Can Sıkıntısı ve Zeka Arasındaki İlişki

Can sıkıntısı ve zeka el ele gider. Nasıl olduğunu öğrenmek için okumaya devam edin.
Can Sıkıntısı ve Zeka Arasındaki İlişki
Sara Clemente

Yazan ve doğrulayan Psikolog ve gazeteci Sara Clemente.

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Birkaç araştırmaya göre can sıkıntısı ve zeka arasında bir ilişki var. Bununla birlikte, bunun yaratıcılığın veya rekreasyon kapasitesinin eksikliğine eşit olduğuna dair yaygın inanç yanlıştır. Her durumda, daha yüksek entelektüel yetenekler kesinlikle daha az can sıkıntısının göstergesidir.

Çocuklar söz konusu olduğunda, belirli ebeveyn tutumları onları sıkabilir, bunaltabilir ve hatta onlara gına getirebilir. Örneğin, bir çocuğun günlük programında yabancı dil, spor veya kültür etkinlikleri gibi ders dışı etkinlikler ne kadar fazlaysa, daha umut verici bir geleceğe sahip olacağı için bunun o kadar iyi olacağını düşünmeye yaygın bir eğilim vardır. Bu büyük bir hatadır.

Bu bakımdan çocuğun aldığı uyarım miktarının belli bir seviyenin altında olmamasında fayda vardır. Birden fazla kişisel ilişkiyi beslemek de iyidir. Ancak zamanlarını bu kadar çok aktivite ile doldurmak aşırı uyarılmaya yol açabilir ve bu hiç sağlıklı değildir.

Bu nedenle, birçok ebeveynin çocuklarını yönlendirmek ve onları sürekli meşgul tutmak için gösterdiği çaba, pek çok durumda peşinde oldukları hedefin tersi bir etki yaratır. Bu nedenle, çocukların bazen sıkılması gerekir. Bunun nedeni, o anların yaratıcılıklarını kullanabilecekleri anlar olmasıdır. Bir boşlukla yüzleşme ve onu nasıl dolduracaklarını bulma konusunda oldukça yeteneklidirler.

“Zaman zengini ve nakit fakiri bir çocuğun kararlılığını asla küçümseme.”

– Cory Doctorow

Can sıkıntısının kökeni

İnsanların büyük bir memnuniyetsizliğe neden oldukları için büyük saygı duydukları görevler vardır. Tabii ki, onları tekrar tekrar yapmak derin bir boşluk duygusuna ve değişerek farklı bir şey yapma arzusuna yol açar.

Bu durum bir sinyaldir, ara sıra motivasyonunuzdaki bir başarısızlık konusunda sizi uyaran bir araçtır. Örneğin, yaptığınız işe olan ilginin azalmasıyla ilgili bir sinyal olabilir. Ancak, bu duygu genellikle sizi felç etmez. Aslında tam tersine, sizi eğlendirecek ve hayatınıza daha fazla değer katacak başka bir aktivite aramanızı ister.

Yüksek IQ, daha az can sıkıntısı

Can sıkıntısı ve zeka arasındaki ilişki, Journal of Health Psychology‘de yayınlanan bir çalışmada vurgulanmıştır. IQ’su yüksek insanların nadiren sıkıldığını belirtir. Bunun nedeni, zamanlarının büyük bir bölümünü düşüncelerine odaklanarak geçirmeleridir ve bu onları eğlendirir, motive eder ve uyarır.

Tam tersine, aynı araştırmaya göre, daha az yeteneğe sahip olanlar, dikkatlerini bir şekilde yönlendirmek, günlerini “doldurmak” ve zihinlerini canlandırmak için daha fazla sayıda etkinliğe ihtiyaç duyarlar. Örneğin, spor yapmak bunlardan biridir. Yine de genelleme yaparken dikkatli olmalısınız çünkü bu, çok zeki insanların sosyalleşmeyi veya fiziksel aktivitelere katılmayı sevmediği anlamına gelmez.

Ayrıca Singapur Yönetim Üniversitesi ve London School of Economics and Political Science tarafından yürütülen bir başka araştırma da aynı çizgiyi takip ediyor. En zeki insanların, diğer insanlarla sosyalleşmek yerine amaçlarına ve hedeflerine uzun saatler ayırmayı tercih ettiği sonucuna varıyor. Bu ilginç değil mi?

Yetenekleri yüksek çocuklarda can sıkıntısı ve zeka

Üstün yetenekli çocuklar söz konusu olduğunda, öğrenme bakımından oldukça erken gelişmiş olduklarından, yukarıdaki durum değişir. Bu çocuklar, yetişkinler tarafından eğitim ihtiyaçlarına uygun özel sınıflara yerleştirilmedikçe can sıkıntısına eğilimlidirler.

Bilişsel gelişimleri yaşıtlarına göre ortalamanın üzerindedir. Bu nedenle, sınıfların hızı ilerlemeye devam etmek için ihtiyaç duyduklarının altındaysa can sıkıntısı ve tembellik ortaya çıkar.

Bu nedenle, sınıftaki tutumları sürekli dalga geçme şeklindedir ve kolayca dikkatleri dağılır. Dikkat etmezler, ödevlerini yapmazlar ve okul öncesi, sırası ve sonrasında isteksiz olurlar. Ayrıca, öğretmenlerine karşı oldukça eleştireldirler ve genellikle düşük akademik performans gösterirler.

Gördüğünüz gibi, can sıkıntısı ve zeka yakından ilişkilidir. Ancak, tüm çocukların aynı şekilde yanıt vermediğini de göz önünde bulundurmalısınız. Elbette, nadiren can sıkıntısı yaşayan çok yetenekli çocuklar da vardır. Bir de normalin altında zeka düzeyine sahip olan ve yine de canları çok sıkılan çocuklar var. Bireysel farklılıklar elbette normal ve kabul edilebilir.

Sağlık, can sıkıntısı ve zeka

Yüksek yeteneklere sahip çocuklarda can sıkıntısı, fiziksel ve psikolojik sağlıkları üzerinde ciddi yansımalara neden olabilir. Hatta akran gruplarına uyum ve entegrasyonda ciddi zorluklar ve hayal kırıklığı duyguları gibi büyük sosyal, davranışsal ve bilişsel bozukluklara bile yol açabilir. Bunlar, yıllar geçtikçe kendilerini yetersiz ve oldukça endişeli hissettiren bir çaresizliğe dönüşür.

Pedagoji profesyonelleri, yüksek zekaları göz önüne alındığında can sıkıntısını diğer koşullarla karıştırırsa, bu değişiklikler daha da kötüleşir. Örneğin temel özellikleri sınıfta konsantrasyon eksikliği olan DEHB veya öğrenme veya kişilik sorunları bu koşullar arasındadır.

derste canı sıkılmış, uyuklayan kız

Bu konuda önde gelen uzmanlardan James Danckert’in de belirttiği gibi, yetişkinlerde aşırı ve alışkanlık haline gelmiş can sıkıntısı ciddi sorunlara neden olabilir. Bu terimleri deneyimlediğinizde depresyon, kaygı veya bağımlılık yapan davranışlara eğilimin arttığını söylüyor. Ayrıca obsesif-kompulsif bozukluk veya farklı somatizasyonların nedeni olabilir. Bunun nedeni fiziksel ve psikolojik sağlığı olumsuz yönde etkilemesidir.

Bununla birlikte, ara sıra can sıkıntısı sağlıklı olabilir. Bazen, günlük hayatın ritmine aşırı derecede doyduğunuzda, “kesinlikle hiçbir şey yapmadığınız” o küçük anları kaçırabilirsiniz. Böyle anları kendinize ayırın ve zaman zaman zihninizi boşaltın. Size söyleyecek bir şeyleri olabilecek içsel düşüncelerinize dikkat etmenin harika bir yoludur bu.

İlginizi çekebilir ...
Can Sıkıntısı – Beyniniz Size Teşekkür Edecek
Aklınızı Keşfedin
sayfasında okuyun Aklınızı Keşfedin
Can Sıkıntısı – Beyniniz Size Teşekkür Edecek

Can sıkıntısı ile savaşmak için sadece dış uyaranları kullanmanız gerekmez. Can sıkıntısı ile kendi başınıza ve sessizce başa çıkmak mümkün.


Aklınızı Keşfedin'in içeriği yalnızca bilgilendirme ve eğitim amaçlıdır. Bir uzmanın teşhis, tavsiye veya tedavisinin yerine geçmezler. Şüphe ya da endişe duyduğunuz herhangi bir durumda, güvenilir bir uzmana danışmak en iyisidir.