Logo image
Logo image

Duygular: İki Yüzü de Değerli Madalyonlar

3 dakika
Duygular: İki Yüzü de Değerli Madalyonlar
Son Güncelleme: 22 Ekim, 2018

Duygular psikolojik yaşamınızın en önemli bölümlerinden biridir. Evrenseldir ve düşünceleriniz ile psikolojik süreçlerinizi yönetme yeteneğine sahiptir. Kalp atışınızın ritmini, nefes alışınızı hatta teninizin iletkenliğini bile değiştirebilir.

Hayati önem taşır çünkü bu değişiklikleri diğer insanlarda da fark etmenizi sağlar. Her insan mutluluğu, acıyı ve şaşkınlığı deneyimler. Genel manada size benzerler fakat küçük detaylara gelindiğinde hepimiz birbirimizden oldukça farklıyızdır. Aynı kırışıklıklar ve ifadelere sahip iki tane surat bulmak mümkün değildir. Aynı durum duygularımız için de geçerlidir.

Duygularınızın ilk yönü: mesaj

Bu makalenin başlığında duyguların iki yüzü olan bir madalyon olduğunu söylemiştik. Bu her iki yüz de değerlidir fakat aynı zamanda yanlış anlaşılabilir veya aleyhinize dönebilir. İlk yüz nedir? Duyguların ilk yüzü verdikleri mesajdır: size söyledikleri veya söylemeye çalıştıkları şeydir.

Some figure

Mutluluk size “Hey, farketmediysen söyleyeyim, iyi bir şey oldu!” der. Sizi dürter çünkü mutlu olmanızın vakti gelmiştir ve belki de eğleneceksinizdir. Birden bire bir gülümseme ortaya çıkar ve yüzünüz aydınlanır. Bir çiçek gibi açarsınız çünkü bu duyguya tüm kalbinizle sarılırken başınıza gelenleri paylaşmak istersiniz.

Mutluluk size verdiğiniz karar konusunda haklı olduğunuzu da söyler. Seçtiğiniz yolu geçerli kılar ve güçlendirir. Dolayısıyla ne zaman benzer bir ikilemde kalsanız büyük ihtimalle aynı seçeneği tercih edeceksinizdir.

Ayrıca, mutluluk sizi daha cömert ve daha az şüpheci yapar. Hatta yolladığı mesajı anladığınızda her şey hakkında bu kadar endişe etmiş olmanın ne kadar da “salakça” olduğunu düşünebilirsiniz.

“Mutluluğun tam anlamıyla kıymetini anlamak için, onu bölüşecek birine sahip olmalısınız.”

– Mark Twain

Mutsuzluk ve tiksinme

Mutsuzluğun da size bazı mesajları vardır. Sizin için önemli bir şeyi kaybettiğinizi söyler. Bu bir arkadaş olabilir, bir imkan veya çok sevdiğiniz bir eşya bile olabilir.

Mutsuzluk ayrıca bir anlığına durmanız ve düşünmeniz için bir çağrıdır. Anlatınıza uymayan bir şey olduğunu söyler genellikle. Sivri köşelerinin size batarak zarar vermemesi için onu çekip çevirerek uyumlu hale getirmeniz gerekecektir.

Belki de en güçlü mesaja sahip olan duygu ise tiksinmedir. Bunu hissetmenize sebep olacak her ne ise ondan kendinizi uzaklaştırmanızı söyleyen net ve direkt bir çağrıdır. Korkunun size tehlikeli bir durumdan kaçmanızı anlatışından çok da farklı değildir, fakat bu kadar fazla yanıtı da gözden geçirmeniz gerekmez. En yaygın yanıt kaçınmadır.

Karışık duygular

Bu üç duygu, madalyonun ilk yüzünün bazı örnekleridir: mesajın. Ayrıca burada duygusal zekanın ne kadar önemli olduğunun da altını çizmelidirler. Dinlemeyi bilmek ve duygunun size söylediği şeyi anlama meselesidir. Fakat bu kadar basitse neden bizim için bu kadar zordur?

Çünkü çoğu zaman aynı anda tek duygu deneyimlemezsiniz. Kaç defa hem mutluluk hem de korkuyu aynı anda hissettiniz? Yeni ve heyecanlı bir projeye başladığınız bir dönemi ve birden bire bunu başarıp başaramayacağınıza dair şüpheler duymaya başladığınızı düşünün.

Yeni bir şans elde ettiğiniz, fakat bunun yapmak istediğiniz birçok şeye hayır demek anlamına geldiği o zamanı düşünün, ya da taşındığınız ve bu sayede bazı insanlara daha yakınlaştığınız fakat bazılarından da uzaklaştığınızı…

Duyguların ikinci yüzü: enerji

Eve tamamen bitkin bir şekilde geldiniz, bir şeyler yemek için mutfağa gidiyorsunuz ve birden bire alt dairenizden kara bir duman yükseldiğini görüyorsunuz. O an, tüm yorgunluğunuz kaybolur ve harekete geçersiniz.

Ertesi gün sınavı olan ve saatler boyunca çalışan öğrencilerin durumuyla aynıdır. Hissedebileceğiniz duyguların bir çoğu size kafein dolu bir içecekten daha fazla enerji verebilir.

Some figure

Duygu ne kadar yoğunsa size o kadar enerji verir. Eğer bir ormanda bir aslan ile karşılaşırsanız bu son derece iyi olabilir. Fakat, günümüzde yaşadığımız modern dünyada enerjiyi çok daha zeki bir biçimde idare etmelisiniz. Örneğin, öfke veya hiddetten alacağınız enerji ile hem kendiniz hem de diğer insanlara son derece zarar verebilirsiniz.

Sonrasında pişman olacağınız, hem hoş olmayan ve hem de geri döndürmesi güç, zarar verici bir şey söyleyebilir veya yapabilirsiniz. Örneğin, spor yapmak duygularınızı yönetmek için faydalı olabilir. Kendiniz veya bir başkasına zarar vermeksizin o enerjiden kurtulmanızı sağlayacak bir yol verir.

Yazı mı, tura mı? Gördüğünüz gibi duygular aslında her ikisidir. Bilgi ve enerjidir. Zeki bir biçimde yönlendirmeyi öğrenirseniz size büyük mutluluk sağlayabilecek son derece güçlü unsurlardır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.