Logo image
Logo image

Cehalet Daha Fazla Cehalet Getirir

2 dakika
Cehalet Daha Fazla Cehalet Getirir
Tarafından yazılmıştır Fátima Servián Franco
Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Gerçekte herkes cahildir. Sadece hepimiz aynı derece cahil olmamakla beraber aynı derecede de bunun farkında değiliz. Cehalet bilgi veya deneyim eksikliği olarak tanımlanabilir. Bu bilgi eksikliği de cahil dediğimiz kişilerin farklı deneyim ve bilgiye sahip olan diğer insanlara karşı öfkeli ve kuşkulu yaklaşmasına neden olur.

Öte yandan bilgili insanlar Sokrates’in de dediği gibi erdemlerinin büyük kısmı cehaletlerinin farkında olmalarında yatar. Bu farkındalık çevremizdeki sonsuz hayat içinde ne kadar ölümlü yaratıklar olduğumuzu hatırlatır ve bu ikisini gerçek doğalarıyla birbirine bağlar. Bu insanlar rekabetten uzak duran insanlardır böylece onlardan düşman ya da açgözlü arkadaşlar çıkmaz.

Kendi sınırlarını bilmeyen ya da inkâr eden insanların gözü kör olmuştur, kendi bildiklerinden başkasını kabul etmezler ve bu nedenle onlarla iletişim kurmak çok zordur. Onlar uzanabileceği bir bakış açısının dışındaki her şey onlar için bir tartışma nedenidir.

Bilge insan bilgeliği arayandır, aptallar onu zaten bulduklarını sanır.

Cahil insanlar her şeyi bildiğini sanır

Cehalet insanın her şeyi bildiğini sanmasına neden olur. Bu her şeyi bildiğini sanan kişilik yanlış benlik algısı anlamına gelen Dunning- Kruger etkisi ile açıklanabilir. Bu kişinin çok fazla şey bildiğine inanması veya reddedilemez gerçekler olduklarını sanması olarak ifade edilebilir.

Some figure

Bahsettiğimiz bu yanlış benlik algısı, 1999 yılında Cornell Üniversitesinde profesör olan David Dunning ve Justin Kruger tarafından bulunmuştur. Her iki araştırmacı da çalışmalarını cahil insanların bilgili insanlara kıyasla kendine daha çok güvenmesi üzerine yoğunlaştırmıştır. Özellikle de araba sürmek, satranç ve spor dallarıyla bunu örneklendirmişlerdir.

Cahil olduğunu reddetmek birçok anlaşmazlığın çıkış noktasıdır. İnsanlar bu yüzden durduk yere düşman edinir. Bunun bir nedeni cahil olan kişinin saldırıya uğradığını ya da itibarsızlaştırıldığını düşünmesidir. Bu da yine cahil kişinin kendi inançları doğrultusunda uydurduğu bir düşüncedir.

“Ölüm nedir?” diye sorulursa
“Gerçek ölüm cahilliktir” diye cevap verin
Aramızda gezen ne çok ölü var!

Cahil olduğunun farkında olmak insana merak etmek gibi güzel bir armağan verir

Bilmediğinin farkında olmak, kapıları açık bırakmak ve daha fazlasını öğrenmek için merak duymak da bilgeliğin bir parçasıdır. Bu anlamda bilgeliğin alçak gönüllülükle el ele gittiğini söyleyebiliriz. Kendi cahil yönlerimizi itiraf etmekten utanmamalıyız çünkü ancak bu şekilde daha fazla fırsat öğrenmenin avantajını kazabiliriz. Bu çocukların çok iyi becerdiği bir şey. Çocuklar daima bir sürü soru sorar, amacın ne olduğunu, nasıl yapacaklarını her zaman merak ederler.

Some figure

Çoğu insan, insan vücudunun işleyişini ya da karmaşık biyolojik yapıları bilmez ve bunu herkesin içinde itiraf da etmez. İnsanlar cahil görünmekten utanır. Sanki başa gelebilecek en kötü şey buymuş gibi bir konudaki bilgisizliklerini gizlemek isterler.

Kendi bilgisizliğinizi kabul etmek size bilginin ve bilgeliğin altın anahtarını sunar. İnsanın esnekliğini size daima hatırlatır. Bu nedenle bir dahaki sefere biri size cahil olduğunuzu söylerse sakın alınmayın. Onun yerine hemfikir olduğunuzu ve size daha fazlasını öğretmeleri için hevesli olduğunuzu söyleyin.

Çoğu insan az bilmesine rağmen çok konuşur. Eğer bu saf kalabalıktan sıyrılmak istiyorsanız bilginizi artırın ve sessiz kalın böylece dinleyebilir ve merakı uyandırabilirsiniz.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.