Logo image
Logo image

Düşünmenizi Sağlayacak 5 Film

4 dakika
Düşünmenizi Sağlayacak 5 Film
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González

Tarafından yazılmıştır Alejandro Rodríguez
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Filmler, sahip olduğumuz her tür duyguyu canlandırıp harekete geçirme özelliğine sahiptirler. Bizi mutlu ederler, sevinçten ya da üzüntüden ağlamamıza yol açarlar, bize ilham verirler… Ancak bu duyguları yaşarken dahi filmleri genellikle sadece dünyadan bir süreliğine kopmak ya da vakit geçirmek için bir yöntem olarak görürüz. Buna karşın, filmlerin vermiş oldukları güçten nasıl fayda sağlayabileceğimizi bilsek, onları potansiyelimizin tamamını ortaya çıkarma konusunda bizim için iyi birer araç haline dönüştürebiliriz.

Sizler için hazırladığımız bu yazıda insanı düşünmeye davet eden beş filmden bahsedeceğiz. Bundan sonra size ilham kaynağı olan ya da sizi motive eden bir şey gördüğünüzde, bu filmlerin her biri ihtiyacınız olan desteği verebilir. Yapmanız gereken tek şey onları açık fikirli bir biçimde izlemek ve verdikleri mesajlara değer vermek olacaktır.

1. Sil Baştan

Bir kişiyi geçmişinizden ve hafızanızdan tamamen silmek mümkün olsaydı ne olurdu? Eski sevgililerinden birini hatırlamasa kendini çok daha iyi hissedeceğini kim düşünmemiştir ki? İşte tam da bu senaryo, sizi düşünmeye yönlendiren filmlerimizden ilkinin konusu. Filmin kahramanı, onu bir daha özlememek için eski kız arkadaşını hafızasından silmeyi tercih ediyor.

Ancak, gerçek hayatta da olduğu gibi, filmin kahramanı olan Jim Carrey için işler hiç de düşündüğü kadar kolay olmuyor. Artık hakkında hiçbir şey hatırlamadığı eski kız arkadaşına şans eseri yeniden rastlayan kahramanımız, bu kez yeni bir aşk hikayesine yelken açıyor. Bu hikaye, sizin de uzun süre üzerinde düşünmenize neden olacak kadar ilginç ve düşündürücü.

2. Bugün Aslında Dündü

Yerel bir televizyon kanalında sunucu olarak çalışan Phil Connors, geleneksel olarak yapılan Groundhog Day kutlamalarını aktarmakla görevlendirilir. Ancak bilmediği bir sebepten dolayı, zaman boyutunda kapalı kalıp sıkışır ve aynı günü defalarca yaşamak zorunda kalır. 

İlk başlarda kahramanımız, üzüntü ya da korku gibi olumsuz özellikler taşıyan tüm duyguları hisseder. Ancak yavaş yavaş içine düştüğü bu durumdan mümkün olduğu kadar fazla bir biçimde yararlanması gerektiğini anlar. Böylece, Groundhog Day kutlamasından olabildiğince çok zevk almak için bazı davranışlarında değişikliklere gitmeye başlar.

Bu film, vermiş olduğumuz küçük kararların günlük yaşantımızda ne denli önemli etkilere yol açabileceğini anlamamıza yardımcı oluyor. Sonuç olarak, yaptığımız davranışlar ve sahip olduğumuz düşünceler, aslında ne tür bir hayat sürdüğümüzü belirleyen etmenlerdir. Peki öyleyse, neden bilinçli bir biçimde bunları yönlendirmeye çalışmayalım ki?

3. Yıldızlararası

Düşünmeye davet eden filmlerden bir diğeri de Yıldızlararası adlı yapım. Bu film, bilim, günlük sorunlar ve insana ait problemlerin bir karışımı olan ve yaklaşık üç saat boyunca yoğun bir biçimde ilerleyen özellikli bir yapıya sahip.

Bu film bizleri, arkadaşlık, aile, yalnızlık vb. kavramlar hakkında düşünmeye yönlendiriyor. Ancak aynı zamanda, gezegenimize karşı sahip olduğumuz sorumluluklar, uzayın keşfi ve insanlığın geleceği gibi konular filmi izlerken üzerinde fikir yürütebileceğimiz konular arasında bulunuyor. Çok hızlı bir biçimde akan tüm bu konular, bir dakikalığına bile olsa ekranın başından ayrılamamanıza neden olacak.

4. V for Vendetta

Film, bir kitabın ya da komedi serisinin beyaz perdeye uygulanıp çok büyük başarı göstermiş nadir örneklerinden biri. Alan Moore’a ait romanın film versiyonu, gerçekten de çok önemli bir fenomen haline gelmeyi başarmıştır. Hatta filmde yer alan fikirler gerçek dünyada bir sosyal hareketin başlamasına bile neden olmuştur.

Film, Birleşik Krallık hükumetinin zorba ve baskıcı uygulamalarını sona erdirmek isteyen gizemli bir karakter olan V’nin izini sürüyor. Bu berbat dünyada ülke, zorbalığın ve gaddarlığın içine düşmüştür. Filmin kahramanı ise her ne pahasına olursa olsun tüm vatandaşların özgürlüklerini geri alabilmelerini sağlamak için çaba harcamaktadır.

V for Vendetta, insanı düşünmeye yönlendiren şüphesiz en iyi filmlerden biridir. Filmi izledikten sonra, özgürlük, cesaret, kendini feda etme ve devlet kontrolü gibi kavramlar hakkında düşünmeniz kaçınılmaz olacaktır. Bu çok özel film şimdiden bir klasik haline dönüşmüştür.

5. Dövüş Kulübü

Bu yazımızda sizler için hazırladığımız film listesinin son sırasında ise, son zamanların en fazla tekrar edilen cümlelerinden birinin çıkış kaynağı olan film yer alıyor: “İstemediğimiz şeyleri, sahip olmadığımız parayla, sadece hoşlanmadığımız insanları etkilemek için satın alırız.” Filmin ana fikri şu: sosyal beklentilerin çöküşü ve insanın gerçekten de istediği kararları alabilmesi.

Ancak bu konuları pozitif bir biçimde ele almak yerine Dövüş Kulübü” konuya oldukça belirsiz ve anlaşılması güç bir biçimde yaklaşıyor. Filmin içeriğinde ise adeta yok yok: şiddet, ölüm ve film süresince devam eden büyük bir çılgınlık.

Bizi düşünmeye zorlayan filmlerin sayısı elbette bu kadarla sınırlı değil. Kaçınılmaz bir biçimde düşünmenize yol açacak çok daha fazla sayıda filmin var olduğunu altını çizmemiz gerekir. Ancak yine de yukarıda sıraladığımız beş film, düşünmeye başlamanız için çok güzel bir çıkış noktası olacaktır.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.