Edgar Allan Poe Hakkında Her Şeyi Öğrenin

İnsanlar Edgar Allan Poe hakkında pek çok şey söyler. Bazıları, pek çok ahlaksızlık yapan bir sapık olduğuna inanır. Onun hakkındaki her şeyi öğrenin!
Edgar Allan Poe Hakkında Her Şeyi Öğrenin
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 14 Aralık, 2019

Edgar Allan Poe, dünyanın en büyük edebi dehalarından biridir. Bazen eserlerini gölgede bırakan farklı hayatı hakkında pek çok efsane ortalıkta döner dolaşır. Poe, sonsuz yaratıcılık bahşedilmiş, harika bir hikaye anlatıcısıydı.

Gizem ve korku edebiyatı dünyası, Edgar Allan Poe’dan sonra tamamen değişti. İnsanlar bu büyük Amerikan yazarı, dedektif janrının yaratıcısı olarak görür. Aynı zamanda gotik edebiyatı yeniden canlandırmış ve korku janrına psikolojik bir bileşen katmıştır.

“İnsanın mükemmelliğine dair hiçbir inancım yok. Bence insan, insanlık üzerinde takdire değer bir nebze bile emeğe sahip değildir.”

– Edgar Allan Poe

Poe pek çok zorluk ve trajik olaylar yaşamıştır. Bazı eleştirmenler onu kaotik ve ahlaksız bir insan olarak göstermek için elinden geleni yapmıştır ve belli bir derecede başarılı da olmuştur. Öte yandan Poe sağduyu ve tedbir anlamında bir model olmadığı gibi, düşmanlarının lanse ettiği gibi bir canavar da değildi.

edgar allan poe

Edgar Allan Poe’nun Zor Geçen Çocukluğu

Edgar Allan Poe 19 Ocak 1809’da Boston, Massachusetts’te dünyaya geldi. Anne babası gezici tiyatro oyuncularıydı. Poe’nun iki kardeşi vardı. Anne ve babası, o iki yaşındayken öldü. Böylelikle o ve kardeşleri farklı aileler tarafından evlatlık alındı.

Poe John Allan isimli bir adamın ailesine gitti. Allan zengin bir iş adamıydı ve Poe’yu hayırsever bir hareket olarak evlat edinmişti. Evlatlık annesinin ölümü ve evlatlık babasıyla zor ilişkisi, Poe’nun eserlerinde tekrar eden iki temadır.

Poe, evlatlık ailesiyle İngiltere ve İskoçya’da yaşadı. Bu ülkede yaşam, gotik bir hava içinde geçer ve bu onun eserlerine yansımıştır. Sonuçta Amerika’ya geri döndüler ve orada Poe en iyi okullara gitti.

Çalkantılı Bir Gençlik

Edgar Allan Poe ilk eserini 14 yaşında yazdı. Bu, arkadaşının annesine delice aşık olduğu yaştır. Poe bu karşılıksız aşkla baş etmeye çalışırken kadın aniden öldü.

Poe gençken harika bir sporcuydu ve astronomiyi seviyordu. Virginia Üniversitesinde dil okumaya karar verdi. Orada kumara ve içki içmeye düştü, sonuç olarak da okuldan atıldı. Evlatlık babası onu kendi işlerinin birinde çalışan olarak işe aldı, fakat bu da çok uzun sürmedi.

1827’de gizli gizli ilk kitabı olan Tamerlane ve Diğer Şiirleri bastı. Ardından askere gitti ve iki yıl askerlik yaptı. Bunun ardından evlatlık babası yeni iş bulmasında ona yardım etti, fakat kısa süre sonra o işten kovuldu. Bu süre zarfında iki şiir kitabı daha yayımladı. 1832’de Baltimore’a gitti ve 13 yaşındaki kuzeniyle evlenip burada yaşamaya başladı.

“Lanetlenmiş” Bir Yazar

Poe’nun evlatlık ailesi sonuç olarak onu mirastan mahrum ettiler. Hayatta kalmak için çok sayıda gazetede sanat eleştirmeni ve muhabir olarak çalışmaya başladı. Keskin ve zekice stili, adının çıkmasına neden oldu. Çalıştığı süre içinde kendi eserlerini yayımlamaya devam etti. Altın Böcek ve The Raven and Other Stories onun bir yazar olarak tanınmasını sağladı.

Genç eşi 1847’de tüberkülozdan öldü. Kadının bu hastalığı Poe’yu içkiye ve uyuşturucuya itti. İnsanlar, eşi öldükten sonra çok güçlü bir  opioid olan afyon ruhu (lodanum) içmeye bile başladığını söyler. Aynı zamanda çeşitli sağlık problemleri yaşamaya başladı.

Poe yeni bir eş bulmak için çaresiz ve kaygılıydı. Hiçbirinde durulmadan ilişkiden ilişkiye atladı. İnsanlar afyon ruhu ile intihar etmeye çalıştığını söyler.

üzgün edgar allan poe

Son Yılları

Yaşamının sonlarına doğru, geçmiş aşklarından Sarah Elmira Royster ile tekrar iletişime geçti. 17 Eylül 1849’da evlenmeye karar verdiler. Fakat nişanlanmalarından kısa bir süre sonra Poe gizemli bir şekilde yok oldu.

3 Ekim’de onu sokakta, kafası karışık ve bir başkasının kıyafetleri içinde buldular. Arkadaşlarından biri onu hastaneye götürdü, 7 Ekim’de burada öldü. Kimse yok olduğunda ona ne olduğunu anlayamadı.

Otopsi sonuçları da yok oldu ve bugüne dek kimse ölümünün gerçek sebebini bilmemektedir. Poe’nun eserlerinin, ondan sonra gelen tüm büyük yazarları etkilediğini söylemekte hiçbir sakınca yoktur. Eserleri duygulandıran, güçlü ve derin eserlerdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Lanero, J. J., CSantoyo, J., & Villoría, S. (1993). 50 años de traductores, críticos e imitadores de Edgar Allan Poe (1857-1913). Livius, 3, 159-184.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.