Logo image
Logo image

Çocuklarda Konsantrasyonu İyileştiren Yiyecekler

3 dakika
Çocuklarda Konsantrasyonu İyileştiren Yiyecekler
Son Güncelleme: 16 Ekim, 2018

Beynin elinden gelen en iyi şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyduğu besinleri alması gereklidir. Çocukların beyinleri söz konusu olduğunda, beslenme daha da önemli hâle gelir. Sadece çocukların beyin fonksiyonu değil, gelişiminden de söz ediyoruz. Öyleyse, çocukların potansiyellerine ulaşmalarına yardımcı olan ve  konsantrasyonu iyileştiren yiyecekler listemize bir bakalım.

Konsantrasyon eksikliği çok sayıda faktörün sonucudur. Bunlardan biri yorgunluktur. Yorulduğumuz zaman, odaklanma veya dikkatimizi korumada (konsantrasyon) sorun yaşarız. Stres ve enerji eksikliği, bir kişinin konsantre olma kabiliyetini kararlı bir şekilde etkileyen iki unsurdur. Ancak vücudu dengelemeye ve zihnin odaklanmasına yardımcı olan yiyecekler vardır. İşte bunlardan bazıları.

“Yedikleriniz ilacınız ve ilacınız ise yedikleriniz olsun.”

– Hipokrat

Çocuklarda konsantrasyonu iyileştiren yiyecekler

Muz

Genel olarak çocuklar ve her yaştan insan için bol meyve tüketimi tavsiye edilir. Meyveler, yumuşaktır, işlenmemiştir ve düşük kalorilidir, ayrıca lif ve su içerir. Bununla birlikte, özellikle beyin için bir enerji kaynağı olarak mükemmel bir meyve vardır: muz.

Muz büyük miktarda potasyum ve manganez sağlar. Her iki öge de iyi bir diyet için anahtardır. Bunun ötesinde, Thomas Clarkson Community College tarafından yürütülen bir araştırmada, muzun büyük bir B6 vitamini kaynağı olduğu görülmüştür. B6 vitamini, norepinefrin ve serotonin hormonunu teşvik eder. Bu iki nörotransmitter konsantrasyon için çok önemlidir.

Fıstık ezmesi

Genel olarak, bütün kabuklu yemişler vücudumuz için harikadır. Ayrıca yer fıstığının, özellikle fıstık ezmesinin, değelri bir E vitamini kaynağı olduğu bulunmuştur ki bu vitaminin antioksidan özelliği çok güçlüdür. (Elbette, kararında tüketilmesi gerekir çünkü kabuklu yemişler yükske kalori içerir.)

Antioksidanlar nöronları korur ve aralarındaki bağlantıların oluşumunu teşvik eder. Buna ek olarak, yer fıstığındaki yağ tiamin açısından zengindir. Tiamin, merkezi sinir sistemi gelişimini ve işleyişini destekleyen bir başka maddedir. Aynı zamanda konsantre olmamızı da kolaylaştırır.

Yoğurt

Genel olarak, çocuklar yoğurt sever. Bu iyi bir haber, çünkü çocuklarda konsantrasyon becerisini geliştirmek için en iyi yiyeceklerden biri yoğurttur. Cleveland Clinic’te yapılan bir araştırmaya göre uyanık kalmaya da katkıda bulunur.

Bunun nedeni, yoğurdun yüksek miktarda tirozin içermesidir. Bu amino asit, dikkatimizi yoğunlaştırmamız için çok önemli iki nörotransmitter olan dopamin ve norepinefrin üretimini uyarmaya yardımcı olur. Ayrıca hafızamızın doğru şekilde işlemesine de büyük ölçüde katkıda bulunur.

Some figure

Yumurta

Yumurta bir süper yiyecek olarak kabul edilir, çünkü sağlıklı bir beslenme için ihtiyacımız olan maddelerin çoğunu içerir. En iyi özelliklerinden biri, metabolizmamızın doğru şekilde işlemesine yardımcı olan dokuz temel amino asit içermesidir.

Aynı zamanda, yumurta bellek ve konsantrasyon için gerekli olan iki besin bakımından zengindir: lutein ve kolin. Ayrıca büyük bir protein ve enerji kaynağıdır. Bu nedenle, yumurta çocuklarda büyüme ve gelişme için önemlidir.

Yulaf

Yulaf, her yaşta beslenmemizin parçası olması gereken bir diğer besindir. Sadece tok hissetmemize yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca büyük bir enerji kaynağıdır. Lif doludur ve yüksek seviyede potasyum ve çinko içerir.

Diğer her şeye ek olarak, yulaf çok sayıda E vitamini ve bazı B vitamini türlerini içerir. Her ikisi de çocuklarda konsantrasyonu geliştirir. Bunlar beyin için temel besinlerdir ve bilişsel etkinlik için gereklidir.

Some figure

Çikolata

Neredeyse hiçbir çocuk çikolataya dayanamaz. Bu harika, çünkü çikolata sadece lezzetli değil, aynı zamanda bir enerji kaynağıdır ve elbette, beyin fonksiyonlarını teşvik eder.

Ohio State Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada, günde bir fincan sıcak çikolatanın beyindeki kan akışını iyileştirdiği belirlenmiştir. Bu da bellek ve konsantrasyonu artırır. Siyah ve bitter çikolata çok daha faydalıdır ve çikolatanın biraz şeker içermesinden zarar gelmez.

Bütün bu gıdalar çocuklar için mükemmeldir. En iyisi de hepsinin çok lezzetli ve sağlıklı olmasıdır. Hiç vakit kaybetmeden çocuğunuzun beslenme planına bu yiyecekleri dâhil edin!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.