bıraktı. Ancak, bazı karıncalar, bir gül çalısı ve bir kartal bu testlerin üstesinden gelmesine yardımcı oldu. Sonunda, Venüs ondan yeraltı dünyasına gitmesini ve ona oranın hanımı ve efendisi Persephone’un güzelliğinin bir kısmını getirmesini istedi.

Kızın hikayesinden etkilenen Persephone, güzelliğinin bir kısmını bir sandık içinde verdi. Birçok zorluktan sonra Psyche geri dönmeyi başardı. Ancak, gelmeden önce bu güzelliğin bir parçasını kendisi için almaya karar verdi. Böylece sandığı açtı ve hızla filizlenen narkotik buharla uykuya daldı. Bu olduğunda, Eros onu zaten affetmişti ve bilgisi olmadan her yerde onu takip ediyordu. Böylece onu büyülü rüyadan uyandırdı.

Eros ve Psyche Efsanesi Nasıl Sonlanıyor?

Sonra Eros, tanrılara Psyche ile evliliğini kabul etmeleri için yalvardı. Anlaştılar ve Psyche’ye ölümsüz olması için tanrı yemeğini verdiler. Bu yeni durum ışığında, Venüs pes etti ve evliliği kabul etti. Sonunda, sonsuza dek mutlu yaşadılar.

İlginizi çekebilir ...
Afrodit ve Ares Efsanesi
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Afrodit ve Ares Efsanesi

Afrodit ve Ares efsanesi Yunan mitolojisinde en ilginç olanlardan biridir. Afrodit güzelliğin ve cinsel sevginin tanrıçasıdır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Asimov, I., & Gironella, F. (1974). Las palabras y los mitos (No. 19). Laia.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.