Logo image
Logo image

Enneagram Tip 1'in Özellikleri ve Potansiyeli

4 dakika
Enneagram Tip 1 insanları vicdanlı ve etiktir.
Enneagram Tip 1'in Özellikleri ve Potansiyeli
Tarafından yazılmıştır Valeria Sabater
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Enneagram Tip 1 kişiliği çarpıcı olduğu kadar karmaşıktır. Bu, herhangi bir anda tutarlı, iyi niyetli ve erdemli olmaya çalışan tipik bir mükemmeliyetçidir. Yine de, bu insanların bir miktar öfkeyi gizlemeleri yaygındır. Bunun nedeni, kendilerinin sevmedikleri ve tam potansiyellerine ulaşmalarını engelleyen belirli alanlarıdır.

Claudio Naranjo, Character and Neurosis adlı kitabında Enneagram Tip 1’in iddialı bir virtüöz olduğuna dikkat çekiyor. Bu tür insanların temel özelliği, bu tür bir hevesin kendileri ve başkalarının yaşamları için zararlı olduğunu fark etmeden, kendilerini çevreleyen şeyleri iyileştirme konusundaki umutsuz saplantılarıdır.

Enneagram Tip 1 her zaman tutarlı olmaya ihtiyaç duyar: Doğru, iyi, objektif ve rasyonel olmak ister.

Bu özellikler kümesi olumsuz veya sınırlayıcı değildir. Aslında tam tersidir. Bunun nedeni, bir enneagramın nihai amacının, kendini tanıma için değerli bir araç olarak hizmet etmesidir. Arkasına saklandığınız maskeleri tanımanın ve ihtiyaçlarınızı, en derin içgüdülerinizi, duygularınızı, zihinsel süreçlerinizi ve potansiyelinizi keşfetmenin bir yoludur.

Bir Enneagram Tip 1 insanı son derece becerikli ve yeteneklidir ve bu yaklaşıma göre sorunlu özelliklerini çözerek karakterlerini ve bilincini derinleştirdiği sürece aydınlanmaya ulaşabilir. Farklı yazılarımızda, enneatiplerin geri kalanını ayrıntılı olarak açıklayacağız. Bugünün konusu “reformcu” olarak bilinen kişilik hakkındadır.

“Enneagram, en soyut haliyle, benliğin evrensel bir mandalasıdır – her birimizin bir sembolüdür.”

– Don Richard Riso

Some figure

Enneagram Tip 1, tutarlı bir yaşam sürme arzusu

Bülbülü Öldürmek (To Kill A Mockingbird) filmini gören veya kitabını okuyan herkes, edebiyat tarihinin en sevilen karakterlerinden biri olan Atticus Finch’i hatırlayacaktır. Profili, iradesi, insanlığı ve dengesi, en aydınlanmış Enneagram Tip 1’i mükemmel bir şekilde sembolize ediyor. Üzerinde çalışılacak hiçbir yanlış veya karanlık tarafı yok. Yaşam enerjisi ve adalet duygusu, enneagram türlerinin ilkinin izlerini taşır.

Bununla birlikte, bu kaideye yükselmeden önce Enneagram Tip 1 genellikle sarsıcı denizlerde, karmaşık çelişkilerde ve özlemlerinin her zaman gerçekleşmediği yüksek hayal kırıklığı senaryolarında hareket eder.

Claudio Naranjo’nun Character and Neurosis‘ine göre özellikler

 • Ayrıntılar için bir takıntı.
 • Hemen hemen her şeyiçin diyagramlar, hatırlatıcılar ve benzeri listeler yapma ihtiyacı.
 • Yaptıkları her görev kusursuz olmalıdır. Ancak bu ihtiyaç, nadiren tatmin oldukları için sürekli bir hayal kırıklığı kaynağıdır. Bu davranış genellikle onları tükenme noktasına taşır. Aslında bu istek, gerginlikler ve anlaşmazlıklar yaratma noktasına gelebilir ve başkalarını etkileyebilir.
 • Bu insanlar genellikle vicdanlı, inatçı ve titizdir.
 • Ayrıca, (onlara göre) neyin doğru neyin yanlış olduğu ve neyin kabul edilebilir olduğu konusunda yüksek bir adalet duygusuna sahiptirler.
 • İç diyalogları “olması gerekenler” ve “yapılması gerekenler” ile doludur.
 • Ayrıca, genellikle görevleri başkalarına devretmezler ve iş meseleleri söz konusu olduğunda ekip kurmayı zor bulurlar. Bunun nedeni, başkalarının kendileri kadar etkili olabileceğinden şüphe duymalarıdır.
 • Son olarak, Tip 1 eşyalarına ve ailesine çok bağlı olsa da, bu genellikle sağlıksız bir bağlılıktır.
Some figure

Dahası, Claudio Naranjo’nun Enneagram Tip 1 hakkında dikkat çektiği ilginç bir ayrıntı, genellikle kızgın olmalarıdır. Bu boyut, bu kişiye istemlilikten yoksunluk ve katılık veren şeydir. Bu öfke, çok fazla birikmiş kişisel hayal kırıklığının sonucundan başka bir şey değildir. Çevrelerindeki her şeyin adaletsiz, tembel veya yanlış ve kontrollerinin ötesinde olduğu hissinden kaynaklanır.

Enneagram Tip 1’in kişisel tatmin elde etmek için yapabileceği şeyler

Bu kişilik, bastırılmış öfke, kontrolcü yapı ve aşırı mükemmeliyetçilik gibi sorunlu alanları üzerinde çalıştığında yüksek sezgi, bilgelik ve sağduyu elde edebilir. Aslında, tıpkı Atticus Finch gibi ve hatta zenginleştirici bir şekilde ilham verici, yol gösterici ve etkili olabilirler.

Peki bunu nasıl başarabilirler? Kendi tutumlarının ve sınırlarının farkına vararak. Örneğin:

 • Mantıksız standartlarını biraz düşürmeliler.
 • Ayrıca, kendilerinin bile elde edemeyecekleri bir ahlaki ustalık talep eden eleştirel, ikiyüzlü iç seslerinin sesini de kısmalıdırlar.
 • Buna ek olarak, “gerekir”leri ve kendilerine yükledikleri diğer tüm dayatmaları azaltmaları gerekir. Bunun nedeni, bu tür sınırlayıcı taleplerin onları hapsetmesidir.
 • Başkalarını biraz daha fazla yetkilendirmeyi ve güvenmeyi öğrenmelidirler.
 • Çevrelerindeki dünyanın asla istedikleri gibi olmayacağını anlamaları gerekir. Hayat, “yaşamak ve yaşatmak” ile ilgilidir ve bu, başkalarının onları herhangi bir şekilde etkilemesine izin vermeden istediklerini yapmalarına izin vermek anlamına gelir.
 • Son olarak, Enneagram Tip 1 kişiler kendi duygularıyla temasa geçmeli, onları kanalize etmeli ve serbest bırakmalıdır. Tüm bu bastırılmış öfke ortadan kalkmalı ve tüm memnuniyetsizlikler daha iyi havalandırılan odalar bulmalıdır. Bu esas olarak, mükemmeliyetçiliğin aşınma ve yıpranma ile el ele gittiğini anlamak içindir, tıpkı otoriter disiplinin tükenmeye bağlı olması gibi.
Some figure

Sonuç

Sağlıklı ve tatmin olmuş bir Enneagram Tip 1, her şeyden önce kendi zihinsel bağlılıklarından özgür bir kişidir. Daha adil bir dünya yaratmak ve daha iyi bir varlık olmak için asil özlemlerinde gerçekten tatmin olmuş ve faydalı hissedebilecekleri bir ara nokta vardır.

Duyguların daha uyumlu olduğu ve gerçeğin daha alçakgönüllü bir şekilde kabul edildiği psikolojik bir katmandır. Çünkü ancak hem içsel hem de dışsal bir “hata takipçisi” olmayı bıraktığınızda daha sakin ve daha tatmin edici, esnek ve şefkatli olmaya başlayabilirsiniz.

Kalan sekiz Enneagram Türünü açıklayacağımız gelecek makaleler için hazır olun. Bunlar, şüphesiz kişisel bilgi için harika bir araçtır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Naranjo, Cl. (2017). Ensayos Sobre Psicología de los Eneatipos. La llave.
 • Vilaseca, B. (2013). Encantado de conocerme: conoce tu personalidad a través del eneagrama. Debolsillo
 • Riso, D. y Hudson. (2017). La sabiduría del eneagrama. Urano.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.