Duygusal Yeterlilik Nedir?

Haziran 6, 2017

Duygusal yeterlilik, kişinin kendi duygularını tam bir özgürlükle ifade edebilmesi anlamına gelir. Bu terim, duygusal zeka yani duyguları belirleme becerisinden kaynaklanmıştır. Yeterlilik, kişinin başkalarıyla yapıcı bir şekilde etkileşim kurabilme seviyesidir.

Bu kişisel yeterlilik, kişinin kendi duygularını ve duygularının başka insanları nasıl etkilediğini kabul etme becerisine ve ayrıca duygusal kontrol ve uyum sağlama becerisine dayanmaktadır. Kişinin, başka insanların duygularını değerlendirmeden evvel kendi kişisel duygularını anlayabilmesi gerektiğini unutmamalıyız. 

Sosyal yeterlilik 

Duygusal yeterliğin bir diğer bireysel yanı da başkalarına karşı empati duygusuna sahip olmayı içermesidir. Çalışma ortamında ve ilişkilerde başarılı olmamız için sahip olmamız gereken becerileri kapsar. Etkili iletişim kurmak ve çatışmaları yönetebilmek için bu çok önemlidir.

Duygusal yeterlilik ile insanlar kendi duygularına ve başkalarının yaşadığı duygulara tepki verme becerisini elde eder. Böylece öfke, korku ve acı gibi duygular yaşayan birine doğru bir şekilde tepki verebiliriz.

İnsanın kendi duygularını tanıması, başkalarının tecrübe ettiği duygulara doğru tepki verme imkanını sağlar. Kendi duygularınızı bilmeden, bir başkasına yardım etmek ya da onlara empati duymak zordur.

Duygusal yeterlilik ile ilgili sağlık problemleri 

Duyguları içselleştirmenin fiziksel ve zihinsel sağlığımızın bozulmasına neden olduğu ortaya konmuştur. Stres seviyesinde yükselme de bu sorunlara dahildir ki bu durum, yüksek tansiyon gibi tehlikelere yol açabilir. Ayrıca hızlı kilo artışı veya kaybı ile aşırı yorgunluk yaşanabilir.

Duyguları bastırmak, depresyona yol açabilir ve başkalarıyla olan ilişkileriniz duygusal yeterlilik nedeniyle zarar görebilir. Duygusal yeterlilik konusunda güçlüğe yol açabilecek birçok duygusal sorun olsa da duygusal zeka, kişinin bu becerileri öğrenmesinde önemli bir rol oynar.

Becerilerini kullanmalarına engel olan ruhsal hastalıklar ya da problemler yaşayan kişiler için ilk adım olarak duygusal zeka geliştirmek önemlidir. Bir kişi, farklı duygu dizilerini ayırt edebildiği zaman, bu duyguları günlük hayatına uygulamayı öğrenmeye de başlar.

Resim: RubioBuitrago