Danimarkalılar İçin Hygge, Mutluluk Demektir

Danimarkalılar İçin Hygge, Mutluluk Demektir

Son Güncelleme: 20 Eylül, 2017

Dünyanın en mutlu insanları Danimarka’da yaşıyor. Neden mi? Bu soruya tek bir kelimeyle cevap verebiliriz: hygge. Bu kelimenin tam çevirisini yapmak mümkün değil ama kişisel sağlık, kendini iyi hissetme, sevdiklerinizle güzel anları paylaşma ve evde eğlenceli zaman geçirmekle ilgili bir kelime.

Dışarısı soğukken evde olmayı, eşinizle ya da çocuklarınızla bir kahve içmeyi ya da elinize bir kitap alıp çay yudumlamayı kim istemez ki? Bunu her gün yapmak sıkıcı olabilir ama bunu belli sıklıkta tekrarlamak sizi mutluluğa yaklaşacaktır.

Belki şu an çok soğuk değil. Ama battaniye ve kanepeyi, arka bahçenizdeki küçük terasla ya da yanınızdakilerin ve onlarla paylaştığınız sözlerin attığınız adımlardan çok daha değerli olduğu bir yürüyüşle değiştirebilirsiniz. Şundan eminim ki Danimarka diline özgü bu sözcüğü hayatınıza uygulamanın binlerce yolunu bulabilirsiniz.

Mutlu olmaktan çekinmeyin

Danimarkalılardan hygge’yi (başka hiçbir dile tam olarak çevrilemeyen yerel bir kelime) tanımlamaları istendiğinde, onları mutlu eden şeylerle ilgili olduğunu söylüyorlar. Hygge daha ziyade bir tavır ya da yaşam tarzı. Evinizdeki en rahat yeri bulup sevdiklerinizle zaman geçirmek ve görevleri bir kenara bırakmak. Bu İskandinav ülkesinin insanlarına göre kışın maruz kaldıkları aşırı kış koşullarında bile yaşamanın en güzel yolu bu.

En soğuk aylarda Danimarkalılar neredeyse tüm günü evlerinde geçiriyor (yılın bu döneminde sadece 4 saat gündüz yaşanıyor). Bu yüzden ev dekorasyonu, rahat mobilyalar ve büyük bir odaya sahip olmak bu insanlar için çok önemli. Ev içindeki aktivitelere de çok dikkat ediyorlar: okumak, film izlemek, muhabbet etmek, yemek pişirmek, oyun oynamak, öğrenmek ve her şeyden önemlisi aileleriyle zaman geçirmek.

şömine önünde sıcak bir şeyler içmenin mutluluğu

Samimi mekanlar ile mutluluk garanti

Minimalist stil, Danimarka’da “yasak”. Bunu kullanmıyorlar çünkü rahat, koruma ve sıcaklık hissini azaltıyor. Evlerini dekore ederken turuncu ve kırmızı gibi sıcak renkleri tercih ediyor, ahşap mobilya kullanıyor ve faydalı aksesuar ve eşyalarla dekorasyon yapıyorlar.

Alan ya da çevrelerinin sıcaklığı, ışıklandırmayla da ilgilidir. Günün büyük bir bölümü karanlık olsa da mum, loş ışık ve odayı ısıtmak ya da aydınlatmak için şömine kullanmayı tercih ederler. Çok parlak ve güçlü ampulleri kullanmazlar.

küçük sade mumlar huzur verir

Yalnızca giysilerinde değil halı, perde ve battaniyelerde kullandıkları kumaşlardan söz etmek de önemlidir. Genelde kalın ve rahat malzemeden toprak renginde kumaşları tercih ederler.

Danimarkalılar için bu, mutluluk tanımlarının bir parçasıdır. Bu duygu, sadece evde zaman geçirmekten mutlu olmak değil, dışarı çıkamadıkları zamanlarda evde kalmaktan zevk almakla ilgilidir. Ya da hava çok güzel olduğunda bile evde zaman geçirmekten mutlu olmakla!

Hepimiz hygge konseptinin tadını çıkarabilir miyiz?

Danimarka’ya özgü bu mutluluk modeli, dünyanın başka bölgelerine çoktan yayıldı. Neden mi? Çünkü sıcak kentlerde bile insanlar evde aileleriyle zaman geçirmenin, kahve ya da biraz içip dondurma yemenin ve sevdiğiniz bir şey yapmanın ne kadar rahatlatıcı olduğunu fark etti.

Aklımızda tutmamız gereken bir şey de Danimarka’da kışlar uzun olmasına karşın hygge ‘nin sadece kış mevsimiyle ilgili olmadığıdır. Bu konsept, sıcak yaz aylarına ya da yılın her dönemine uygulanabilir. Neden mi? Çünkü bu kavram, iyi yaşamak ve iyi hissetmekle ilgilidir.Hava durumu bu konseptin bir kısmını oluştursa da aslında hygge havayla pek ilgili değildir.

güneşli bir günde kitap okumanın sevinci

The Year of Living Danishly” (Danimarkalı Gibi Yaşama Yılı), adlı kitabında Helen Russell hygge‘nin tadını çıkaran bir yabancı olarak tecrübesini paylaşıyor. Yazara göre hygge  tamamen kendinize iyi davranmakla, hayatın zevklerinden kendinizi mahrum bırakmamakla ve küçük şeylerde mutluluk anları aramakla ilgilidir: bir parça çikolata, en sevdiğiniz TV dizisinin bir bölümü, bayıldığınız bir kitap, biraz müzik ve bir sarılmanın sıcaklığı.

Bu küçük şeyleri biraz düşünürseniz, sizi gerçekten mutlu eden şeyleri keşfedebilirsiniz. Diğer her şey ekstradır. Tıka basa dolu bir gardıropta ya da yeni bir arabada bulamazsınız mutluluğu ama sevdiğiniz insanlarla zaman geçirerek, sizi rahatlatan şeyler yaparak bulabilirsiniz. İşte hygge ruhunu yaşamak budur!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.