Diğer Herkes Gitse Bile Anneniz Daima Yanınızda Olacaktır

Diğer Herkes Gitse Bile Anneniz Daima Yanınızda Olacaktır

Son Güncelleme: 14 Mayıs, 2017

Anneliğin birçok türüdür vardır ve her anne bunu doğru şekilde yapmayı bilmez. annelik tarzlarıyla ya da kendi hüsran dolu arzularını çocuklarına yansıtarak acıya yol açan zehirli anneler de vardır.

Fakat çoğu anne sonsuz bir sorumluluk duygusu ve bağlılıkla çocuklarını sever ve korur. Diğer herkes gitse bile anneniz daima yanınızda olacaktır.

Küçültülen, görünmez hale getirilen ve hatta bazen kıymeti bilinmeyen emeklerini unutmamalıyız. Çoğu kişi için hayatımızdaki en büyük gurur, annelerimizin yanımızda olmasıdır.

Annelerin fedakarlığı

Annelerimiz, bizi büyütmek ve mutlu etmek için düşündüğümüzden çok daha faza şeyden fedakarlık eder. Daha on yıl öncesine kadar kadınlar, anne olabilmek için her şeyden vazgeçmek zorundaydı çünkü toplum, aynı anda hem anne olmalarına hem de çalışmalarına izin vermiyordu.

Artık zaman değişti ve olumlu gelişmeler elde edildi ama kadınların çocuk sahibi olup çocuklarını yetiştirirken her şeyden vazgeçmemesi için kat etmemiz gereken çok uzun bir yol var hala.

Anneler öyle cömerttir ve çocuklarını öyle çok severler ki çocuklarına sahip oldukları her şeyi vermek isterler. Çoğu anne, aynı anda birçok sorumluluk yüklenerek diğer hayallerinin de peşinden gider. Diğerleri için ise çocukları öncelikli işleri hâline gelir. Her halükarda, bir annenin çocuğuna yaptığı yatırım mutlaktır.

“Beşiği sallayan el, dünyayı yöneten eldir.”

– William Ross Wallace

Çocukları daha fazlasına sahip olabilsin diye mücadele eden anneler

Çoğu anne, çocukları sevdikleri şeyi yapabilsin diye elinden geleni ortaya koyarak hüsranla sonuçlanmış rüya ve heveslerinin yarasını iyileştirir.

Bizi mutlu görmek, onların kişisel başarısıdır, yıllardır sessiz sedasız verdikleri emeklerin karşılığıdır. Üşüdüğümüzde üzerimizi örterek, bize güzel değerleri öğreterek, zor zamanların ardından göz yaşlarımızı silerek yanımızda olurlar. Hiç kimsenin güvenmediği zamanlarda annemiz bize güvenmiştir…

Öğrendiklerinizi görmekten ve yakında olduğunuzu bilmekten mutlu olurlar. Yanlarından ayrılmanız gereken zamanın geleceğini düşünürler. Sizi mutlu ve özgür gördüklerinde boş bir yuva görürler ama kalpleri dopdoludur.

Anneler, çocukları için en iyisini ister ve en iyisini yapar. Bu yüzden günün 24 saati çalıştıkları hâlde bizi tek bir dakika bile ihmal etmezler.

İyi ve nazik biri olduğumuzu duyduklarında gözleri gururla dolar. Biz okuldayken de yetişkin olduğumuzda da bizim için heyecanlanırlar.

Her şey ters gidiyor gibi gözüktüğünde hep yanımızdadırlar

Anneniz sizi asla bırakmayacaktır, artık ona ihtiyacınız olmadığını defalarca söyleseniz bile… Anneler şunu bilir ki böyle şeyler söylediğimiz anlar aslında onlara en çok ihtiyaç duyduğumuz anlardır. Sizinle zaman geçirmek için, fırtınalı zamanlarda sığınağınız olmak için geri gelirler.

Hayatın getirdiği yaralarınızı iyileştirebileceksiniz çünkü anneniz, bütün doğallığı ve dostluğuyla sizi rahatlatacak, kalbinizi ısıtacak ve sizi anlayacak… Yolunuzu kaybetmediğinize emin olmak istediğinizde yanınızda olacak, sizi stres ve gelenekselcilikten koruyacak. İşte bu, hiç olmadığınız kadar kendiniz olduğunuz zamandır.

“Evrende birçok harikalar var ama yaratılışın şaheseri, anne kalbidir.”

– Ernest Bersot

Anneler, sığınağımız ve yönümüzdür. Kalbimizi çalarlar ve onlar artık burada olmadığında neler olabileceğini hayal bile etmek istemeyiz. İşte bu yüzden, hâlen imkanınız varken onu mutlu etmeli ve ona sevginizi sunmalısınız.

Annenize hak ettiği zamanı ayırın ve hiç kimsenin sizi onun gibi sevemeyeceğini bilin. Anneler ve çocukları arasındaki sevgi eşsizdir. Bu sevgiyi her zaman yaşayabilirsiniz, çünkü bu, varlığımızın en samimi ve harika unsurudur.

Resimler: Fairy Tales

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.