Dikkat Dağıtıcılarla Dolu Bir Dünyada Nasıl Odaklanmış Kalınır?

Bu yazıda, her gün yüzleşmemiz gereken en yaygın dikkat dağıtıcıları ve bunları nasıl kontrol edebileceğimizi tartışıyoruz.
Dikkat Dağıtıcılarla Dolu Bir Dünyada Nasıl Odaklanmış Kalınır?
Sergio De Dios González

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Sergio De Dios González.

Tarafından yazılmıştır María Hoyos

Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Hızlı performansın gerekli olduğu küreselleşmiş ve çok talepkar bir dünyada yaşıyoruz. İşlerin teslim tarihleri her geçen gün kısalan yaşamlarımızda odaklanmak çoğu zaman imkansızdır.

Sonuç olarak, zaman kazanmak için zihnimiz aynı anda birçok şeyi yapmaya çalışır. Bu uygulama genellikle feci sonuçlar verir. Bunun nedeni, ilgili uyaranların sayısının artması ve bunun sonucunda da odağımızı ve konsantrasyonumuzu kaybetmemize neden olmasıdır.

Bu yazıda, her gün yüzleşmemiz gereken en yaygın dikkat dağıtıcıları ve bunları nasıl kontrol edebileceğimizi tartışıyoruz.

Sadece dış uyaranlar değil, aynı zamanda müdahaleci düşünceler de dikkat dağınıklığına neden olabilir. Bu düşünceler, yaptığımız görevle ilgili bile olmayabilir.

Neden dikkat dağınıklığı yaşarız?

Odak noktamızı ve konsantrasyonumuzu kaybederiz, çünkü bir şekilde buna programlanmışızdır. Beynimiz bir alet kutusudur ve konsantrasyonumuzu etkileyebilecek birçok savunma mekanizmasına sahiptir.

düşünen kadın

En önemlilerinden biri doğrudan ağrı ile ilgilidir. Acı çekmekten kaçınmak için dikkatimizi bize zarar veren şeylerden başka yöne çevirme eğilimindeyiz. Genellikle insanlar, bu duygudan kurtulmanın bir yolu olarak acıya neden olan şeyleri uzaklaştırırlar.

Dikkat dağıtıcılar bu anlamda olumlu olabilir veya en azından onları lehimize kullanabiliriz. Bununla birlikte, dikkat dağıtıcı şeyleri neredeyse her zaman olumsuz bir şekilde görürüz. Bunun nedeni, odaklanma eksikliğinin bizi yavaşlatması ve verimliliğimizi etkilemesidir. Çoğu zaman sorun, odağımızı kaybetmemiz ve düşüncelerimizin kontrolü ele geçirmeye başlamasıdır.

Dikkatimizi ne dağıtır?

Bazı dikkat dağıtıcılar insanlar kadar eskidir ve diğerleri sadece modern yaşam tarzımızın bir sonucudur. Bir sinek vızıldadığında veya cep telefonumuz titrediğinde dikkatimiz dağılabilir. Dikkati doğrudan etkileyen bazı patolojiler de vardır.

Herkes dikkat dağıtıcılara eşit derecede duyarlı değildir. Ancak, yeni teknolojilerin çevremizle etkileşim biçimimizi değiştirdiği konusunda hepimiz hemfikiriz. Günümüzde hayatımızı fiziksel ve sanal olmak üzere iki farklı düzlemde yönetiyoruz.

Udemy tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Z kuşağı ve Y kuşağının %36’sı telefonlarında 2 saat veya daha fazla zaman harcıyor. 100 yıl önce, aynı 2 saat dinlenerek, kitap okuyarak veya parkta yürüyüş yaparak geçiyordu. Bunu anladığımızda, bazı konsantrasyon egzersizleri yapmak bizim için daha kolay olacak.

Odaklanmak için ne yapabilirim?

Odaklanmanıza yardımcı olmak için günlük yaşamınızda uygulayabileceğiniz bazı uygulamalar şunlardır:

  • Öncelikleri belirleyin: Sizin için önemli olan ve olmayanları belirleyin. (İşiniz, aileniz vb.).
  • Dikkat dağıtıcıların gerekli olduğunu anlayın: Biz makine değiliz. Bu nedenle dinlenmeye, yemek yemeye ve sosyalleşmeye ihtiyacımız var. Eğlenmek için yaptığınız şeyleri ajandanıza yazın. Bunlardan bazıları arkadaşlarla dışarı çıkmak, kitap okumak veya televizyon izlemek olabilir. Bunları önemli buluyorsanız, neden gündeminizin bir parçası değiller?
  • Kendinizi fişten çekin: Yukarıda bahsettiğimiz gibi, sanal yaşamımız fiziksel yaşamımıza meydan okuyor. Bu nedenle sosyal medya kullanımına sınırlı bir süre ayırmalısınız.
  • Tek seferde bir görev yapın: Çoklu görev herkes için değildir. Aynı anda iki şeyi yapmaya çalıştığınızda odaklanamıyorsanız, çoklu görev sizin için doğru yöntem olmayabilir. Bunun yerine, görevleri tek tek tamamlamaya çalışın.
  • Gerçekçi hedefler belirleyin: Olmadığınız biri olmaya çalışmayın. Bir görevi iki saat içinde bitiremeyeceğinizi biliyorsanız, kendinize gerçekten tamamlamanız gereken zamanı verin. Kendinize yalan söylemeyin.
güneşe bakan mutlu kadın

Dikkat dağıtıcılar hayatın gerekli bir parçasıdır

Kaçınılmaz oldukları için dikkat dağıtıcılar hakkında çok fazla endişelenmemeliyiz. Onları kontrol etmek önemlidir, ama aynı zamanda onları hayatın gerekli bir parçası olarak kabul etmek de önemlidir.

Beynimiz her zaman %100 kapasitede çalışmaya programlanmamıştır. Bu nedenle, vücudumuzun ihtiyaçlarını belirlemeyi öğrenmeli ve onları tatmin ettiğimizden emin olmalıyız. Mola verin, yemek yiyin ve egzersiz yapın. Tüm bunlar, günlük görevleriniz sırasında odaklanmanıza yardımcı olacaktır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.