Logo image
Logo image

Çevrenin İyi Bir Gece Uykusu Üzerinde Etkisi

3 dakika
Daha iyi bir gece uykusu uyumak için yatak odanızda ne gibi değişiklikler yapabilirsiniz? Bu değişiklikleri bu yazımızda keşfedebilirsiniz!
Çevrenin İyi Bir Gece Uykusu Üzerinde Etkisi
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Renk psikolojisi estetiğin dinlenmeyi ve ruhu nasıl etkileyebileceğini açıklar. Evet, ışık ve karanlığı ihtiyaçlarınıza göre ayarlamak üzere dekoratif stratejiler kullanabileceğiniz doğrudur. Hatta, bu durumlarda hayal gücünüzü ve yaratıcılığınızı serbest bırakmak uyku problemlerini çözmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, iyice dinlenmek için mükemmel ortamı oluşturabilmek adına iyi bir gece uykusu üzerinde çevrenin etkisini değerlendirmek de önemlidir.

İspanya’da, nüfusun %20.8’i uyku bozukluklarından muzdariptir ve bunların en yaygın olanı insomniadır. Bu vakalarda, rahatlama ve uyku indüksiyon stratejilerinin kullanılması önerilir.

Dahası; psikolojik, davranışsal ve hatta çevresel faktörler dahi uyku üzerinde etkiye sahiptir. Bundan dolayı, bu yazımızda çevrenin uykuya neden olmaktan sorumlu hücreleri nasıl etkilediği üzerine konuşuyor olacağız. Bunun yanında, iyi bir uyku için odanızda ne gibi değişiklikler yapabileceğiniz konusunda da sizi yönlendireceğiz.

İyi Bir Gece Uykusu Üzerinde Çevrenin Etkisi

En yaygın uyku bozukluklarından bir tanesi insomniadır, bu hastalık vücudun homeostazını değiştirir ve dinlenmeyi zor hale getirir. Stres, kötü alışkanlıklar ve uyumadan önce ekranlara bakmak bunun nedenlerinden bazılarıdır.

Some figure

Uykuyu Teşvik Eden Renkler

İster inanın ister inanmayın, renklerin duygusal beynimiz üzerinde etkisi vardır. Psikolog Eva Heller Renk Psikolojisi adlı çalışmasında daha fazla uyum sağlayan ve dinlenmek için faydalı olan renklerden bahsetmiştir.

Bunların arasında parıltı sağlayan ve nötr ve arıtıcı bir ortam yaratan beyaz gibi saf renkler vardır. Bunun yanında; yeşil, kahverengi, mavi, lavanta ya da gri gibi doğada bulabileceğimiz renkler de vardır. Bunlar beyaz gibi nötr renkler ile birlikte kullanıldıklarında keyifli bir atmosfer yaratırlar.

Işık, Dinlenmenin İyi Bir Arkadaşı

Çubuk ve koniler ışığı yakalar. Bu hücreler beyne yeni bir döngünün başladığını ve uyanık ve aktif kalması gerektiğini söylemekten sorumludur. Bu sebepten dolayı, uyumadan önce parlak renklere maruz kalma oranımızı sınırlamak önemlidir.

Yoğun mavi ışık, ışık alıcılarını uyarır, bu da melatonin yani uykuyu tetiklemekten sorumlu olan hormonun salgılanmasını negatif bir biçimde etkiler. Soluk kehribar rengi ışık ile ise bunun tam tersi olur ve bu çok yardımcı olabilir.

Rahatlatıcı ve Memnun Edici Bir Sıcaklık

Çevrenin iyi bir gece uykusu üzerindeki etkisinden bahsettiğimizde sadece etrafınızdaki renklere atıfta bulunmuyoruz. Aslında, sıcaklık da bu aktivitede elzem bir rol oynuyor. Odanın sıcaklığının, vücut sıcaklığınızdan daha düşük olması gerekiyor. Araştırmalara göre, vücut sıcaklığı gece sırasında birkaç derece düşme eğilimindedir.

Bu sebepten dolayı oda sıcaklığı yaklaşık 20ºC civarında olmalıdır.

Feng Shui İle Alanınızı Tamamlayın

Bunu bilmiyor olabilirsiniz, ancak feng shui stresi hatırı sayılır biçimde azaltmaya yardımcıdır. Bundan dolayı odanızı bu teknik ile dekore etmek, eğer nihai amacınız iyi bir gece uykusu almak ise sizin için faydalı olabilir.

Feng shui optimum doğal ışığın ve ferah ve düzenli bir odanın önemini hesaba katar. Aynı zamanda, ahşap ya da metal gibi dinginlik sağlayan malzemeler kullanır. Çevrenin rengi söz konusu olduğunda ise, açık renklerin en iyisi olduğunu belirtir.

Some figure

İyi Bir Gece Uykusu İçin Fikirler

Şimdi çevrenin iyi bir gece uykusu üzerindeki etkisini bildiğinize göre, büyük ihtimalle başka ne yapabileceğinizi düşünüyorsunuz.

Sizinle renk psikolojisi, ışıklandırma, sıcaklık ve feng shui hakkında ipuçları paylaştık. Eğer bunları takip ederseniz uykunuzun iyileşeceğinizden eminiz. Ancak, sizin için başka önerilerimiz de var:

  • Doğadan ilham alan renkleri kullanın.
  • Çevrenize sıcak bir türde ışık kaynağı uygulayın. Yoğun mavi ışıklardan kaçının ve elinizden geldiğince doğal ışıktan yararlanın.
  • Odanıza dışarıdan ışık girmesini engellemek için karartma perdeleri kullanabilirsiniz.
  • Mobil ekranınızın çözünürlüğünü düşünün.
  • Yaz aylarında çok fazla klima açmaktan kaçının.
  • Kışın aşırı kalın yorganlardan ve aşırı yüksek ısıtmalardan kaçının.
  • Odanızda pozitif enerjinin akması için odanızı düzenli ve temiz tutmanız gerektiğini hatırlayın.
  • Ahşap, su ve metal feng shui’nin iyi enerji veren üç doğal bileşenidir. Eğer istiyorsanız bunları kullanın.

Kısaca uyku bozukluklarının farklı sebepleri olabilir ve bunların bazıları sizin elinizde olmayabilir. Ancak, bu sebeplerin diğerlerini dengeleyebilecek ve uykunuza yardım edebilecek bir dizi önlem alabileceğinizi hatırlamak da çok önemlidir. Odanızı değiştirmeye cesaret edin: farkı göreceğinizden eminiz!

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.