En Ünlü 7 Leo Tolstoy Sözü

En Ünlü 7 Leo Tolstoy Sözü
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Leo Tolstoy tarafından söylenen sözleri okumak her zaman harikadır. Onun sözlerini okumak geçmişe dair belirli bir yaşam tarzının fotoğrafını çekmemizi sağlar. Ayrıca, Rus edebiyatının en ünlü roman yazarlarından birini tanımamıza imkan sağlar.

Leo Tolstoy ilginç biriydi. Kendi ideolojisi olan bir anarşistti ve sahiplendiği realist düşünce sık sık eziyet çekmesine sebep oldu. Dünyanın dört bir yanından birçok insanın saygı duyduğu Tolstoy, tüm romanlarında güçlü bir geleneksel ahlak kavramı sergiledi.

Leo Tolstoy Tarafından Söylenen En Güzel Sözler

Hadi bize ilham verme potansiyeli olan Leo Tolstoy’un en ünlü sözlerinden bazılarına bir göz atalım. 19. yüzyılda yaşayan bu Rus yazar, Anna Karenina ve Savaş ve Barış gibi harika tarihi romanları kaleme almıştır. Kendisi bir vejetaryen ve bir savaşı kazanmak için şiddetten başka yöntemlere başvurulması gerektiğini düşünen biriydi.

Onun harika romanlarını okumak için sarf ettiğiniz çabaya gerçekten değer. Fakat böyle bir yolculuğa çıkmadan önce, Leo Tolstoy tarafından söylenen en güzel sözlerden bazılarını okumalısınız. Bunlar geçmişteki insanlığa hizmet etmiş, günümüzde etmeye devam eden ve gelecekte de edecek olan saf Rus realizmi ile dolu sözler.

leo tolstoy

Mutlu Olmayı Öğrenme

“Mutluluğun kaynağı dışımızda değil onları görebilme şeklimizdedir.”

Leo Tolstoy bu sözle yeni bir şey ortaya atmadı. Etrafımızda olup biten şeyler üzerinde belirli etkilerimiz vardır. Düşüncelerimizin ve duygularımızın bunlar üzerine etkisi çok daha büyüktür.

Genellikle belirli durumları değiştiremeyiz. Fakat bakış açımızı değiştirebiliriz. Boş olduğunu düşündüğümüz, başka yerlerdeki gizli fırsatları arayabiliriz.

İnancın Önemi

“İnanç, insan yaşamının anlamı hakkında bir bilgidir; bunun sonucu olarak insan kendini öldürmez, yaşar. İnanç, yaşamın gücüdür. Bir insan yaşıyorsa, o zaman bir şeye inanıyor demektir. İnanç olmadan yaşamak mümkün değildir.”

Leo Tolstoy gibi yüce inanışları olan bir insanın hayatında inancın özel bir yeri vardır. Ancak onun inanışları dinle sınırlı değildi. Bunun yerine bu inanışlar, inancın bir yük ya da motivasyon kaynağı olarak önemli bir rol oynadığı farklı durumların bir parçasıydı.

Leo Tolstoy sıkı sıkıya anarşizme, vejetaryenliğe ve barışa inandı. Katı inanışlarına sonuna kadar bağlıydı. Onlardan güç alıyordu.

Anlaşılamama

“Kimsenin beni anlayamayacağı düşüncesine alışmalıyım. Bu anlaşması zor olan tüm insanların ortak kaderi olsa gerek.”

Kendi düşüncelerimizin olması ve onlara körü körüne inanmamız kolay bir şey değildir. Çoğu insan anlaşılmadığını düşünür ve düşüncelerini bir kenara bırakıp içinde yaşadıkları topluma ayak uydururlar. Yapmamız gereken bu mu yoksa düşüncelerimizin arkasında durup daha yalnız bir hayat mı yaşamalıyız? Sizleri bu soru üzerine düşünmeye davet ediyoruz.

aydınlık tarafa açılan kapı

Bir Şeyleri Yapmanın Doğru Sırası

“İnsanlara rahipler, askerler ve profesörler bahşetmeden evvel, onların açlıktan ölüp ölmediklerini bilmek gerekmektedir.”

Eğer yiyecek bir şeyiniz yoksa ideolojinin, inancın, dinin ya da toprağın ne önemi var? Felsefe, edebiyat ve diğer benzer konular üzerine konuşmadan önce en önemlisi dünyadaki açlığa bir son vermek değil mi? Leo Tolstoy bu durumu böyle görmüştür.

Öncelik Meselesi

“Okullar çare değildir, çare kişilerin daha varlıklı olacağı ve daha çok boş vakit bulacakları bir ekonomik organizasyondur. Okullar bundan sonra gelir.”

Bu söz, son sözle harika bir şekilde eşleşiyor. Eşitlik ve refahın adil bir şekilde dağılımı Tolstoy’a göre çok önemli iki kavramdı. Kültürlü ve eğitimli olmak için ilk olarak temel ihtiyaçlarımızın karşılanıyor olduğundan emin olmamız gerektiğine, ancak bu koşulda daha büyük işler başarmaya odaklanabileceğimize inandı.

Evlilik

“Evlilik iki kişiyi fırtınalı sulara götüren bir sandaldır. Eğer iki kişiden biri ani bir harekette bulunursa, sandal batar.”

Leo Tolstoy için mükemmel evlilik iki kişinin de aynı yönde ilerlediği evliliktir. Yani, taraflardan biri başka bir yolda ilerlemeye karar verdiğinde, aşkla inşa edilen şey zarar görebilir.

Yücelik

“Sadelik, iyilik ve doğrunun olmadığı yerde yücelik yoktur.”

Bu Leo Tolstoy tarafından söylenen şimdiye kadarki en güzel sözdür. Yücelik güç ya da paraya değil,  alçak gönüllülük, cömertlik ve dürüstlüğe bağlıdır.

İlginizi çekebilir ...
Virginia Satir’in En İyi 9 Sözü
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Virginia Satir’in En İyi 9 Sözü

Virginia Satir'in sözleri, kendisi ve başkalarıyla bağlantı kurmak isteyen herkes için sevgi ve sıcaklık dolu hediyelerdir.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.