Depresyon Belirtilerinden 5 Dakika İçinde Kurtulabilirsiniz

Depresyon Belirtilerinden 5 Dakika İçinde Kurtulabilirsiniz
Gema Sánchez Cuevas

Yazan ve doğrulayan psikolog Gema Sánchez Cuevas.

Son Güncelleme: 13 Şubat, 2018

Depresyonun belirtileri bazı durumlarda açıkça gözlemlenebilirken bazılarında hiç fark edilmeyebilir. Kimi zaman ne kişinin kendisi depresyonda olduğunun farkındadır ne de etrafindakiler.

Bu özellikle de çocuklarda ve yaşlılarda böyledir. Bunun tam tersi de olabilir. Herkes kısa süreliğine üzgün ya da morali bozuk olan kişileri depresyonda olmakla yaftalar, halbuki bu doğru değildir.

Depresyon dediğimizde, normal üzüntü durumunun ötesinde bir zihinsel rahatsızlıktan bahsediyoruz. Bu bir gecede ortaya çıkabilecek bir durum değildir.

Aslında çoğu durum için depresyonun tamamen kendini göstermesi yıllar alır. Kişinin psikolojisini riske atan unsurlar, değişkenler, yapılanmalar ya da nöropsikolojik faktörler olsa da depresyon her zaman bu gibi faktörlerden kaynaklanmaz. Elbette birçok vakada bütün bunlara sebebiyet veren depresyondur.

“Üzüntü kuşunun üzerinizden uçmasını engelleyemezsiniz fakat kafanızın üstünde yuva kurmasını önleyebilirsiniz.”

– Çin atasözü

Tipik bir depresyon vakası karamsarlık, üzüntü, asabilik ya da yorgunluk veya enerjisizlik belirtileri gösterir. Bunların yanı sıra güçsüzlük hissi ve kişinin kendisini kabullenmemesi de vardır.

Terk edilme, suçlama ve kendini koruma ihtiyacı ile ilişkili düşünceler ve duygular su yüzüne çıkar.

depresyondaki kadın

Depresyonun Pek Fark Edilmeyen Belirtileri

Depresyonun bunlardan daha az gözlemlenebilen belirtileri vardır. Bunlar genellikle durumunu “bilinç-öncesi”nde tespit eden kişiler için geçerlidir.

Yani bu kişiler bir şeylerin düzgün gitmediğini fark edebilecek durumdadır. Ancak, bu sorunu tam olarak tespit edemezler ya da gereken önemi göstermezler.

Bunun yerine, görmezden gelmek ya da gizlemek adına bazı davranışlar geliştirirler.

Depresyonun belirtilerinden biri ise tuhaf bir beslenme ve uyku alışkanlığıdır. Örneğin, kişi yedikleri konusunda son derece seçici olur ya da bir yemekten fazlasıyla tiksinebilir.

Ya da kaotik beslenme düzeni olan kişiler bazen her zamankinden daha uzun süre bir şeyler yemeden durabilir. Yemeklerinde aşırıya kaçarak bunun tam tersini yapanlar da vardır. İçindeki boşluk hissini sonsuza kadar yiyerek doldurmaya çalışanlar gibi.

Depresyonda olan insanların bir diğer gizli belirtisi de mutlu hissetmedikleri halde öyleymiş gibi davrandıkları için rahatsızlık duymak ve bunun içten içe diğerlerine de pek inandırıcı gelmemesidir. 

Ayrıca, sosyal davranışlarına gelince, herkesle kaynaşabildiklerini fakat gerçek anlamda bir samimiyet kurmaya yanaşmadıklarını söyleyebiliriz. Başkalarıyla çok fazla vakit geçirmezler ve toplanıp buluşmak gibi aktivitelere katılmamak için her zaman bir bahane bulurlar.

Bunun yanı sıra, depresyonun  bir diğer  gizli belirtisi ise duygusal anlamda hassaslıkla ilişkilendirilir. Bu hassaslık onları gerçek anlamda “tedirgin” bir hale getirir. Bu da demek oluyor ki mutlu oldukları an süresinde gösterdikleri mutluluk orantısızdır.

Buna ek olarak, bir de diğer insanların ya da kendilerinin başka zamanlarda fark etmeyeceği şeylere öfkelenirler. O kadar değmeyecek durumlar için ağlayabilirler. Bunlar depresyonu gizlediğinin göstergeleri olabilir.

5 Dakika Tekniği

2007 yılında, Essex Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, doğanın modumuza olan etkisini ölçmek için bir deney yaptılar.

Bu deneyin altında yatan fikir, doğal ortamlarda bulunmanın tutumumuzu iyileştirdiği düşüncesiydi. Ancak doğanın, ilk başta hipotezlerini geliştirirken tahmin ettiklerinden daha fazla bir etkiye sebep olduğunu keşfettiler.

Uzmanlar, doğayla sadece 5 dakikalığına bile  iç içe olmanın  depresyon belirtilerini %70’e kadar azalttığı sonucuna vardılar.

Hepimizin de bildiği gibi, morali bozuk hissettiğimizde kendimizi eve kapatmak hiç iyi bir fikir değildir. Bilmediğimiz şey ise olumsuz duyguları en iyi orman, bahçe gibi yerlerde ya da doğanın ve yaşamın içinde bulunduğumuz herhangi başka bir mekanda daha iyi yönetebileceğimizdir. Ayrıca bunun sadece 5 dakika aldığını da bilmiyorduk.

kelebek

Şimdilerde “ekoterapi” olarak adlandırılan akımlar var. Bunlar, doğal bir ortam içinde bulunmanın sorunlarımıza çözümler getireceğini iddia eder.

Birçok araştırma sonucunda, daha doğal bir ortamda kısa bir süre kalmanın ve problemleri arkamızda bırakmanın enerjimizi tekrar toplamamızı sağladığı kanıtlanmıştır.

Tipik ya da gizli depresyon belirtileriyle karşı karşıya kaldığınızda doğayı terapinizin bir parçası haline getirmeyi denemeye değer. Tek yapmanız gereken yeşillik bir alan bulmak ve en az beş dakika boyunca orada durmaktır. 

Diğer yaşam formlarıyla hoş bir etkileşime geçmek mutluluk hissi uyandırır ve duygusal dengemizi yeniden kurmamıza yardımcı olur. Üstelik bir maliyeti yoktur ve çok zamanınızı da almaz. Bir deneyin!

İlginizi çekebilir ...
Depresyon: Karanlık Üzerimize Çöktüğünde
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Depresyon: Karanlık Üzerimize Çöktüğünde

Depresyon, bizi yakalayıp gölgemiz haline gelen bir acıdır. Çoğu zaman, tehlikeli yakın dostuyla birlikte gelir: anksiyete.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.