Logo image
Logo image

Duygusal Acıyı İfade Etmek İçin 5 Yol

3 dakika
Duygusal Acıyı İfade Etmek İçin 5 Yol
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial
Son Güncelleme: 02 Eylül, 2018

Son zamanlarda duygusal acıyı ifade etmek, popülerliğini yitirmeye başladı. Herkes içten içe acı çekiyor olsa da çoğu insan acısını görmezden gelmeyi tercih ediyor. İnsanlar genellikle “pozitif” ve “enerjisi yüksek” olan kişilerle arkadaşlık kurmak isterken, duygusal acıya sahip olan insanlardan ise acı bulaşıcı bir hastalıkmış gibi uzak duruyor.  

Gerçek şu ki, tüm insanlar, bir noktada herhangi bir şekilde duygusal acı çeker. Bazıları diğerlerinden daha fazla acı çekse de, herkesin hayatında acı çektiği zamanlar olur. Ve acı çektiğimiz zaman, bu acıyı ifade edebilmek çok önemlidir. Duygusal acıyı bastırmak onu sadece daha çok şiddetlendirir ve üstesinden gelmeyi imkansız kılar.

“Acı verici bir durumu değiştirmek elinizden gelmese bile, her zaman yaşadığınız acı ile yüzleşmeyi seçebilirsiniz.”

Viktor Frankl

Sorun şu ki, çoğu zaman duygusal acıyı nasıl ifade edebileceğimizi bilemeyiz. Günün sonunda, kelimeler kifayetsiz kalır. Acıyı hafifletmek için kelimeler tek başına yeterli olmayabilir. Bu yüzden, bu yazımızda hissettiğiniz duygusal acıyı etkili bir şekilde ifade edebilmeniz için size yardımcı olacak bazı tavsiyeler vermeye karar verdik.

1. Acınızı haykırın

Öyle görünmese de, acı veren şeyleri düşünmek ve söylemek arasında büyük bir fark vardır. Düşünceler kelimelerle sarılıdır, ve hepimiz kendimizle devamlı olarak bir içsel diyalog sürdürürüz. Ancak düşünceler, görüşlerimizi düzenlememizi ve kesin olarak belirlememizi gerektirmez.

Some figure

Düşüncelerimizi yüksek sesle söylediğimiz anda yeni bir süreci başlatmış oluruz. Fikirlerimizi anlaşılır ve tutarlı bir mesaj oluşturmak için düzenleriz. Ayrıca, düşüncelerimizi anlaşılabilir kılmak için gerçekleri belirleyip, açıklarız. Böylece, acıları haykırarak duygusal boşalma (catharsis) yaşarız ve sonuç olarak rahatlarız. Rahatlamak için duygularınızı başkasına dökmenize gerek yoktur. Duygularınızı kendinize de anlatabilirsiniz. Ya da sesinizi kaydedip sonra dinleyebilirsiniz.

2. Rahatlatıcı faaliyetler ile gerginlikten uzaklaşmayı öğrenin

Duygusal acı çekmek büyük bir gerginliğe ve kurtulması zor olan rahatsız edici bir hoşnutsuzluk hissine neden olur. Ayrıca anksiyete ve endişeye, hatta duygusuzluk ve hissizliğe yol açabilir.

Duygusal birikimi azaltmak için egzersiz yapmaktan daha iyi bir şey olamaz. Fiziksel aktivite, odaklandığımız duyguları değiştirmeye yardımcı olur ve esenlik duygularını tetikleyen nörolojik süreçleri harekete geçirir.

3. Duygusal acınızı başka biriyle paylaşın

Genel olarak günümüz insanları, diğer insanların çektiği acılar karşısında kayıtsız kalmaya başladı, bu nedenle duygusal acıyı ifade etmek bazen çok zor olabiliyor. Kimse başkalarını rahatsız etmeyi, ya da daha kötüsü reddedilmeyi istemez. Ve kötü bir ruh halinden çıkmak tek başına çıkmak, bazen imkansızdır.

Some figure

Böyle bir durumda, yapabileceğiniz en iyi şeylerden biri yaşadığınız acıyı biriyle paylaşmaktır. Zor bir zaman geçirdiğinizi anlatın ve bu duygusal acının kendiliğinden gitmeyeceğine anlamasına yardımcı olun. Durumunuzu anlamak için ihtiyaç duyduğu bilgileri o kişiye, sakin bir şekilde, onunla zıtlaşmadan verin.

4. Fikir ayrılıklarından kaçının

Acınız sizi sinirlendirebilir ve başkalarıyla sorun yaşamanıza sebebiyet verebilir. Canınız yandığında istemeden de olsa sinirinizi ve huzursuzluğunuzu başkalarından çıkarmaya kalkışabilirsiniz.

Ancak bunu önlemek, uzun vadede durumu daha da kötüleştireceği için oldukça önemlidir. Fazla sinirli olduğumuzda, her türlü münakaşadan kaçınmamız gerekir. Aksi takdirde, kendimizi gereksiz bir tartışmanın içinde bulabiliriz. Böyle bir durumda fikir ayrılıklarıyla yüzleşmektense kaçınmak daha iyidir.

5. Günlük tutun

İnsanoğlu yüzyıllar boyunca çeşitli nedenlerden dolayı günlük tutmuştur. Duygusal acıyı ifade etmek de bu nedenlerden biridir. Düşüncelerimizi yüksek sesle söylemenin düşüncelerimizi yeniden düzenlediği gibi, düşüncelerimizi yazmak da en az söylemek kadar onları organize etmemize ve netleştirmemize yardımcı olur.

Some figure

Yazmak, birikmiş duyguların boşalmasını sağlar. Ayrıca, olayları farklı bir bakış açısıyla görmenize yardımcı olur. Yazdıklarınızı okumak, duygularınızı uzaktan görmenizi sağlar. Bu onları daha iyi işlemenize ve mantıklı bir şekilde görmenize yardımcı olur. Duygularınızı bir  kağıda dökmek, acılarınızdan kurtulmanız için size bir çıkış kapısı açar.

Duygusal acıyı ifade etmek için verdiğimiz tavsiyelerin hepsi birbirinden değerlidir. Aslında, her şey sessiz kalmaktan, acıyı bastırmaktan veya içinde tutmaktan daha iyidir. Acının gitmesi için dışarı çıkmasına izin vermeniz gerekir. Duygusal acıyı ifade etmek, acıyı işlemek ve sonunda ondan kurtulmak için tek yoldur.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.