Logo image
Logo image

Eretomani: Sevildiğini Sanma

3 dakika
Eretomani: Sevildiğini Sanma
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Elena, çalıştığı şirketin patronu ve tüm ülkedeki en başarılı iş adamlarından biri olan Martin ile tanıştığı günden beri, ona deliler gibi aşık.

Onu görünce, ayakları yerden kesiliyor. İş arkadaşlarına onun hakkında konuşmadan bir gününü geçiremiyor. Sorun şu ki, kız arkadaşları onunla aynı fikirde değil.

Martin günaydın dediğinde, Elena, onun kendisine baştan çıkarıcı bakışlar attığını söylüyor. Aslında, Martin’in o esnada yaptığı tek şey, telefonuna bakmak.

Elena, Martin’in kendisini etkilemek için parfümünü bile değiştirdiğini söylüyor. Bilmediği şey ise, yeni parfümün kız kardeşinden gelen bir doğum günü hediyesi olması. Zaten başka ne olabilirdi ki?

Yani, Elena eretomaniden mustarip.

Eretomani, Clerambault sendromu olarak da bilinir. Kişinin, daha yüksek bir sosyal statüye sahip ya da herhangi bir şekilde kendisinin ulaşamayacağını düşündüğü biri tarafından sevildiğine inandığı bir psikolojik rahatsızlıktır.

Bu sanrılı mahkumiyet hali, genellikle erkeklerde daha çok görülse de, kadınlar da tecrübe edilmektedir. Görünme eğiliminin görüldüğü yaş ortalama olarak 30’dur. Herkesten önce, şu anda bekar olan insanlarda ortaya çıkıyor.

Eretomanisi olan insanların, inandıkları her şeyin bir hata olduğunu fark etmemeleri nasıl mümkün olabilir? Sevdikleri kişi tarafından gösterilen sözde ilgiye nasıl yersiz manalar yükleyebilirler?

Cevap son derece basit. Bu bireyler, kendi gerçekliklerinin yanlış yorumlanmasının kurbanı oldukları için bunun gerçek olduğuna inanıyorlar. Onların gerçeklik algısı yaşadıkları çılgınlığın bir sonucudur.

“Ve, zevkten ve çılgınlıktan daha ziyade, seni acı ve şüphe için seviyorum.”

– Xavier Villaurrutia

Kurgusal aşk hikayeleri

Bu rahatsızlıktan etkilenen bir kişinin yerine kendinizi koyarsanız, durumu biraz daha iyi anlayabilirsiniz. Hayatınıza hoşlandığınız birisinin yaydığı sinyalleri kaç kez yanlış yorumladınız?

Belki paylaşılan hislerin ortak bir işareti olarak bir gülümsemeyi ya da nazik bir kelimeyi algıladık. Her ne kadar akabinde haklı olup olmadığımızı görsek de.

Some figure

Eretomaniden mustarip insanlar da benzer bir durumdan geçerler. Sadece ilk etapta hiç olmayan bir aşk hikayesi yaratırlar. Ayrıca, onların sanrısal fikirleri, mükkemmeleştirilmiş bir romantik bir ilişki etrafında döner.

Bazı durumlarda, bu ilişkileri, sözde partnerleriyle (aynı zamanda mağdur da olan) ilgili olarak bir manevi bağ olarak ifade ederler.

Böylece, eretomani yavaş yavaş, diğer kişinin iddia ettiği gibi hareketlere bağlı olarak inşa edilir, ancak gerçekte durum değildir. Bir bakış, basit bir merhaba ya da bir gülümseme, etkilenen birey tarafından sevginin gizli sembolleri olarak yorumlanır.

“Bazen, yanılsamalarının karşılığı, gerçek dünyada bile mevcut olmayabilir.”

Eretomaninin sonuçları

“Sevdiği kişinin” kendisini reddetmesine ya da inkâr etmesine rağmen, eretomanili birey için hiç bir şey değişmez ya da buna inanmaz.  Aşklarının tamamen gerçek olduğu hissiyatına inanmayı sürdürür.

Bu nedenle, onların kuruntusal dünyasında, diğer kişinin neden bu derin duygudan haberdar olmadığını haklı çıkarmak için herhangi bir sebep icat ederler. Ya da daha basitçe, sevdikleri insanın, başkalarının yanında bu sevgiyi kabul etmek için çok utangaç olduğuna inanırlar.

Some figure

Gördüğünüz gibi bu tür bir sanrı, psikolojik tedavi gerektiren çok ciddi ve bazen de kalıcı bir unsur olabilir. Bazı durumlarda, psikiyatrik tedavi bile gerektirebilir.

Aslında, sadece izole bir şekilde mevcut olmayabilir. Paranoid şizofreni, ağır depresyon, bipolar bozukluk veya şizoaffektif bozukluk gibi diğer klinik durumların bir parçası olarak da ortaya çıkabilir.

Artı, bu tür bir rahatsızlığı olan birey, sevdiği kişinin evlenmesi ya da çocuğunun dünyaya gelmesi gibi bir olay akabinde zor bir duygusal dönemden geçebilir.

Şüphesiz, o ilk canım cicim aylarından sonra, eretomanisi olan kişinin acı çekmesi de muhtemeldir. Çünkü aslında duygularını paylaşmayan biriyle bir ilişki hayal etmeye devam edecekler.

Eretomaniden mustarip miyim?

Kendinize bu soruyu sorduysanız, yukarıda bahsettiğimiz her şeyi kontrol etmelisiniz. Daha önce de belirttiğimiz gibi, muhtemelen yanlış bir şekilde duygularımızın bir noktaya karşılık geldiğini düşündük. Fakat bunun bir erotomaniac sanrı veya Clerambault sendromu ile ilgisi yoktur.

“Acım sürekli, başarısızlığım belli ve yanılgılarım sabit.”

– Rapsusklei

Some figure

Aşırı durumlarda eretomani, bireyi sahte bir gerçeklik inşa etmeye yönlendirebilir. Var olmayan cinsel bir ilişki, psikolojik hamilelik veya diğer kişi üzerindeki kontrol kurmanın takıntılı davranışlarını içerir.

O zaman, ne zaman gerçek bir rahatsızlık olarak adlandırılabilir? Sevdiğimiz kişi ile aramızdaki uzaklığa, göz ardı edilmeye ve reddedilmeye rağmen, sevildiğimize ve karşılık aldığımıza inandığımız, malum kişi tamamen erişilemez olsa bile, yine de bize aşık olduklarına inandığımız ve her şeyden önce, uzman bir profesyonel bunu teşhis ettiği zaman.

Bu rahatsızlıktan mustarip olabileceğinizi düşünüyorsanız, bir uzmana başvurun. Yardım istemekte tereddüt etmeyin.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.