Logo image
Logo image

Cesaret Kırıcı Yorumlara Cevap Verme Yolları

3 dakika
Cesaret kırıcı yorumlar yapanların çoğu, düşük özgüvene sahip oldukları için bunu yaparlar. Tahmin edebileceğiniz gibi, onlardan daha iyi durumda görünen insanlar onları rahatsız eder.
Cesaret Kırıcı Yorumlara Cevap Verme Yolları
Son Güncelleme: 22 Aralık, 2022

Cesaret kırıcı yorumlara cevap vermeden önce yapmanız gereken ilk şey ona kadar saymaktır. Bir kişinin hakkınızdaki fikrinin, gerçekten doğru olduğuna inanmadığınız sürece size zarar veremeyeceğini unutmayın. Sözlere verdiğiniz güçten siz sorumlusunuz. Yine de, diğer insanların yorumlarından tamamen etkilenmemek kolay değil, değil mi?

Bazı insanlar sizin iyiliğinizi ister, ancak bunu kendi iyiliklerini istedikleri kadar istemezler. Bu nedenle aniden moralinizi bozabilecek, yanılsamalarınızı bastırabilecek ve her hayalinizi zincire vurabilecek rahatsız edici bir tutum veya davranış sergileyebilirler. İşin en karmaşık yanı, ortalama olarak bu yorumların size en yakın olanlardan gelmesidir.

Hiç “en iyi” arkadaşlarınızdan birinin size ders çalışma planınızla zamanınızı boşa harcadığınızı söylediği oldu mu? Yapılacak en iyi şeyin çalışmayı bırakıp daha uygulanabilir bir şeye odaklanmak olduğunu mu belirtti? Belki de ebeveynlerinizden biri, eşinizin sizi hak etmediğini ve “daha ​​iyisini” yapabileceğinizi söyledi.

Aslında, birçok insan bilerek veya bilmeyerek size zarar verebilir ve bu, başa çıkmayı öğrenmeniz gereken bir şeydir.

Some figure

Cesaret kırıcı yorumlara cevap vermenin anahtarları

Sizi vazgeçirmeye çalışan kişi aslında belirli bir kişilik modelini saklamaktadır. Aslında yeterli psikolojik olgunluğa, empatiye ve iyi sosyal becerilere sahip hiç kimse, hiçbir koşulda başka birinin ruh halini baltalamaya çalışmaz. Yapıcı (ve saygılı) görüşlerini belirtebilirler, ancak nadiren bir diğerinin motivasyonunu ve umutlarını kırmaya çalışırlar.

Aslında, saygı duyduğunuz birinin moralini asla bozmaya çalışmazsınız. Ayrıca, Yunanistan’daki Selanik Aristotle Üniversitesinden Dr. Leonidas Hatzithoma gibi uzmanlar, bir çalışmada aşağılanmanın bu tür bir dinamiğin amacı olduğunu ortaya koydu. Bu nedenle, aşağılayıcı yorumlarda bulunan birine yanıt vermeden önce bu figürün arkasında ne olduğunu anlamak önemlidir.

Genel olarak, bu insanlar sizin isteklerinizi baltalamaya çalışarak fikirlerini empoze etmeye ve üstünlüklerini kanıtlamaya çalışırlar. Neden? Temelde yapmaya çalıştıkları şey, ilerlemenizi ve mutluluğunuzu engellemektir. Mutlu olmanız, ama onlardan daha mutlu olmamanız için sizi kendi seviyelerine indirecek şekilde cesaretinizi kırarlar ve küçümserler.

Peki, cesaret kırıcı yorumlar hakkında ne yapmalı?

Cesaret kırıcı yorumların ardındaki amaç, hayallerinizi küçümsemektir, bu yüzden onları görmezden gelin

Bu yolculuk buna değmez, başka bir hedef bulmak isteyebilirsin.” “Bu çok işe yaramaz bir hobi, daha pratik bir şeye odaklan.” “Neden başka bir evcil hayvan evlat edineceksin? Sadece sana sorun çıkaracak ve canını sıkacak.” “O kişiden ümitlenme, çünkü kesinlikle hayal kırıklığı yaratacak.

Başkalarını aşağılama sanatında uzman kişilerin kullandığı kod ve ifadelerin binlerce örneği vardır. Ancak, göz önünde bulundurmanız gereken bir şey var: İnsanlar sizi küçümsemeye ve cesaretinizi kırmaya çalışıyorlar çünkü ne yaptığınızı, neyi sevdiğinizi ve sizi tanımlayan şeyleri kıskanıyorlar. Amacı sizi korkutmak olan hiç kimsede yapıcı veya yararlı hiçbir şey yoktur.

Kendi yolunuzu çizme ve kendi hatalarınızı yapma hakkınız var. Başkalarının tavsiyelerine kulak vermeniz gerekse de, nihai karar her zaman sizin olacaktır. Bu nedenle, moralinizi bozmaya çalışan ve sizi yaşam yolculuğunda ilerlemekten ve gelişmekten vazgeçirmeye çalışan herhangi biri, dikkatinizi hak etmiyor.

Bu nedenle, sizin için yararlı olmayan kelimelere değer vermeyin.

Some figure

Neden birinin illüzyonlarını boykot ediyorsunuz? Gerçek niyetlerini ortaya çıkarmalarını sağlayın

Sizi vazgeçirmeye çalışan birine yanıt vermek için önceden birkaç soru hazırlayın. Bunun nedeni, moralinizi bozmak için ısrar edenlerden uzaklaşmanın her zaman kolay olmamasıdır.

Birçok insan size fikirlerini empoze etmek, iç karartıcı yorumlarıyla sizi zayıflatmak ve her türlü hayal ve motivasyonun altını oymak ister.

Bu tür uygulamalara karşı tamamen bağışık olmak istemez miydiniz? Bu her zaman mümkün değildir. Bu durumlar harekete geçmeyi gerektirir, ancak sakin kalmalı ve fikirlerinizi keskinleştirmelisiniz. Bunun gibi soru ve yorumlar işinize yarayabilir:

  • “Fikrinize saygı duyuyorum ve aklımda tutacağım. Ancak, neden beni küçümsediğini ve cesaretimi kırmaya çalıştığını açıkça belirtmeni istiyorum.”
  • “Seni anlıyorum ama sözlerinin bana yardımcı olmadığını ve aslında benim üzerimde olumsuz bir etkisi olduğunu anlamalısın. Senden dileklerim hakkında konuşma şekline dikkat etmeni istiyorum.”

Cesaret kırıcı yorumlara cevap vermek: Eylemler kelimelerden daha yüksek sesle konuşur

Parlaklığınızı ve hayatta mükemmelleşme ve başarılı olma dürtünüzü söndürmek isteyenlerin arkasında hayal kırıklığı vardır. Bu insanlar saygıyı anlamazlar ve benlik saygısından yoksundurlar. Aslında birçoğu başkalarının da aynı aşağılık, boşluk ve mutsuzluk düzeyine düşmesini bekler.

Tahmin edebileceğiniz gibi, sizi vazgeçirmeye çalışan birine yanıt vermenin en iyi yolu, onlara değerinizle ilgili bir ipucu vermektir. Eylemler çoğunlukla kelimelerden daha yüksek sesle konuşur. Bu nedenle, kimsenin hayali sınırlarını zorlamasına izin vermeden, tam da istediğiniz gibi hayallerinizin peşinden gitmek kadar rahatlatıcı bir şey yoktur.

Başkalarının önerdiğinin tam tersini yapmanın en iyi seçenek olduğu zamanlar vardır. Işığı bulmak istediğinizde karanlık duygusal vampirleri güçlendirmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Hatzithomas, L., Voutsa, M. C., Boutsouki, C., & Zotos, Y. (2021). A superiority–inferiority hypothesis on disparagement humor: The role of disposition toward ridicule. Journal of Consumer Behaviour. doi: 10.1002/cb.1931

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.