Logo image
Logo image

Çocuklarda Öz Saygı: 5 Film Önerisi

3 dakika
Sinema sadece bir eğlence aracı değildir, aynı zamanda eğitsel ve gelişimi destekleyen değerli bir kaynak olabilir. Çocukların öz saygısını geliştirebilecek filmleri bilerek, ekran önünde eğlenmelerinden çok daha fazlasını onlara sağlayabilirsiniz.
Çocuklarda Öz Saygı: 5 Film Önerisi
Gema Sánchez Cuevas

tarafından incelendi ve onaylandı. psikolog Gema Sánchez Cuevas

Tarafından yazılmıştır Pedro González Núñez
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Filmler insanı heyecanlandırır, üzer, eğlendirir ve hatta bazen canını sıkar. Çünkü sinema hayatın yansımasıdır ve işte bu nedenle de harika bir eğitsel araca dönüşebilir. Örneğin sinema, çocuklarda öz saygı gelişimi söz konusu olduğunda size yardımcı olabilir. 

Bu yüzden çocukların önlerine gelen her bilgiyi boş bir sünger gibi emdikleri düşünüldüğünde, onlara hayatta yardımcı olacak filmlerden bir dizi seçki hazırlamak oldukça harika bir fikirdir. Aşağıdaki özellikleri barındıran filmleri tercih edebilirsiniz:

  • Kendilerini daha iyi tanımalarını sağlayan filmler
  • Kendilerinden emin olmalarına yardımcı olan filmler
  • Mutlu ve kendine güvenen kişiler olarak yetişmelerini sağlayacak olan filmler

Çocuklarda öz saygı: Öz saygıyı geliştiren filmleri keşfedin

İşte sizin için hazırladığımız bir dizi film listesi; bu listedeki filmler çocukların öz saygılarını geliştirmelerine yardımcı oluyor. Bu filmlerden aynı zamanda eğitimciler de yararlanıyor. Bu filmler sayesinde çocuklar kendilerini daha iyi tanıyorlar, sahip oldukları duygulara ve becerilere güvenmeyi öğreniyorlar.

Ratatouille, 2007

Brad Bird’ün çektiği Ratatouille, harika bir aşçı olmanın hayalini kuran küçük bir fareyi anlatıyor. Maceracı fare, bu hayalini başarabilmek için ünlü bir aşçının oğlu ile bir araya geliyor. Ancak zamanla bu macera acayip bir mutfak faciasına dönüşüyor.

Bu film, çocukların yeteneklerini geliştirmelerinde herhangi bir sınırları olmadığını keşfetmelerini sağlıyor. Eğer bir becerileri veya hayalleri varsa, en azından bunun için savaşma şansları olmalı ve bu hayallerini bir şekilde hayatlarına dahil edebilmeliler.

Kayıp Balık Nemo, 2007

Andrew Stanton ve Lee Unkrich’in yönetmenliğini yaptığı bu film, 21. yüzyılın en ünlü filmlerinden biri olarak gösteriliyor. Bu film serisinin başrolünde Dory isimli bir karakter var.

Filmde, nasıl zor durumlarla mücadele edilebileceği üzerine birtakım dersler bulunuyor. Örneğin küçük Nemo’nun bir yüzgecinin diğerine göre daha kısa olması veya babasının kaybolan Nemo’yu yorulmadan araması bu mücadelelere örnek olarak gösterilebilir.

Filmdeki birçok sahnede, ”bir şeyi çok istersen hiçbir şey seni engelleyemez” mesajı veriliyor. Çocukların yapmaları gereken tek şey hedeflerine ilgiyle odaklanmak ve kendi becerilerine güvenmektir. 

Wall-E, 2008

Çocukların öz saygısını geliştiren filmlerden bahsediyorsak, Wall-E filmini es geçemeyiz. Disney ve Pixar’ın ortaya çıkardığı bu animasyon bilim kurgu filmi, insanların dünyayı yüzyıllar önce terk etmesine rağmen hala çalışmaya devam eden bir temizlik robotunu anlatıyor.

Bu filmden çıkarılacak ilginç dersler var; öncelikle insanların dünyaya bıraktıkları atıkların daha iyi yönetilmesi gerekiyor. Buna ek olarak, çocukların yeni teknolojiyle olan ilişkilerinde özerk (otonom) olabilmelerinin önemi de bu filmde vurgulanıyor.

Bir robotun bakış açısından yüz yüze iletişimi deneyimlemek gerçekten ilgi çekici ve bu film bunu en iyi şekilde deneyimlemenizi sağlıyor. Vücut dilini ve sesleri kullanarak nasıl etkili, güvenli ve duyarlı bir iletişim kurabildiğimizi bu filmle daha iyi anlıyoruz.

Ters Yüz, 2015

Yine bir Disney ve Pixar eseri olan bu film, çocukların hayal kırıklığı, öfke, üzüntü ve neşe gibi hislerini keşfetmelerine yardımcı oluyor.

Çocuklarda öz saygı konusunda yapılan çalışmaların büyük çoğunluğu hislere odaklanır. Aslında önemli olan hislerimizi kontrol etmeyi öğrenmek değildir, bundan önce bu hisleri anlamalı ve kabul etmeliyiz. Bu farklı hislerin sonuçlarını idrak ederek zaten bu duyguları akıllıca yönetebileceksiniz.

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?, 2010

Film turumuzu Ejderhanı Nasıl Eğitirsin ile bitiyoruz. Bu harika film, çocukların kendilerine olan güvenlerini geliştirmelerine yardımcı oluyor. Filmde bir ejderha ile güzel bir arkadaşlık kuran genç bir erkek konu ediliyor.

Genç erkek, kurduğu bu dostluğu koruyabilmek adına herkesin korktuğu bu yaratıkla ilgili insanların tarih boyunca geliştirdiği düşüncelerle ve geleneklerle de savaşıyor. Film boyunca kahramanımız korkuya rağmen mücadele ederek, ne kadar kendinden emin olduğunu göstermiş oluyor. Tüm bunları yaparken yaşayan tüm canlılara değer vermeyi de ihmal etmiyor.

Bu beş filmden herhangi biri, küçük çocukların öz saygılarını geliştirmeleri için harika bir araç olabilir. Aynı zamanda bu tür filmler sayesinde kendi ihtiyaç ve yeteneklerine göre adapte edilmiş bir ortamda kendilerine olan güvenlerini nasıl en iyi şekilde geliştirebileceklerini de öğrenecekler.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.